×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
17. jūnijs, 2014
Drukāt

Valsti bez nacionālisma neuzcelt. 
No Andra Grūtupa intervijām ”Latvijas Avīzei”
 (4)

grutups_leta

2013. gada 12. septembrī:

“Nevar sludināt, ka valsts saimnieciskā nākotne atkarīga no latviešu nācijas un krievu kopienas attiecībām. Es domāju, ka valsts un nācijas nākotne atkarīga, vai mēs beidzot atjēgsimies, ka šeit saskaņā ar starptautisko darba dalīšanu vajag arī kaut ko ražot.”

“Valstsvīram ir jābūt valsts vīzijai. Kādā veidā nācijai, valstij pastāvēt. Tādā veidā starp politiskiem cilvēkiem 20 gados valstsvīru nav bijis. Gudri cilvēki pareģo, ka tādi ļaudis tomēr parādīšoties. Pēc vēsturiskās loģikas arī it kā prasītos, ka pēc veselas plejādes nejauši ieceltu prezidentu un premjeru vietā nāktu citādi vīri.”

“Ja Ulmanis 1939. un 1940. gadā nebūtu cilvēciski nobijies, viņš varētu pretendēt uz trīsreiz augstāku pieminekli par tagad uzstādīto. Bet fakts, ka 1934. gadā Ulmanis sagrāba varu, man absolūti netraucē un neliekas neērts. Viņa proponētā ideoloģija, visas saimniecības attīstīšana to attaisno. Domāju, ka Ulmanim pietrūka desmit gadu, lai būtu izveidota stabila latviešu nācija ar stabilu struktūru.”

“Līderiem pašiem jāģenerē idejas un izpratne, kam ir svarīgi budžetā atvēlēt naudu un ko var ieplānot vēlāk. Tas ir līderu galvenais pienākums – izsvērt svarīgāko latviešu nācijas attīstībai, skaitliskajam pieaugumam. Vīzija nevar būt eiro ieviešana vai kaut kāda tur integrācija.”

2010. gada 20. aprīlī:

“Lielākā nelaime ir tā, ka jau gadus 15 tiek kultivēta ideja, ka galvenais ir cilvēks, bet nacionālais – otršķirīgs. Nekā graujošāka nav. Bet mēs taču zinām, ka ir haizivis un brētliņas, ka ir vilki un avis. Varam jau runāt, ka visiem dzīvniekiem jādzīvo godīgi un saticīgi, bet zinām taču, kurš kurā brīdī kuru sagrābs. Ir lielas tautas ar saviem agresīviem plāniem un mazas tautas ar citu enerģētiku un pasaules izjūtu. (..) Tāpēc mums jāatgriežas pie patriotiskās jeb nacionālistiskās audzināšanas, jo cita ceļa nav. Nevienu valsti bez patriotisma un nacionālisma nevar uzturēt.”

“Daudzus gadus esmu nodarbojies ar ebreju vēstures jautājumiem, par ko esmu daudz kritizēts un pat apsūdzēts antisemītismā. Bet ebrejiem ir sava pedagoģijas sistēma. Jau padomju laikā nelegāli līdzās marksismam viņi saviem bērniem no mazotnes mācīja Talmudu, kas satur tautas gudrību un attieksmi pret citām nācijām. Redzam, ka tie, kas to mācījušies, aizstāv cilvēktiesības kā vienīgo pareizo ceļu, bet paši domā ko citu. Kas mums traucē atgriezties pie normālām vērtībām un rituāliem? Kā citādi izaudzināt tautu, kas mīl savu zemi?”

Citātus atlasījis VIESTURS SPRŪDE

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Grūtups bija izcila personība ar gaišu prātu, tikai daudz visādu muļķību par viņu sacerēts! Protams, pinoties ar netīro politiku, nevar palikt tīrs, bet par to lai spriež vēsturnieki, bet noliegt viņa aso prātu, skaidro skatu uz dzīvi, notikumiem, vēsturi, var tikai neizglītots vai vienkārši ļauns cilvēks.

  2. Bez nacionālpatriotisma neviena valsts ilgtermiņā nav pastāvējusi un pastāvēt nevar. Kas to nezina, lai pamācās no Putina.

  3. Kā jau visiem neliešiem, arī šim, reizēm gribējās baudīt cilvēku cieņu nevis tikai bijāšanu. Tāpēc arī tā labdarība, literārā darbība un intervijas Latvijas avīzē. Diemžēl ir gana daudz cilvēku, kuri pēc skaistiem vārdiem par sāpīgu tematu (visbiežāk par nacionālajām lietām, jo tās gūst vislielāko atsaucību) gatavi aizmirst visus šā darboņa ļaunos darbus. Diemžēl manis kādreiz (ļoti sen) cienītajā Latvijas avīzē šādi cilvēki (arī Šķēle, Krastiņš un co) bija un, kā tagad redzams, vēl joprojām ir lielā cieņā.

    • Viktor, ja kādreiz nejauši paraudzīsies spogulī, tur ieraudzīsi skarbas pārgudra egoista ačeles… Pats neko savai tautai pateikt nevari, izdarīt vēl ne tik, vien nopelt katru labu vārdu, ko saka citi. Jo pašam netīk dirnēt ēnā, gribas būt pārāk par visiem.
      A.Grūtupam, kā tūkstošiem citu latviešu bija + un -, mīnusus lai vētī vēsture, bet plusus lai liekam lietā. Grūtups ir tik daudz pratis pateikt iedvesmojoša patriotisma, ka pietiks pāris paaudzēm. Taču vīzijām vērtība vien tad, ja tām seko.

Draugiem Facebook Twitter Google+