×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.6°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
18. septembris, 2015
Drukāt

Vējonis: bēgļu jautājumā gribam izlikties kā viltīgi lauku veči (23)

Foto - LETAFoto - LETA

Jautājumā par patvēruma meklētāju uzņemšanu Latvijā gribam izlikties kā viltīgi lauku veči – kad vajag naudu no Eiropas Savienības (ES) fondiem, tad esam pirmajās rindās, bet, kad jārisina citus jautājumus – noslēpjamies, intervijā Latvijas Radio raidījumam “Krustpunktā” teica Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Prezidents atgādināja, ka izdevis rīkojumu valdībai sadarbībā ar pašvaldībām divu nedēļu laikā izstrādāt skaidru plānu bēgļu uzņemšanai. “Lai mums būtu skaidra rīcība – ko un kā mēs plānojam darīt [saistībā ar bēgļu uzņemšanu]. Skumjākais, ka partijas mēģina šo jautājumu izmantot savu reitingu celšanai. Tā ir bezatbildīga rīcība no politiķu puses,” teica Vējonis.

Viņš gan noliedza, ka valdība varētu sabrukt, jo gan NA, gan ZZS esošā situācija šķiet pieņemama. “Partijas, kas veido koalīciju pamatā atbalsta ES vērtības. Neviena partija nenoliedz, ka bēgļu jautājums Eiropā ir jārisina. [Partijas uzskata, ka tam jānotiek] tikai ne uz mūsu rēķina un ne mūsu teritorijā. Šeit ir spēlēšanās ar Eiropas vērtībām. Manuprāt, mēs Latvijā gribam izlikties kā tādi viltīgi lauku veči – kad vajag naudu no Eiropas, tad esam pirmajās rindās, bet tajā brīdī, kad vajag risināt citus jautājums – tad noslēpjamies,” uzsvēra Vējonis.

Valsts prezidents cer, ka strīdiem koalīcijas partiju starpā par bēgļu uzņemšanu nebūs tālejošu seku. “Es ceru, ka tā ir partiju spēlēšanās ar reitingiem un nav politikas maiņa. Ceru, ka netiks [veikta] lēmumu bremzēšana Eiropā. Jāprasa politiķiem, lai viņi saredz iespējamās sekas,” sacīja Vējonis.

Komentējot izskanējušos amatpersonu apgalvojumus, ka negatīva Latvijas nostāja par papildu bēgļu uzņemšanu var traucēt valsts drošības interešu īstenošanu, prezidents norādīja, ka no vienas puses tā ir baidīšana, bet no otras – jāpatur prātā, ka liela daļa jautājumu tiek bāzēta uz solidaritātes principu. “Ja mēs sākam šo principu pārkāpt, šādu pieeju var izmantot citas valstis. Tas nozīmē, ka nespēsim pieņemt nevienu lēmumu, tostarp arī tādus, kas ir mūsu interesēs. Mēs nedrīkstam tādā veidā riskēt ar valsti,” teica Vējonis.

Jau vēstīts, ka Saeimas Eiropas lietu komisija piektdien kvoruma trūkuma piektdien nelēma par bēgļiem.

Saeimas komisijas vadītāja Lolita Čigāne (“Vienotība”) pēc izsludinātā pārtraukuma sacīja, ka sēdē pašlaik piedalās tikai pieci deputāti, tomēr kvorumam nepieciešami astoņi. Čigāne sēdi slēdza, pamatojoties uz to, ka komisija nav lemtspējīga par Latvijas nostājas izskatīšanu un par tās paziņošanu Eiropas Savienības (ES) institūcijām.

Līdz ar to Latvijai paliek spēkā Ministru kabineta ceturtdien apstiprinātā pozīcijā, informēja politiķe.

Pavasarī pēc traģēdijām Vidusjūrā aktualizējās jautājums par bēgļu uzņemšanu. ES tieslietu un iekšlietu ministri vienojās par 40 tūkstošu bēgļu uzņemšanu, no kuriem 250 bēgļu labprātīgi izlēmusi pieņemt Latvija.

Lai risinātu jautājumus, kas saistīti ar bēgļu uzņemšanu, Iekšlietu ministrijas paspārnē izveidota darba grupa, kurā iesaistīti vairāku ministriju, pašvaldību un citu organizāciju pārstāvji.

Reaģējot uz bēgļu pieplūduma pieaugumu, Junkers septembrī nāca klajā ar jaunu plānu, ar kuru dalībvalstīm ir jāuzņem papildu 120 tūkstoši bēgļu. Latvijas augsākās amatpersonas norādīja, ka valsts ir pret obligātām kvotām, taču par brīvprātīgu bēgļu uzņemšanu koalīcijai līdz ceturtdienai nebija izdevies vienoties, tādēļ valstij šajā jautājumā nebija nacionālās pozīcijas.

Briselē 14.septembrī ES tieslietu un iekšlietu ministri panāca principiālu vienošanos par papildus 120 tūkstošu bēgļu uzņemšanu. Vienlaikus ministri nevienojās par obligātām bēgļu kvotām, ko paredz Junkera plāns. Pret obligātām bēgļu kvotām iebildumus izteikušas vairākas ES valstis, tostarp tā dēvētā Višegradas grupa.

ES robežsardzes kontroles aģentūra “Frontex” aplēsusi, ka šā gada pirmajos astoņos mēnešos savienības robežas šķērsojuši vairāk nekā 500 tūkstoši migrantu. Aģentūra gan pieļauj, ka daļa no tiem varētu būt saskaitīti divreiz. Lielāko bēgļu spiedienu izjūt Grieķija, Itālija un Ungārija.

Reaģējot uz bēgļu krīzi, dažas ES valstis atjaunojušas robežkontroli.

Pievienot komentāru

Komentāri (23)

 1. Vējonim trāpījusies nekur nederīga latviešu tauta. Vai nevajadzētu to ar rīkojumu Nr. 2 atlaist un sasaukt citu?

 2. ka tev nav kauns, vai lauku veci nav cilveki, tu tak ed no laukiem arprac, kads mums prezidents. driz varesi sargat musulmanus. latviesi jaunie aizmuks ,VECI nosprags no bada, jo jums vajaga vairak nobaroties plapajot>>>

 3. Ne visai gudra, bet amatu kāra lauku veča vāvuļošana. Nožēlojamais Vējonis.

 4. Ar lauku atbalsta naudäm Europä esam nevis pirmajäs,bet piektajäs un sestajäs rindäs,biedri Vejoni! Sajä jautäjumä Europa solidaritäti nebäzh mums acis. Beglu jautäjumä solidaritäti ir izdomäjis pats Vejonis,musu tradicionälajä latviskajä izkalposanäs garä pret saimnieku! Saimnieks saka ir viedoklis,- Vejonis atbild – jau ir izdarits,mans kungs!

 5. Bet to pašu gan nevar teikt par valsts amatvīriem, kam līdz lauku veču viltībai ir tālu jo uzvedas kā negudras lapsas, kas iebāž galvu alā un domā, ka pārējie viņu stulbumu neredz.

 6. Vēlēšanās saglabāt Latviju kā nacionālu valsti,nevis pārvērst to par caurbrauktuvi agresīvai sirotāju armijai,ne “Vienotībai”,ne Junkeram nepatīk? Palīdzēt bēgļiem un eksportēt uz Eiropu pašus bēgļus ir divas pilnīgi dažādas lietas,prezidenta kungs,kaut vai izdevumu ziņā! To ļoti precīzi definēja Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns:”Eiropas ideja,ka kāds atļauj savā valstī ierasties bēgļiem un tad tos izdala citām dalībvalstīm,ir ārprātīga un netaisna.” Atliek vien viņam piekrist! Diemžēl,konsultēties ar pašām dalībvalstīm Junkers neuzskatīja par nepieciešamu.

 7. Humānismu tagad mērīsim Junkera kvotās Atbildēt

  Kur tad (izņemot eiro,praidus,cukura,reņģu un bēgļu kvotas) ir tās Eiropas vērtības? Vai tas ir 75 eiro neapliekamais minimums? Obligātās veselības apdrošināšanas neesamība? Nabadzības un sociālās atstumtības draudi 43,6% Latvijas bērnu pēc Eurostat datiem? Sk.”Nabadzība un sociālā atstumtība draud 43,6% Latvijas bērnu”,LETA,26.02.2013. Pārpludināsim arī Latviju ar radikālajiem islāmistiem,kā Vācijā, un pārējiem garīgi nelīdzsvarotiem muslimiem? Skat.”Vācijas psihoterapeiti: Vismaz pusei bēgļu ir vardarbības izraisītas garīgās veselības problēmas”,LA,17.09.2015. Lai arī Latvija līdzinātos šodienas Maltai? Skat.”Kliedzot”Allahu Akbar!”,migrants no Lībijas Maltā sadur 6 cilvēkus”,Kas jauns,14.09.2015. Jautājums vēl,cik no viņiem izdzīvoja! Ārstēsim šos garīgi sasirgušos imigrantus Latvijā uz mūsu sociālā budžeta rēķina? Nākamais miljards novirzīšanai citiem mērķiem,būs jau sakrāts! Kad sagaidīsim ES paraugvalstī Latvijā Briseles ienākuma nodokli pēc maksātspējas ar 8680 eiro neapliekamo minimumu,1502 eiro minimālo algu,6% PVN likmi visai pārtikai(lai palielinātu Latvijas zemnieku konkurētspēju vismaz vietējā tirgū un piens viņiem nebūtu jāizlej grāvī!),Briseles slimokases,atraitņu pensijas utt? Latviju pametušos 250 000,tsk.ārstus,medmāsas,skolotājus un zinātniekus atpakaļ vairs neaicināsim? Jo,ko tad mēs viņiem vairs varēsim piedāvāt? Junkera plāns taču svarīgāks!

 8. Tādi jūs tiešām cenšaties izlikties!

 9. noklausījos šodien pa LR-1 Vējoni – jāpītis, tāds pats kā iepriekšējie.
  Jā… jā… jā…
  VVF tā jāja, kamēr aizjāja Abreni, aizjāja latviešu valodu…

 10. lauku vecis > Vējonim Atbildēt

  Vai tev, kā ZZS biedram, ir kautkas pret laukiem?

 11. Latvijas tautai no eiro fondiem labuma nav…Kā dzīvojām no rokas mutē tā dzīvojam.Valdība tik prot griezt,atņemt ar likuma grozījumiem un tam neredz galu.Likvidēta rūpniecība,piensaimniecība,cūkkopība un tagad vēl uz kakla bēgļi.

  • Visas truuciigaas ES valstis sanjeema atbalstus no ES. Maksaataajas bija bagaataas valstis, piem Vaacija. Polija esot sanjeemusi 11 miljardus pagaajushaa gadaa.Cik sanjeema Latvija? Viduseiropas slaavu valstis esot sanjeemushas paari par 3 miljardus katra. Pabalsti Latvijai arii esot bijushi lieli.

 12. -Tu esi stulbs vai izliecies?
  -Es neesmu izliecies!

 13. Plāna nav, toties ir milzu gribēšana … Vai pašu tauta jau iecelta saulītē?

 14. Vai es rīkojos nepareizi, kad ieteicu bēgļus izvietot Cēsīs Cīrulīšos, kur ir pārdošanā izlikta tukša viesnīca, likvidējamā arodskolas viesnīca, kultūras nams , pamesta ēdniča, peldbaseins, Cēsīs ir ZEMESSARDZES INSTRUKTORU ŠTĀBS, KURŠ VAR sākuma fāzē risināt bēgļu uzņemšanu, pabarošanu, izmitināšanu, apmācību latviešu valodā -darbos, jo militārie formējumiem tas ir galvenais uzdevums krīzes situācijā rekrutējot karotājus.

 15. nevajag tik muldet,es un vairakums no mums Latvijā tada eiro fondu naudina nav pat sapnos radijusies!! Un tos miljonus ko no mums izspieda it kā kad brivpratigi iestājāmies ES kā dalibas iemaksas eiropas fondos,aaaa par tiem jau sen aizmirsts!!!!

 16. uz jautājumu par Vējoņa gudrību – Tā gudrība tur, ka neatstāja dzīvokli Ogrē, lai neiemitinās ievestie.

 17. Iteresanti, kur tad ir pilsētas jaunieša Vējoņa lielā gudrība?

Draugiem Facebook Twitter Google+