×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
14. janvāris, 2013
Drukāt

Virsdiriģentu izraudzīšana ir māksliniecisko vadītāju atbildība

Foto - LETAFoto - LETA

2013. gada 3. janvāra “Latvijas Avīzes” numurā bija publicēts jūsu laikraksta žurnālistes Vitas Kraujas raksts “Izredzētie. Nāk jauna virsdiriģentu paaudze”, kurā atspoguļoti 2013. gada jūlijā gaidāmo XXV Vispārējo latviešu dziesmu svētku virsdiriģentu un goda virsdiriģentu izraudzīšanas un apstiprināšanas kritēriji un norise un īpaša uzmanība pievērsta latviešu diasporas virsdiriģentu izraudzīšanai un ar to saistītajām diskusijām kordiriģēšanas profesionāļu vidū.


 

Šajā rakstā pieminēts mans un manas vadītās organizācijas vārds, tāpēc vēlos avīzes lasītājus iepazīstināt ar situāciju. Eiropas Latviešu apvienība (ELA) ir viena no sešām mītņu zemju centrālajām organizācijām, kas sastāv Pasaules brīvo latviešu apvienībā (PBLA). 2012. gada 8. septembrī piedalījos ELA valdes sēdē Londonā. ELA priekšsēdis izvirzīja jautājumu par virsdiriģentiem 2013. gada Vispārējos latviešu dziesmu svētkos Rīgā un ieteica, ka PBLA būtu jārīkojas, lai šajos svētkos būtu pārstāvēti diasporas diriģenti. Toreiz teicu – neuzskatu, ka šī būtu PBLA kompetence – aģitēt par Dziesmu svētku virsdiriģentiem. Kopš neatkarības atjaunošanas Latvijas diriģenti ir bijuši latviešu mītnes zemēs Eiropā un Amerikā, un diasporas diriģenti ir viesojušies pie saviem kolēģiem Latvijā. Diriģentiem ir sava sadarbība un virsdiriģentu izraudzīšanas kārtība, un tā darbojas. Tomēr, lai noskaidrotu situāciju, lūdzu PBLA Kultūras fonda priekšsēdi Viju Zuntaku-Bērziņu sazināties ar Dziesmu svētku rīkotājiem Latvijā. Rezultātā tapa PBLA Kultūras fonda mūzikas nozares vadītājas Daces Aperānes vēstule Latvijas Nacionālajam kultūras centram, kurā laipni aicināts Dziesmu svētku rīkotājiem kā virsdiriģentus piesaistīt arī diasporas koru vadītājus.

Tāpat kā teicu Londonā 2012. gada 8. septembrī, joprojām uzskatu, ka virsdiriģentu un goda virsdiriģentu izraudzīšana ir gaidāmo Vispārējo latviešu dziesmu svētku māksliniecisko vadītāju atbildība, un būtu aplami noteikt kādas virsdiriģentu kvotas latviešu diasporai ārzemēs. Manuprāt, jautājumu par virsdiriģentiem vajadzētu izšķirt, ņemot vērā vienīgi katra konkrētā diriģenta talantu un profesionalitāti. Tas arī ticis darīts, 2013. gada Vispārējo dziesmu svētku virsdiriģenta amatam izraugot Ņujorkas latviešu kora māksliniecisko vadītāju Andreju Jansonu, bet goda virsdiriģenta godā ieceļot plaši pazīstamo ASV vīru kora “Kalējs” dibinātāju Robertu Zuiku, kam pēc dažām dienām – 20. janvārī – apritēs 100 gadu. Par to paldies XXV Vispārējo dziesmu un deju svētku rīkotājiem un šo svētku mākslinieciskajai padomei!

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+