Pasaulē
Baltija

Viļņā pēc spēcīgajām lietusgāzēm pamatīgi postījumi 16

Foto BNS/Scanpix/LETA

Viļņā ceturtdaļgadsimta laikā spēcīgākās lietusgāzes applūdinājušas daudzas ielas, vietumis izskalots ielu segums, sabojājušies vairāki luksofori, bet nogāzēs gar nesen atklāto Rietumu apvedceļu izveidojušies noslīdeņi. Lietus turpinās arī šobrīd.

Lietuvas dienvidaustrumos pērkona negaisa dēļ traucēta elektroapgāde aptuveni septiņiem tūkstošiem klientu.

Viļņā rīta stundās nokrišņu daudzums sasniedzis 48 milimetrus. Amatpersonas saka, ka tik spēcīgas lietavas iepriekšējo reizi pieredzētas tikai 1993.gadā. Savukārt Lazdijos sešu stundu laikā nokrišņu daudzums sasniedzis pat 66 milimetrus.

‘”Līdz ārkārtējai situācijai pietrūka tikai viena centimetra,” portālam “15min.lt” stāstījis Lietuvas galvaspilsētas pašvaldības uzņēmuma “Grinda” vadītājs Ķēstutis Vaicekjūtis. Pēc viņa teiktā, avārijas situācijas pilsētā bija izveidojušās aptuveni 60 vietās.

“Šobrīd visas ielas ir izbraucamas, bet lietus turpinās, un kaut ko prognozēt būtu grūti,” norādījis Vaicekjūtis.

Pašvaldība pagaidām gan ārkārtējo situāciju izsludināt neplāno, bet atbildīgie dienesti aicina autovadītājus nepārvērtēt savus spēkus, jo rīta stundās ielas zemākajās vietas bija neizbraucamas un pilsētā izveidojās lieli sastrēgumi.

Galerijas nosaukums

Kā atzinis Viļņas saimniecības un transporta departamenta direktors Virgīnijs Pauža, pilsētas lietus kanalizācijas sistēma ar šādu nokrišņu daudzumu nespēj tikt galā. Viņš arī pastāstījis, ka desmit avārijas brigādes strādā pie Viļņas Rietumu apvedceļa, kur lietus izskalojis īpašo audeklu, ar ko bija nostiprinātas nogāzes, un šis audekls nosprostojis notekas. Pēc Paužas sacītā, šā apvedceļa posma būvdarbi pabeigti nesen un nogāzēs zeme vēl nebija paspējusi nosēsties un apaugt ar zāli.

Savukārt Viļņas mērs Remiģijs Šimašus solījis noskaidrot, vai noslīdeņu galvenais cēlonis ir neprognozējama dabas stihija vai arī brāķis būvnieku darbā.

“Delfi .lt” arī vēsta, ka lietavu laikā Viļņā bijis gandrīz neiespējami izsaukt taksometru, bet veiksmes gadījumā par braucienu pieprasīta teju dubultsamaksa.

Kamēr lielākajai daļai autovadītāju un sabiedriskā transporta pasažieru lietus sagādājis nopietnas raizes, divi ūdenstūrisma entuziasti steigušies izbaudīt nepieredzētās iespējas un paspējuši piepūšamajā laivā pavizināties pa applūdušajām ielām zem kāda viadukta, raksta “15min.lt”.

“Diemžēl galveno nokavējām, lielums jau bija noskrējis, tā nu tikai mazliet tur pagrozījāmies – un viss,” portālam stāstījis pazīstamais ceļotājs Juozaps Žīgs.

Tikmēr ģeologi raizējas, ka spēcīgās lietavas varētu vēl vairāk pasliktināt noslīdeņu apdraudētā Viļņas Ģedimina kalna stāvokli.

Prognozes liek domāt, ka līdzīgi laikapstākļi Lietuvā gaidāmi arī ceturtdienas pēcpusdienā un piektdien.

Par spēcīgu vēju, lietu un negaisu tiek brīdināts arī Latvijā un Igaunijā.

Pēc spēcīgajām lietusgāzēm Viļņā sabojājoties pilsētas lielākajai kanalizācijas sūkņu stacijai, Neres upē ieplūduši vismaz 5000 kubikmetru neattīrītu notekūdeņu.

Kā ziņu aģentūrai BNS pastāstījis Viļņas ūdenssaimniecības uzņēmuma “Vilniaus vandenys” preses sekretārs Antans Bubnelis, lielākā daļa šā apjoma ir lietus ūdeņi, tomēr upē jau nonākuši arī sadzīves notekūdeņi.

Pēc viņa teiktā, parasti spēcīga lietus gadījumā šī sūkņu stacija ar avārijas sistēmas palīdzību spēj vairākas stundas līdzsvarot lielo notekūdeņu apjomu, taču šodien ap plkst.11 tā vairs nav spējusi pārsūknēt visus notekūdeņus uz pilsētas attīrīšanas iekārtām, avārijas rezervuāri pārplūduši, sūkņu darbība apstājusies un notekūdeņi sākuši plūst uz Neri.

Šobrīd notekūdeņus no applūdušajām sūkņu stacijas telpām cenšas atsūknēt mobilie sūkņi. Cerams, ka to izdosies paveikt tuvāko stundu laikā un speciālisti varēs jau šodien atjaunot sūknētavas darbu, bet pagaidām notekūdeņi turpina plūst uz upi.

Uzņēmums aicinājis Viļņas vecpilsētas, Antakalnes, Žirmūnu un Baltupju mikrorajonu iedzīvotājus pēc iespējas samazināt sadzīves notekūdeņu nonākšanu kanalizācijas sistēmā un pagaidām nelietot nekādus sadzīves ķīmijas līdzekļus.

Pēc “Vilniaus vandenys” speciālistu datiem, šai sūkņu stacijā, kas tiek darbināta kopš 1975.gada un pārsūknē aptuveni trešo daļu Viļņas notekūdeņu, tā ir pirmā tāda veida avārija.

Bubnelis norādījis, ka saņemtas ziņas par aptuveni 30 gadījumiem, kad pilsētā applūduši pagrabi vai sūkņu stacijas, bet visur citur situācija tiek kontrolēta.

Jau ziņots, ka spēcīgas lietusgāzes ceturtdien Viļņā applūdinājušas daudzas ielas, vietumis izskalots ielu segums, sabojājušies vairāki luksofori, bet nogāzēs gar nesen atklāto Rietumu apvedceļu izveidojušies noslīdeņi, kas vietumis arī nosprostojuši lietus kanalizācijas akas, liekot ūdens līmenim ielās vēl vairāk celties.

Lietuvas galvaspilsētā rīta stundās nokrišņu daudzums sasniedza 48 milimetrus. Amatpersonas saka, ka tik spēcīgas lietavas iepriekšējo reizi pieredzētas tikai 1993.gadā.

LA.lv