×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.9°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
9. septembris, 2014
Drukāt

Valdība atbalsta “zaļā iepirkuma” instrukciju

Foto-LETAFoto-LETA

Valdība otrdien atbalstīja Finanšu ministrijas (FM) izstrādāto instrukciju, kas nosaka “zaļā publiskā iepirkuma” pamatprincipus pārtikas produktu piegāžu un ēdināšanas pakalpojumu iepirkumiem, aģentūra BNS uzzināja valdības sēdē.

FM norāda, ka spēkā esošais tiesiskais regulējums ļauj iekļaut “zaļā iepirkuma” principus un prasības gan tehnisko specifikāciju prasībās, gan vērtēšanas kritērijos, taču praksē šādas prasības iepirkumu procedūras dokumentos tiek iekļautas tikai aptuveni 3,9% iepirkumos.

“Neskatoties uz to, ka ir izstrādātas vadlīnijas zaļā iepirkuma principu un prasību piemērošanai, ieteikumi pārtikas preču un ēdināšanas pakalpojumu iepirkumiem un citi metodoloģiski materiāli, pasūtītāji visbiežāk izmanto kā kritēriju piegādātāju izvēlei zemāko cenu. Šāda prakse neapmierina ne ražotājus un piegādātājus, ne arī pasūtītājus, kuri bieži vien saņem zemas kvalitātes preces un pakalpojumus,” atzīmē FM.

Ministrijā uzsvēra: lai mazinātu Krievijas embargo pārtikas precēm ietekmi uz vietējiem ražotājiem, ir nepieciešams veicināt pārdomātu pārtikas preču patēriņu. “Tiesiskā veidā vietējo ražotāju produktu iepirkumu var veicināt izmantojot “zaļā iepirkuma” sniegtās iespējas, piemēram, ēdinot bērnus, izglītojamos, sociālās aprūpes iestāžu iemītniekus un pacientus ar svaigiem un sezonāliem produktiem, bioloģiski audzētiem produktiem vai produktiem, kuru audzēšanā nav izmantoti pesticīdi vai minerālmēsli, ar izstrādājumiem, kas nesatur ģenētiski modificētos organismus,” norādīja FM.

Instrukcija nosaka “zaļā publiskā iepirkuma” pamatprincipus pārtikas produktu piegāžu un ēdināšanas pakalpojumu iepirkumiem.

Instrukcija sniedz norādījumus pārtikas produktu piegādes iepirkumu dalīšanai daļās, tehnisko specifikāciju sagatavošanai un tajās iekļaujamām obligātām un ieteicamām prasībām, piedāvājumu izvēles kritērijiem, līgumos ietveramām prasībām.

Instrukcija paredz, ja pasūtītājs tehniskajā specifikācijā nav izmantojis visus instrukcijā norādītos “zaļā publiskā iepirkuma” principus, tam nav tiesību piemērot piedāvājumu izvēles kritēriju zemākā cena. Tāpat instrukcijā ir paredzēt, ka cenas īpatsvars saimnieciski visizdevīgākā piedāvājuma gadījumā nedrīkst būt lielāks par 50%.

Instrukcija sniedz norādes, kādus kritērijus piemērojot pasūtītāji var veicināt vietējo ražotāju un audzētāju produktu īpatsvara palielinājumu iepirkumos, norāda FM.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka Krievijas valdība 7.augustā nolēma uz vienu gadu noteikt pilnīgu embargo lielākās daļas pārtikas produktu importam no Eiropas Savienības valstīm, ASV, Austrālijas, Kanādas un Norvēģijas, reaģējot uz to, ka šīs valstis ir noteikušas ekonomiskas sankcijas pret Krieviju saistībā ar tās agresiju Ukrainā.

Embargo pakļauto produktu sarakstā ir liellopu gaļa, cūkgaļa, putnu gaļa, desas un citi gaļas produkti, zivis, vēžveidīgie un moluski, piens un piena produkti, piena produktu izstrādājumi uz augu tauku bāzes, dārzeņi, augļi un rieksti.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+