×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.8°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
2. jūlijs, 2015
Drukāt

Vasarāju ražas gaidāmas labas, augiem nepieciešams vairāk mitruma

Foto - LETAFoto - LETA

Ražas potenciāls šobrīd vērtējams kā labs līdz vidējs, secinājuši Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) augkopības eksperti, veicot oficiālo vasarāju ražas prognozēšanu.

LLKC eksperti vērtē, ka šogad vasaras kviešu raža vidēji Latvijā varētu būt 4,1 tonnas no hektāra, kas ir nedaudz vairāk kā pērn, kad no ha novāca vidēji 3,9 tonnas.

Vasaras miežu raža varētu būt vidēji 3,5 tonnas no hektāra, kas ir identisks rādītājs pērnā gada ražai, bet auzu raža – vidēji 2,4 tonnas no hektāra jeb apmēram tikpat, cik pagājušajā gadā. LLKC ekspertu vērtējumā ar vasaras kviešiem apsēti kopumā 166 tūkstoši ha, kas ir uz pusi mazāk nekā pagājušajā gadā, kad ar vasarājiem tik pārsētas izsalušās ziemāju platības. Ar vasaras miežiem apsēti 99 tūkstoši hektāru.

“Labvēlīgais pavasaris augiem nodrošināja labus apstākļus cerošanai, tādēļ vasarāju ražas prognozes šobrīd ir labas. Pavasaris bija pietiekami mitrs un silts, arī sēju varēja uzsākt samērā agri – Kurzemē un Zemgalē jau aprīļa pašā sākumā. Daudzviet Latgalē sēja nedaudz ievilkās, jo lauki bija no pavasara lietavām pārmitri. Patlaban vasarājiem trūkst mitruma, kas diemžēl atstās negatīvu ietekmi uz ražu,” izteicies LLKC Augkopības nodaļas vadītājs, agronoms Oskars Balodis.

LLKC eksperts norāda, ka sausā un saulainā laikā sējumus vairāk posta kaitēkļi, graudaugos novērojams labību lapgrauzis un parādās arī laputis. Vasarājiem lauku kopšanas darbi lielākoties jau ir pabeigti, tādēļ labās ražas potenciāla saglabāšanai nepieciešami tikai pietiekams daudzums nokrišņu tuvākajās nedēļās.

Vasaras rapsis šogad valstī iesēts nelielās platībās – ap 20 tūkstoši hektāru. Vasaras rapsī kā jau pēdējos gadus ievērojamas grūtības saimniekiem sagādā kaitēkļu ierobežošana, īpaši krustziežu spīdulis, kas šajā laikā ir ļoti aktīvs. Raža tiek prognozēta vidēji ap 2 tonnām no ha, kas būtu pieņemama raža šim kultūraugam.

LLKC ekspertu apsekotie griķu lauki salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem izskatās ļoti labi. Mitrais maijs tiem nācis par labu – laukos ir ļoti laba biezība, kas ļauj cerēt uz labām ražām. Ar griķiem varētu būt apsēti ap 10 tūkstošiem hektāru.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+