Foto: Lincolnshire Medieval Grafiti Project

Viduslaiku Anglijas baznīcu grafiti noslēpumi 0

Zinātnieki un brīvprātīgie Anglijā uzsākuši plašu baznīcās atrodamo sienu grafiti vai, precīzāk, sienās ieskrāpēto viduslaiku zīmējumu reģistrēšanas un katoloģizēšanas programmu.

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Kā BBC norādījis viens no šīs programmas iniciatoriem, arheologs Mets Kempions, atšķirībā no mūsdienām, viduslaikos sienu apzīmēšanā nesaskatīja neko sliktu; uzzīmēto nesteidzās izdzēst, tādēļ daudzi kvalitatīvi ieskrāpējumi kā vēstures avots saglabājušies līdz mūsdienām.

Tikai Norfolkas grāfistē vien dievnamos uzskaitīti vairāk nekā 28 tūkstoši viduslaiku grafiti. Tās ir vairāk vai mazāk prasmīgi ieskrāpētas cilvēku sejas un figūras, kuģi, krusti, vējdzirnavas, pentagrammas. Valda uzskats, ka sienas viduslaiku baznīcēni apskrāpējuši, dievkalpojuma laikā garlaikojoties, taču tas būtu vienkāršots izskaidrojums, jo daži zīmējumi liek domāt par dziļāku nozīmi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tā Krenvelas draudzes baznīcā Linkolnšīrā netālu no ieejas durvīm sienā redzama figūra, kas identificēta, kā “salmu vīrs”. Ja tā, tad šī ir liecība par pagānisko rituālu saglabāšanos un paralēlo pastāvēšanu ar kristietību viduslaiku Anglijā. Pirmskristietības periodā anglosakši šādus no pērnā gada salmiem darinātus tēlus rituāli sadedzināja tā sauktajos Maija svētkos. Pēc tam “salmu vīra” pelnus izkaisīja laukos, lai piesauktu labu ražu. Dažkārt dievlūdzēji zīmējuši kuģus. Tā varētu izpausties vai nu lūgums pēc veiksmīga ceļojuma, vai pateicība par veiksmīgu atgriešanos no brauciena. Daži zīmētie kuģi ir ar bojājumiem. Varbūt to zīmēšana bija papildinājums aizlūgumam par bojāgājušajiem? Zinātnieki atzīst, ka to noskaidrot vairs nav iespējams.

Biežs baznīcās ir kompasa attēlojums. Daļā gadījumu var runāt vienkārši par zīmējumu, lai parādītu kā kompass darbojas un kā izskatās, taču daļu pētnieki sliecas uzskatīt par apļveida rituālām aizsardzības zīmēm, kuru uzdevums bijis pasargāt no “ļaunas acs” un “notvert dēmonus”, kuri, kā viduslaikos ticēja, bija it visur, un kāroja nolaupīt ticīgo dvēseles.

Projektam ejot plašumā, izrādījies, ka sienu skrāpējumu baznīcās ir krietni vairāk nekā prognozēts sākumā. “Agrāk uzskatīja, ka viduslaiku grafiti ir reta lieta. Izrādās, ka tā nav. Tas ir pilnīgi jauns arheoloģijas darbības lauks. Tas ir tā, it kā atrast viduslaiku bibliotēku paslēptu jūsu pagalma dārzā,” BBC žurnālistam bilda Kempions.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.