Foto – LETA

Viegli aprēķināt pašam savu pensiju 0

“Pirmo reizi Latvijā iedzīvotāji var izrēķināt ticamu pensijas apmēru, ņemot vērā savus individuālos uzkrājumus visos trijos pensiju līmeņos,” uzsver Latvijas Komercbanku asociācijas pārstāve Baiba Melnace.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Lasīt citas ziņas

Atjaunotajā un uzlabotajā interneta mājaslapā manapensija.lv tagad atrodams pensiju aprēķināšanas kalkulators, ar kura palīdzību ikviens var samērā precīzi aprēķināt, kādu pensiju saņems, aizejot pelnītā atpūtā. Kalkulatora priekšrocība ir tā, ka aprēķinos var ietvert visus trīs pensiju līmeņus. Aprēķini balstās uz šādiem pieņēmumiem:

* ka pensiju 1. līmeņa kapitāls tiek indeksēts, pieņemot nominālo kapitāla indeksācijas līmeni 3,53% gadā,

CITI ŠOBRĪD LASA

* ka pensiju 2. un 3. līmeņa ienesīgums ir 5,06% gadā,

* ka iemaksas pensiju 1. un 2. līmenī tiek sadalītas saskaņā ar spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem,

* ka vidējais nominālais algas pieaugums ir 4,21%, bet inflācijas līmenis 2% gadā.

Aprēķinos netiek piemēroti likumā “Par valsts pensijām” noteiktie atvieglojumi un garantētie minimālie apmēri.

Kā aprēķināt savu pensiju? Vispirms kalkulatorā jāatzīmē savs vecums un jāievada mēnešalgas lielums neto – tā summa, ko saņem “uz rokas” pēc nodokļu nomaksas. Pēc tam vienotajā valsts un pašvaldību portālā latvija.lv sadaļā “Informācija par prognozējamo vecuma pensijas apmēru” jāatrod apakšvirsraksts “Pensijas kapitāls”. Vajadzīgā summa būs atrodama zem virsraksta “Kopā”. Šim kapitālam jāpieskaita klāt pensijas 1. līmeņa kapitāls par darba stāžu līdz 1996. gadam, kas pieejams sadaļā “Informācija par prognozējamo vecuma pensijas apmēru” zem apakšvirsrakstiem “Pensijas sākuma kapitāls” un “Sākuma kapitāls”.

Iedzīvotājiem, kuri šobrīd ir 2. pensiju līmenī, informācija par šajā līmenī uzkrāto kapitālu jāmeklē sadaļā “Valsts fondēto pensiju shēmas (pensiju 2. līmeņa) dalībnieka konta izraksts” zem apakšvirsrakstiem “Fondētās pensijas kapitāls perioda beigās” un “Uzkrātais kapitāls”, bet informāciju par 3. līmeņa kapitālu var uzzināt savā bankā vai interneta bankā.

Reklāma
Reklāma

Aptauju dati liecina, ka lielākā daļa iedzīvotāju, aizejot pensijā, vēlētos saņemt 70% no savas līdzšinējās darba algas. Taču aprēķini rāda, ka, paļaujoties tikai uz pensiju 1. un 2. līmeni, reālā pensija būs krietni mazāka – tikai 40 – 50% apjomā. Ar kalkulatora palīdzību iespējams izskaitļot, cik daudz papildus jāuzkrāj, lai vecumdienās saņemtu lielāku pensiju.

“Jo agrāk sāk krāt, jo mazāka ienākumu daļa jānovirza šim papildu uzkrājumam,” skaidro Baiba Melnace. Piemēram, 19 gadus vecs jaunietis pensiju 70% apmērā no savas darba algas var sakrāt, pensiju 3. līmeņa kapitāla vairošanai atvēlot 7% no saviem ikmēneša ienākumiem. No neto algas, teiksim, 200 latiem mēnesī, pensiju 3. līmeņa uzkrājumam tiks atvilkti 14 lati. Savukārt, ja savai ideālajai pensijai vēlas krāt 50 gadu vecumā, papildu uzkrājumiem jāatvēl jau 25% no savas neto algas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.