×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.7°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
8. jūlijs, 2014
Drukāt

Veidos darba grupu bērnu tiesību aizsardzības uzlabošanai (1)

Foto: LETAFoto: LETA

Labklājības ministrija (LM) kopīgi ar citu iesaistīto institūciju pārstāvjiem septembrī veidos darba grupu, lai izvērtētu nepieciešamās izmaiņas un uzlabojumus bērnu tiesību aizsardzības sistēmā, tostarp, sociālā darba un sociālo pakalpojumu nodrošinājumā krīzes situācijā ģimenēm ar bērniem un bāriņtiesu darbībā, vēsta LM.

Par to otrdien, 8.jūlijā, tiekoties ar Bāriņtiesu pārstāvjiem, vienojās labklājības ministrs Uldis Augulis un LM speciālisti. Plānots, ka darba grupā LM aicinās piedalīties pašvaldību sociālo dienestu, bāriņtiesu, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, Tieslietu ministrijas, Veselības ministrijas, Izglītības un zinātnes ministrijas, Latvijas Pašvaldību savienības, Tiesībsarga un nevalstisko organizāciju pārstāvjus.

Tikšanās laikā ministrs uzklausīja Latvijas Bāriņtiesu darbinieku asociācijas valdes priekšsēdētājas Baibas Melderes, Rīgas bāriņtiesas priekšsēdētāja Aivara Krasnogolova un Jēkabpils bāriņtiesas pārstāvja Tāļa Zalvas viedokli par bāriņtiesu sistēmas darbību un konstatētajām problēmām.

Krasnogolovs uzsvēra, ka jebkurš bāriņtiesas pieņemtais lēmums ir sensitīvs, kādai no pusēm nepatīkams, strīdīgs, un ar to nekad visi nebūs apmierināti. Savukārt, izvērtējot bāriņtiesu paveikto, pērn no apmēram 1700 Rīgas bāriņtiesas pieņemtajiem lēmumiem tikai divi atzīti par nekvalitatīviem. Tāpat viņš uzsvēra, ka bāriņtiesās strādā darbinieki ar darbam atbilstošu izglītību psiholoģijā, jurisprudencē, sociālajā darbā, pedagoģijā un medicīnā. Tomēr papildu apmācība vienmēr ir labs veids, kā pilnveidot darbinieku zināšanas, īpaši specifiskos jautājumos, atzina Krasnogolovs.

“Izvērtējot visu pušu viedokli, ir skaidrs, ka galvenais jebkurā situācijā ir bērns un neviens ar nolūku nevēlas nepamatoti izraut bērnus no ģimenēm,” uzsvēra ministrs, norādot – vienpusējais viedoklis par bāriņtiesu kompetenci lielā mērā veidojas tādēļ, ka tās, darbā saskaroties ar dažādām emocijām, pretrunīgām situācijām un neizpratni, nedrīkst paust savu viedokli un attieksmi par konkrētiem notikumiem cilvēku un ģimeņu privātajā dzīvē.

Pašlaik pašvaldībās ir izveidotas 145 bāriņtiesas. 2013. gadā kopumā bāriņtiesas pieņēma 14 869 lēmumus, no kuriem 85 tika pārsūdzēti. Kopumā no visām pārsūdzētajām lietām seši lēmumi tika atcelti.

Ņemot vērā pušu pausto viedokli, labklājības ministrs aicināja bāriņtiesu pārstāvjus veicināt un vairāk sekmēt sadarbību ar pašvaldību sociālajiem dienestiem un arī reģionālajām bāriņtiesām. Augulis rosina bāriņtiesas informēt un atgādināt par to pienākumiem un tiesībām, kā arī darba kvalitāti, jo īpaši uzsverot prevencijas pasākumu un atbilstošu pakalpojumu nodrošināšanu ģimenēm ar bērniem, lai bāriņtiesai nebūtu iemesla bērnu šķirt no ģimenes.

Tāpat puses bija vienisprātis, ka vairāk ir jāskaidro sabiedrībai bērnu tiesību aizsardzības sistēma, bāriņtiesu darbības mērķi un atbildība, kā arī sociālo pakalpojumu nepieciešamība un savlaicīgs darbs ar ģimenēm, kurās konstatētas dažādas sociālas problēmas. Nereti ģimenei ikdienas sadzīves jautājumu risināšanā nepieciešama ne tikai materiāla, bet arī emocionāla un praktiska palīdzība. Savukārt nevar pieļaut situācijas, kad bērna veselībai un dzīvībai draud briesmas.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Bijusī aizbildne Atbildēt

    Jārisina jautājums par bez vecāku gādības palikušu bērnu pēc 18 gadu sasniegšanas nodrošinājumu ar dzīvoklī deklarētā pašvaldībā un iztiku vasarā,jo pretējā gadījumā bērns paliek uz ielas bez iztikas līdzekļiem,jo pašvaldība pēc vidusskolas beigšanas vasarā pabalstu nemaksā,kad iestāsies mācīties koledžā vai akadēmijā,tad tik maksās….Otkārt,ja bērns negrib atgriezties tanī pašvaldībā kur piedzimis,tad deklarētā pašvaldība dzīvokli nedot,pasūta ej meklē,kur piedzimis,bet neesi dzīvojis.

Draugiem Facebook Twitter Google+