«Virs lata izmaiņas būs…» 0

Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likme no 1. jūlija tiks samazināta par vienu procentpunktu – no pašreizējiem 22% līdz 21%, bet iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likme par vienu procentpunktu – no 25% līdz 24% – tiks samazināta no nākamā gada 1. janvāra. To paredz vakar valdībā atbalstītie likumu grozījumi.


Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā 189
Lasīt citas ziņas

Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācija (LPTA) vakar ar Ministru kabinetu parakstīja sadarbības memorandu, apņemoties pēc PVN likmes samazināšanas no 1. jūlija attiecīgi samazināt arī cenas veikalos. “Līdz ar to nodrošināsim, ka šo PVN likmes samazinājumu izjutīs ikviens Latvijas iedzīvotājs. Šādu godprātīgu attieksmi sagaidu arī no pārējiem tirgotājiem un pakalpojumu sniedzējiem, kā arī atzinīgi vērtēju Latvijas Degvielas tirgotāju asociācijas un Latvijas Degvielas tirgotāju apvienības pausto gatavību pievienoties memorandam,” teica V. Dombrovskis. Par sadarbību ar valdību vienojušies Latvijas Pārtikas tirdzniecības asociācijas pārstāvētie uzņēmumi “Iki”, “Rimi Latvija” un “Maxima”, kas sola PVN samazināšanas gadījumā attiecīgi samazināt arī preču cenas savos veikalos. LPTA priekšsēdētājs, “Rimi Latvia” valdes priekšsēdētājs Valdis Turlais gan vienlaikus norādīja, ka preču cenas, kuras pašlaik ir zem lata, nemainīsies, “bet virs lata – izmaiņas būs”.

 

Turpretī Latvijas Tirgotāju asociācija, kas apvieno arī mazākus tirgotājus, pagaidām neplāno parakstīt jebkādus valdības nodomu dokumentus par PVN samazināšanu. Asociācijas vadītājs Henriks Danusēvičs uzskata, ka šāds solis būs dārgs realizācijā un tam nebūs nepieciešamās atdeves.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai gan valdības sēdē virkne nevalstisko organizāciju pārstāvju izteica kritiku valdības iecerēm, ministri bija vienisprātis par grozījumu nepieciešamību. Asākos iebildumus izteica Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) priekšsēdētājs Andris Jaunsleinis – pašvaldības uzskata, ka ar šo lēmumu tiek sagrautas to iespējas attīstīt savu teritoriju. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs (RP) aicināja pašvaldības domāt ilgtermiņā un ne tik daudz skatīties uz “pieciem latiem rīt”, bet gan uz to, ka nodokļu izmaiņas ir būtisks faktors ēnu ekonomikas apjoma samazināšanā, kā arī eksportspējīgo uzņēmumu konkurētspējas saglabāšanā. Viņaprāt, jādomā par nodokļu bāzes palielināšanu pašvaldībām.

Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) ģenerāldirektore Līga Meņģelsone ministriem atgādināja par organizācijas piedāvātajām izmaiņām, kas paredz samazināt IIN radikālāk, taču daļu no šā nodokļa piesaistīt veselības maksājumam.

Attiecībā uz PVN LDDK uzskatot, ka samazinājums būtu selektīvi piemērojams tām jomām, kas var ietekmēt gan iedzīvotājus, gan uzņēmējus, piemēram, elektroenerģijai, siltumam.

 

Valdība vakar vienojās, ka tiks meklēts kompensējošs mehānisms pašvaldībām, kurām IIN likmes izmaiņu dēļ radīsies zaudējumi. Viens no mehānismiem varētu būt IIN ieņēmumu pārdale starp valsti un pašvaldībām.

 

Grozījumi likumā par IIN paredz, ka trīs gadu laikā IIN likme tiks samazināta par pieciem procentpunktiem – no pašreizējiem 25% līdz 20%. Paredzēts, ka no 2013. gada 1. janvāra IIN likme būs 24%, 2014. gadā tā būs 22%, bet 2015. gadā – 20%.

Iecerēto nodokļu samazināšanu paredzēts parlamentā virzīt steidzamības kārtā, likumprojektus pieņemot divos lasījumos. LDDK un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība pirms jautājuma skatīšanas Saeimā gan aicināšot koalīciju uz tikšanos, lai vēlreiz iepazīstinātu ar argumentiem par sociālo partneru izstrādāto nodokļu samazināšanas scenāriju.

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.