Mobilā versija
-2.3°C
Evelīna, Mētra, Aurēlija
Sestdiena, 25. februāris, 2017
2. jūlijs, 2015
Drukāt

Vasarāju ražas gaidāmas labas, augiem nepieciešams vairāk mitruma

Foto - LETAFoto - LETA

Kviešu lauks zemnieku saimniecībā "Aldemi" Viļakas novadā.

Ražas potenciāls šobrīd vērtējams kā labs līdz vidējs, secinājuši Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) augkopības eksperti, veicot oficiālo vasarāju ražas prognozēšanu.

LLKC eksperti vērtē, ka šogad vasaras kviešu raža vidēji Latvijā varētu būt 4,1 tonnas no hektāra, kas ir nedaudz vairāk kā pērn, kad no ha novāca vidēji 3,9 tonnas.

Vasaras miežu raža varētu būt vidēji 3,5 tonnas no hektāra, kas ir identisks rādītājs pērnā gada ražai, bet auzu raža – vidēji 2,4 tonnas no hektāra jeb apmēram tikpat, cik pagājušajā gadā. LLKC ekspertu vērtējumā ar vasaras kviešiem apsēti kopumā 166 tūkstoši ha, kas ir uz pusi mazāk nekā pagājušajā gadā, kad ar vasarājiem tik pārsētas izsalušās ziemāju platības. Ar vasaras miežiem apsēti 99 tūkstoši hektāru.

“Labvēlīgais pavasaris augiem nodrošināja labus apstākļus cerošanai, tādēļ vasarāju ražas prognozes šobrīd ir labas. Pavasaris bija pietiekami mitrs un silts, arī sēju varēja uzsākt samērā agri – Kurzemē un Zemgalē jau aprīļa pašā sākumā. Daudzviet Latgalē sēja nedaudz ievilkās, jo lauki bija no pavasara lietavām pārmitri. Patlaban vasarājiem trūkst mitruma, kas diemžēl atstās negatīvu ietekmi uz ražu,” izteicies LLKC Augkopības nodaļas vadītājs, agronoms Oskars Balodis.

LLKC eksperts norāda, ka sausā un saulainā laikā sējumus vairāk posta kaitēkļi, graudaugos novērojams labību lapgrauzis un parādās arī laputis. Vasarājiem lauku kopšanas darbi lielākoties jau ir pabeigti, tādēļ labās ražas potenciāla saglabāšanai nepieciešami tikai pietiekams daudzums nokrišņu tuvākajās nedēļās.

Vasaras rapsis šogad valstī iesēts nelielās platībās – ap 20 tūkstoši hektāru. Vasaras rapsī kā jau pēdējos gadus ievērojamas grūtības saimniekiem sagādā kaitēkļu ierobežošana, īpaši krustziežu spīdulis, kas šajā laikā ir ļoti aktīvs. Raža tiek prognozēta vidēji ap 2 tonnām no ha, kas būtu pieņemama raža šim kultūraugam.

LLKC ekspertu apsekotie griķu lauki salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem izskatās ļoti labi. Mitrais maijs tiem nācis par labu – laukos ir ļoti laba biezība, kas ļauj cerēt uz labām ražām. Ar griķiem varētu būt apsēti ap 10 tūkstošiem hektāru.

Pievienot komentāru

Slimība pārvarēta, atveseļojamies. ES vērtē Latvijas ekonomiku (4)Latvija pēdējos gados pieredzējusi vāju ekonomikas izaugsmi, ekonomiskās nenoteiktības un ES fondu krituma dēļ, bet īstermiņa prognozes ir pozitīvākas, teikts Eiropas Komisijas vērtējumā par finansiālo, ekonomisko un sociālo situāciju dalībvalstīs.
Putnu gripas dēļ Vītiņu pagastā saimnieki bažījas par cāļiem (1)Visām vistām un zosīm jāiztur trīs mēnešu ieslodzījums
Cenas noteic turīgākie: Zemgalē un Latgalē zeme dārgāka (1)Lauksaimniecībā izmantojamai zemei cenas noteic turīgākie zemnieki
Pasaulē
Pieaug saražotā siera un biezpiena apjoms; mocarellai - uzvaras gājiensSaskaņā ar provizoriskajām aplēsēm, pērn Latvijā saražotas 41 500 tonnas siera un biezpiena, kas ir 7,5% pieaugums salīdzinājumā ar 38 600 tonnām
Draugiem Facebook Twitter Google+