×
Mobilā versija
Brīdinājums +26°C
Liene, Liena, Helēna, Elena, Ellena
Sestdiena, 18. augusts, 2018
11. maijs, 2017
Drukāt

Viltus ziņa: bez Krievijas naftas Latvijas ostas drīz tiks slēgtas (5)

Ekrānuzņēmuns no "Južnij Federaļnij"Ekrānuzņēmuns no "Južnij Federaļnij"
Uzziņa

Neļausim meliem izplatīties!
Ja jums rodas aizdomas, ka lasāt, klausāties vai skatāties viltus ziņu, tad informējiet par to "LA" redakciju, rakstot uz atmaskots@la.lv. Pārbaudīsim un noskaidrosim, no kurienes meliem aug kājas, un uzsitīsim pa pirkstiem garajām rokām.

“Latvijas strupceļš” un “Baltijas strupceļš” – šādi virsraksti aprīļa beigās parādījās vairākos Krievijas interneta medijos. Saturs nedaudz atšķiras, tomēr vēstījums ir viens – pēc Krievijas lēmuma samazināt naftas tranzītu caur Baltijas valstu ostām (rakstos lietots padomju termins “Прибалтикa”) te esot sākusies liela panika. “Daudzi Baltijas eksperti jau novērtējuši Maskavas lēmuma sekas. Tika paziņots, ka reģiona valstu budžetiem gaidāms smags trieciens, tā kā ienākumi no tranzīta ir pat 30 procenti no iekšzemes kopprodukta,” raksta interneta portāls “Južnij Federalnij” (u-f.ru)

Turpat piebilsts: “Nesen Latvijas uzņēmēji bija spiesti atzīt, ka bez Krievijas naftas Baltijas ostas kļūs dzīvotnespējīgas un tās vairs nekas nespēs glābt no slēgšanas. (..) Acīmredzot Maskavas atbilde Baltijas valstu rusofobiskajām darbībām tām ir kļuvusi par neceļamu nastu.” Rakstam pievienota Latvijas ārlietu ministra Edgara Rinkēviča bilde, lai gan viņš tekstā pat nav pieminēts.

Līdzīgu ziņu publicējis arī interneta portāls “Newinform” (newinform.com). Tur teikts: “…Krievijas tranzīts var kļūt par to Baltijas ekonomiskās ietekmēšanas instrumentu, kas atstās šīs valstis bez jūras transporta infrastruktūras, tā vienkārši banāli izputēs bez Krievijas naftas” (“банально разорится без нефти РФ”).

Vienīgais avots, uz kuru ir atsauce šajos rakstos, ir uzņēmuma “LatRosTrans” padomes priekšsēdētājs Roberts Kirkups.

Izcelsme un izplatība.

Aplūkojot citus saistītos rakstus, redzams, ka aprīlī šī tēma piedzīvojusi gandrīz vai “izvirdumu”. Piemēram, tajā pašā nedēļā tiek ziņots arī par izmisušo “igauņu delegāciju”, kas ieradusies Maskavā, lai mēģinātu atrisināt tranzīta problēmas. Interneta portālā u-f.ru raksts ilustrēts ar Igaunijas prezidentes Kersti Kaljulaidas foto, radot iespaidu, ka arī viņa bijusi šīs “delegācijas” sastāvā. Tikai cītīgi lasot, var noprast, ka runa patiesībā ir par tranzītbiznesam veltītu starptautisku izstādi, kurā piedalījušies arī Igaunijas uzņēmēji. Turpat ir arī rakstiņš par “satriektajiem Rietumiem”, kurus negaidīti pārsteidzis Krievijas lēmums pārtraukt naftas tranzītu caur Baltijas valstīm.

Ja runā par pareģoto “Latvijas ostu slēgšanu”, tam par ieganstu acīmredzot kalpojuši ziņu aģentūrā LETA 7. aprīlī publicētie fragmenti no intervijas ar R. Kirkupu. Tie gan tikuši rupji sagrozīti. Uzņēmējs nerunā ne par Latvijas, ne par Baltijas ostām kopumā, bet vien par sava uzņēmuma darbību.

Lai gan viņš izsaka bažas par tā nākotni, tomēr saglabā cerību, ka ekonomiskie argumenti varētu izrādīties stiprāki par politiskajiem. “Mēs visi zinām, ka jau kopš divtūkstošo gadu sākuma Krievija ir pasludinājusi, ka tās mērķis ir eksportēt naftas produktus caur pašu ostām. Tas ir bijis ļoti redzams drauds mūsu biznesam jau gadiem. Tomēr mēs joprojām strādājam. Mēs esam pārliecināti, ka pašlaik piedāvājam eksporta koridoru ar viskonkurētspējīgākajām cenām. Tajā dienā, kad mēs nebūsim konkurētspējīgi, ģeopolitiskie iemesli uzvarēs. Tādēļ mums šī konkurētspēja ir jāsaglabā,” klāsta R. Kirkups, taču viltus ziņas veidotājus šie izteikumi nav interesējuši. Viņi paņēmuši vienīgi to pusteikumu, kur tiek izteiktas šaubas par “LatRosTrans” dzīvotspēju, ja Krievijas uzņēmums “Transņeft” pārtrauks naftas produktu eksportu caur Latviju.

Paldies! Jūsu jautājums/ziņojums ir saņemts.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Baltijas valstis bez krieviem var gluži labi iztikt, bet izskatās ka Krievija bez Baltijas valstīm gan nevar iztikt. Vai tad citādi šie kā utis māktos mums virsū ?

  2. Šim vajadzētu atļaut vien runāt sex minoritāšu sapulcēs,kur šaurā lokā spriež kā labāk iespraust1

  3. Šim vajadzētu runāt vien sex minoritāšu saietos.Vai tiešām nepietiks viņam grozīties plašā publikā?
    Lai tak paskatās uz sevi spogulī!

  4. No raksta var saprast, ka šīs viltus ziņas izplata LETAs žurnālisti, kuri vispār ir baumu meistari. Viņi parasti rakstos ir vienpusīgi un citē tikai to, ko teicis Putins vai Lavrovs. Ko teikusi otra puse, to viņi noklusē.
    Laikam pilda kārtējo Kremļa pasūtījumu, vecie padomisti!

  5. Tās valstis ārpus Krievijas būtu varen tuvredzīgas, ja savu eksistenci balstītu tikai uz šo valsti. Pat Baltkrievijai tas nav nekāds jaunums.

Draugiem Facebook Twitter Google+