Kultūra
Kultūrpolitika

Vairāk nekā simts pasaules kultūras personību prasa Sencova atbrīvošanu0

Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Vairāk nekā 100 kultūras cilvēku, arī kinorežisori Žans Liks Godārs un Kens Loučs, aicinājuši Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu atbrīvot no cietuma ukraiņu kinorežisoru Oļehu Sencovu.

Pasaules sabiedrībā pieaug bažas par Sencova veselību, kurš jau trīs mēnešus ievēro badastreiku, pieprasot atbrīvot Krievijā un okupētajā Krimā cietumos turētos ukraiņu politieslodzītos.

Vēstuli, kas ar aicinājumu atbrīvot Sencovu publicēta franču laikrakstā “Le Monde”, parakstījis ASV režisors Deivids Kronenbergs, Francijas un Grieķijas režisors Kosta Gravas, kā arī Francijas kultūras ministre Fransuāza Nīsena.

“Izteiksmes brīvība un radošā brīvība nedrīkst beigties tur, kur sākas viedokļu atšķirības,” teikts vēstulē. “Tomēr šodien kinematogrāfists mirst, jo viņš ir disidents.”

“Mākslinieki visā pasaulē zina, ka Krievijas prezidentam ir vara izbeigt šo cilvēcisko un demokrātijas traģēdiju,” uzsver vēstuli parakstījušie.

Francijas prezidents Emanuels Makrons pirms dažām dienām telefonsarunā Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam sacīja, ka neatliekami ir jārod “humāns risinājums” Sencova lietai.

42 gadus vecais Sencovs atsakās no ēdiena kopš 14.maija, pieprasot, lai Krievija atbrīvo visus ukraiņu politieslodzītos. Viņš dzer tikai ūdeni un viņa organismā nepieciešamās vielas ievada ar sistēmu.

Sencovs tika aizturēts 2014.gada 11.maijā Krievijas okupētajā Krimā aizdomās par “teroraktu plānošanu”, un 2015.gada augustā Krievijas tiesa viņam piesprieda 20 gadu cietumsodu, kas viņam jāizcieš stingra režīma kolonijā.

Tiesa atzina, ka Sencovs esot vainīgs mēģinājumos sarīkot teroraktus Krievijas okupētajā Krimas pussalā. Pats Sencovs jebkādu savu vainu noliedzis.

Otram šajā lietā notiesātajam ukraiņu aktīvistam Oleksandram Koļčenko tiesa piesprieda desmit gadu cietumsodu.

Kaut arī nedz Sencovs, nedz Koļčenko nav lūguši piešķirti viņiem Krievijas pilsonību, viņi tika tiesāti kā Krievijas pilsoņi.

LA.lv