Kultūra
Latvijā

Vēstuli uz bērza tāss eksponēs Eiropas vēstures muzejā 16

Foto no Tukuma Vēstures un mākslas muzeja krājuma.

Jaunveidojamā ES muzejā “Eiropas vēstures nams” (House of European History) tiek veidota pastāvīgā izstāde ar mērķi radīt starptautisku pārskatu par Eiropas vēsturi, un tajā tiks eksponēta vēstule uz bērza tāss no Tukuma muzeja krājuma, LA.lv uzzināja muzejā.

Koncentrējoties uz nozīmīgiem Eiropas vēstures notikumiem, izstāde piedāvās atšķirīgus viedokļus par vēsturi un dažādas tās interpretācijas.

Vēstuli uz bērza tāss, kuru Tukuma muzejs eksponēs “Eiropas vēstures namā”, 1942. gada 1. oktobrī Tukuma advokāts Kārlis Roberts Kalevics (1877-1945) sūtījis no Vjatlaga nometnes savai dzīvesbiedrei Verai Mildai Kalevicai (1890-1972) uz nometinājuma vietu Krasnojarskas apgabalā. Uz vēstules ir pasta zīmogu un cenzūras zīmogu nospiedumi. Vēstule rokrakstā, krievu valodā, kā to pieprasīja padomju cenzūra, lai kontrolētu vēstuļu saturu.

Šī vēstule ir viena no 43 UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” nacionālajā reģistrā nominācijā “Sibīrijā rakstītas vēstules uz bērza tāss” nominētajām vēstulēm. Pavisam saglabājušās četras vēstules uz bērza tāss, ko Kārlis Roberts Kalevics rakstījis no Vjatlaga savai dzīvesbiedrei Verai. Spriežot pēc viņa veiktās numerācijas, rakstīti vairāki desmiti vēstuļu, bet adresātu sasniegušas tikai dažas.

LA.lv