×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.3°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
17. jūlijs, 2017
Drukāt

Vents Armands Krauklis: Minimālās algas lēciens – pārāk straujš (51)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Vents Armands Krauklis

Vents Armands Krauklis, biedrības “Reģionālo attīstības centru apvienība” (RACA) valdes priekšsēdētājs uzskata, ka Finanšu ministrijas iecerētais minimālās algas palielinājums līdz 430 eiro ir pārlieku straujš un var izraisīt pretējus efektus iecerētajai nevienlīdzības mazināšanai sabiedrībā.

“Finanšu ministrijas un valdības iecerētā nodokļu reforma, kas vērsta uz darbaspēka nodokļu sloga samazinājumu un nevienlīdzības mazināšanu sabiedrībā, kopumā ir atzinīgi vērtējama. Taču reformas autori nav pietiekami rēķinājušies ar tās negatīvajām sekām pašvaldību budžetos. Tik straujš minimālās algas pieaugums, kā to iecerējusi Finanšu ministrija, var izraisīt pretēju efektu iecerētajiem nodokļu reformas mērķiem. Un, proti, daudzas pašvaldības un to teritorijās strādājošie uzņēmumi var būt spiesti atlaist savus darbiniekus pārlieku liela finanšu sloga pieauguma dēļ. Vai nu mums jāiet uz slēptu budžeta deficītu, vai arī uz darbinieku atlaišanu.

RACA iepriekš pasūtīja neatkarīgu ekspertu – Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Inženierekonomikas un vadības fakultātes ekonomistu – pētījumu, lai analizētu nodokļu reformas ietekmi uz viena konkrēta Latvijas mērogiem vidēja novada – Dobeles – budžetu. Pētījums rādīja, ka minimālās algas pieaugums no 380 līdz 430 latiem novestu pie bezdarba līmeņa pieauguma Dobeles novadā no 7,3 līdz 9,2%. Darbu kopumā zaudētu 234 cilvēki, tajā skaitā pašvaldības struktūrās 51.

Nepieciešamas ļoti nopietnas tālākās diskusijas par nodokļu reformas pamatnostādņu ieviešanas veidu. Nav nekādu šaubu, ka pašreizējais reformas modelis draud ar ievērojamu pašvaldību budžeta ieņēmumu samazinājumu. Tas novedīs pie sliktākiem vai dārgākiem izglītības, transporta, veselības aprūpes, sociālās palīdzības un citiem pašvaldību kompetencē esošiem pakalpojumiem. Iedzīvotāji no iecerētās reformas varbūt iegūs dažus eiro šodien, taču ilgtermiņā tos tāpat zaudēs sakarā ar dzīves kvalitātes krišanos savās pašvaldībās.”

Pievienot komentāru

Komentāri (51)

 1. Vēl nekas nav palielināts, kad pārtikas tirgotaji jau paceļ cenas.Tatad, maciņos nekas neizmainīsies, tikai deputatiem un ministriem būs labums, jo viņu algas pacelsies nevis par dažiem desmitiem eiro, bet alga palielināsies divkārtīgi.

 2. šoreiz viņam taisnība- bet dabā tak maksās maz;ak tāpat kā tagad….tik vein būs kā FM aprēkinos?

 3. Pārāk straujš algas lēciens ir deoputātiem un ministriem.Ja parastiem ļaudīm alga palielināsies par dažiem desmitiem eiro, tad šai izredzēto kliķei par dažiem simtiem.Kur tad te ir taisnīgums?

 4. Vai deputātiem algas pielikums nav ar lēcienu

 5. Liekas, ka deputātu algu lēciens ir nesamērīgi augsts. To ka pie minimālās pieliek pāris desmitus , nemaz nejūt. Bet ja pieliktu kā deputātiem, o, tauta būtu apmierināta.

 6. Krauklis šitais vispār nezin kas ir minimālā alga. Bet tās palielinājums ir nokavēts par 15 gadiem, tai tagad bija jāpārsniedz 1000 eiri.

 7. Nedaudz sakarīgāk jau ir minimālo pacelt uzreiz, lai var pamanīt ,nevis bekstăs uz vietas.
  Ar vienu roku iedod,ar abăm atņem.Bet kliedz ,ka tik nabagi nepaliek pārăk bagăti.
  Ar tiem 40.00 pieliktiem eiro, vienu reizi měnesī pat nevar piepildīt braucam rīkam băku.!!

 8. Krauklis piepelnās ar honorāriem?

 9. Pārāk lēns ir neapliekamā minimuma kāpiens.Bet par minimālās pensijas paaugstināšanu (Briselē 970 eiro),PVN samazināšanu pārtikai līdz Briseles 6% un vienīgā ģimenes mājokļa atbrīvošanu no nekustamā īpašuma nodokļa-kā Briselē-pat nav domāts! Bet Kraukli jau tas neinteresē,lai gan viņš labi saprot,ka pat akcīzes nodokļa paaugstināšana degvielai sadārdzinās pārtikas un citu preču cenas! Krauklim tā kopumā ir atzinīgi vērtējama! Tik pat atzinīgi,kā līdzšinējā IIN samazināšana par 1% viņa daudz lielākajiem ienākumiem! Tāds priekšā sēdētājs Krauklis pat atļaujas vēl draudēt ar uzņēmumu darbinieku atlaišanu!!

 10. nav straujš, jo ir ēnu ekonomika, to likvidējiet

 11. vācijā minimālāalga ir 940, tur laikam ir totāļs bezdarbs….

  Latvijas uzņēmēji negrib maksāt cilvēkiem cilvēka cienīgu atalgojumu, tad bizness izputēs. Kāpēc lai maksātu – lai tak grauž garozas un mirst nost tie trūcīgie strādājošie cilvēki!

 12. straujš gan, dies, pasarg – cilvēki vēl varēs savam bērnam lieku maizes klaipu nopirkt….krauklim būs pārdzīvojumi

 13. Darbiniekus var droši samazināt.Arī poliklīnikās dakteri nebūtu tik daudz vajadzīgi,ja zāles varētu izsniegt bez receptēm,bet uz kartēm (tām slimībām,kurām zāles jādzer regulāri).

 14. Kāds straujš pielikums?Apskatieties Kraukļa kungi kādas cenas tirgos un veikalos!!!!

 15. Aha,pašvaldību vadītāju jauno 4 gadu medību sezonu sāk ar algu pielikumiem aš 600 eiru vai vairāk,tak maksāt padotajiem DRUSKU vairāk – šausmas!

 16. Es ta daudz neko nesapratu,par to lecienu ,ja mums tautai pieliks minimalo algu ,tas ir saprotams ,kad uzreiz pieaugs cenas,bt tas jau ta pat aug ,ta ka ,tas ir viens un tas pats ,,.es domaju ,ka mes neko nesagaidisim,un kas tas ir 50 eiro,kad galu jau ta pt nevaram savilkt kopa ,,ta sap sirds par sevi un par parejiem,tadiem ,kas seit dzivo un strada,nu neskaitot 100 gudras galvas,un vel kadu izredzeto, a ka mums dzivot ?nezinu bedigi ,mes jau te varam cepties ,bet nekas jau nemaanisieis vai ne ta?

 17. šito idiotu ar steigu uz minimālo algu uzlikt vajag!

 18. Nu ja,šiem paliek skaudība,ka zemākās kārtas ļaudis varētu saņemt vairāk.Varētu padomāt,ka no viņu kabatām jāvelk ārā piķis.Tiešām labāk būtu klusējis!!!!!!Tādi kā viņi nezin un nevēlas zināt,ka’ir ja jādzivo ar zem minimuma algas……

 19. Armand kraukli, pietiks un jaliek punkts tai netaisnibau par minimalajam algam.piemest pa piecukam. Darba devejiem ir jaiemacas, maksat pieklajigas algas darba nemejiem. Latvijas darba deveji ir iejutusies vergturru loma. Pasi sev perkot ipasumus. Dargas masinas. Un cikst par augstajiem nodokliem.vemiens nak no tadiem darba devejiem. Tikai si iemesla del darba nemeji nrstradas kvalitativi pie tadiem knipstangam. Bet dosies uz arzemem, daris so pasu darbu, par cilvecisku algu. Lai neuztutetu sadus darbadevejus, vergturus.

 20. kaa sev algas pie algas pielikt,neviens neiebilst.citiem nevajag?labaak buutu muti tureejis ciet!

 21. katru gadu jaliek pa 50 eiro ,lai beidzot sasniegtu eiropas limeni,un uznemeji un deputati nesanemtu tik normalu algu,krauklim vajadzetu 250 uz rokas un bumerangu dirsa

 22. Šausmas! Kāpēc esmu piedzimis šajā ubagu zemē…?

 23. … arī nodokļi, nodevas būs neatbilstoši augsti un izdzīvošana kļūs nākamgad dārgāka …

 24. … arī nodokļi, nodevas būs neatbilstoši augsti un izdzīvošana kļūs nākamgad dārgāka …

 25. Bet par kādām algām tad jums ir vēl kas strādā, ja 430 noved pie bezdarba??!!

 26. Kraukli…aizver muti……..

 27. krauklīts zēd stabiņā paša staba galiņāa ,,un spēcīgi diriģēē

 28. Varbūt šis kungs , tos eiro kas viņa algā ir virs 430 katru mēnesi atdos pašvaldības budžetam ? Tā viņš reāli palīdzētu savai pašvaldībai.

 29. Vajag celt ar nodokli neapliekamo ienākumu………

 30. Kāpēc tu nedzīvo ar 370e lielu algu..ja jau var citi kāpēc tev vajag vairāk.Tu vispār pirms runā pierādi pāris mēnešus kā ir izdzīvot ar 430e uz papīra,un tad te gudri spried.

 31. Krauklis cepas par PAŠVALDĪBAS budžetu tā vietā, lai ceptos par cilvēku augstāku labklājības līmeni!??? Vai tad partijām CILVĒKS NAV PIRMĀ VIETĀ?????????? Krauklis laikam pats ir uzņēmējs un jautājums: KĀPĒC VIŅŠ NESADARBOJAS DZĪVES LĪMEŅA UN DARBA SAMAKSAS JOMĀ AR DARBA ŅĒMĒJIEM UN PERSONĪGI NECENŠAS CELT SAVU DARBA ŅĒMĒJU DZĪVES LĪMENI UN DARBA ALGU? KĀPĒC VIŅŠ KĀ PILSĒTAS MĒRS VIENĀ MIERĀ NEKO NEDARA, LAI VALKAS ĻAUDIS NEDOTOS DARBĀ UZ IGAUNIJU??? Vai viņš SAEIMĀ SAVĀ LAIKĀ SĒDĒJA AR AIZVĒRTĀM ACĪM UN AIZBĀZTĀM AUSĪM??? Viena lieta ir labi muzicēt ”Bumerangā”, bet otra ir TIK PAT VEIKSMĪGA savas pilsētas iedzīvotāju dzīves līmeņa celšana!!? JĀKUSTINA SMADZENES VISPIRMS ŠAJĀ VIRZIENĀ, TAD NEBŪS DUMJI JĀRUNĀ! NOSĒDIES PATS UZ MINIMĀLO ALGU UN TAD REDZĒSI, CIK ILGI VARĒSI VILKT… Diemžēl cilvēkam nav divi mūži, lai VILKTU SAVU DZĪVĪBU MŪŽU GARUMĀ VIENOS UN TOS PAŠOS APSTĀKĻOS BEZ GAISMAS STARA TUNEĻA GALĀ!? NESĒDI VADOŠĀ AMATĀ, JA NAV INICIATĪVAS!

 32. Algas pielikums tautai ir pārāk straujš, bet kad pašiem algas jāpieliek, tad arī 500. euro ir maza summa. Čūkas jūs vien esat tur saemā. Labu par mūsu valdību nevar pateikt neviens.

  • Tie tur augšā sev algas pieliek no valsts budžeta, bet runa ir par privāto vidējo un mazo biznesu, kas ar smago nodokļu nastu jau tāpat knapi turas virs ūdens. Strauja algas palielināšana novedīs pie jauniem bankrotiem un darba vietu samazināšanās.
   Pieprasiet algas pielikumu no valdības, no valsts līdzekļiem!

  • Pašvaldības vadītājs ,nav pašvaldības šoferis ,apkopēja vai sētnieks un algai jābūt kā pašvaldības vadītājam ,savādāk ,kāpēc, jādara tāds darbs ja maksās tādu pašu algu kā šoferim? Protams ,kāpēc šoferis nekļūst par pašvaldības vadītāju? Izglītības nav un spējas arī nav ,taču šoferim arī jāmaksā pienācīga alga ,lai dzīvotu un ģimeni uzturētu ,bet vadītājam jāmaksā 3x vai vēl vairāk kā šoferim. jāaprēķina cik lielai jābūt šofera algai ,lai segtu pamatvajadzības un tad jādiskutē cik lielai jābūt vadītāja algai 3x šofera algai vai 5x.Nav nekādu aprēķinu cik lielai jābūt min.algai ,varbūt 430, bet varbūt 1030 ,Krauklis lai to pasaka ,ne tukši runā.

 33. Kad pašam nav no minimālās algas jāiztiek!

  • Jebkuram šoferim ir daudz lielāka atbildība nekā deputātiem.Šoferis riskē gan ar savu, gan citu cilvēku dzīvību, bet deputāti u.c.domes darbinieki un priekšnieki – ne ar ko.Viņi var kļūdīties uz nebēdu un neviens par to pat nezinās, un nesodīs. Šoferi gan sodīs par visniecīgāko pārkāpumu. Tāpēc šoferu algām būtu jābūt salīdzinoši daudzreiz augstākām nekā deputātu un priekšnieku algām.

 34. Pats vispar saprot, ko saka! Lai salīdzina savu algu, kas ir trisreiz lielaka ar minimalo algu. Nez vai pats varetu menesi nodzīvot ar 300 e uz rokas ja janomaksa rekini, un viss parejais.

 35. Kāda diskusija,jāaprēķina cik lielai jābūt min.algai lai mazkvalificēta darba veicēji varētu apmierināt savas un ģimenes pamatvajadzības un tāda tā alga ari jānosaka ,lai tā alga būtu kautvai 1000 eiro. Tā taču ir min. algas būtība ,savādāk tāda min. alga vispār nav vajadzīga ,lai katrs darba ņēmējs un darba devējs vienojas individuāli par darba samaksas lielumu.

 36. Venti, ir taču jāsaprot, vēlēšanas tūvojas!

 37. Nē, tas visu laiku ir bijis pārāk lēns. Ja salīdzina cenas un pakalpojumu izcenojumus LV ar piemēram Vāciju, tad diezgan līdzīgi, bet kā ar minimālo algu? Tā ir 6-7 reizes zemāka un to saņem puse LV.

 38. reformators hrenovs Atbildēt

  Krauklim piemirsies, ka pats reiz bij nabags un ka tauta šo nebaros mūžīgi …

  • vai tad Krauklis arii bijis nabags Vinnu taccu visu laiku baro muusu nodoklli.Ja buutu nabags,tad taa dziivot nevareetu.Valka sso visu laiku ir uztureejusi

 39. Kretīns! Lai pats padzīvo ar tādu izsmieklu,ja vēl nodokļus noņem,tad ,kas tur paliek.Gods vergot par santīmiem.

 40. Vajag atcelt algas vispār, būs tāds uzplaukums , ka acis apžilbs.

 41. bet cilveks jau nadzivo mūžigi Atbildēt

  un sagaidit no politiķiem parasti neko nevar, tas ir brinums ka vispār ko piemeta. min algu vajadzeja noteikt jau sen sen pirms to mums ieviesa un katru gadu paaugstināt par kādiem 5-10 % tad viss butu lieliski, bet mums jau politiķi ir gudrākie pasaulē, kad viņiem pasaules vadošie ekonomisti ko saka, tad šie brēc ka mums unikāla situācija, ka tie pārejie neko nesaprot, galu galā visi varam redzet kur musu ekonomika ir pateicoties šiem visugudrajiem politiķu lēmumiem “unikālajā situācijā”

 42. Kadel krauklis NEZELOJAS kad VINU ALGAS LOTI STRAUJI PAKAPJAS KATRU REIZI KA PALIELINA MINIMALO ALGU,TAD SIS TE KLUSE KA UDENI MUTE IENEMIS ,vai ne kraukli …………..

Draugiem Facebook Twitter Google+