×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
28. marts, 2013
Drukāt

Virtuozā mānīšanās


ReklāmfotoReklāmfoto

Stīvena Soderberga paziņojums, ka “Blakusefekts” ir viņa pēdējā filma, nav priecīga ziņa. Kā pēdējo kinofilmu uzņēmis aizraujošu trilleri ar spožu aktieransambli, viņš izsalkumā atstās daudzus sava talanta cienītājus.


 

Ir ne mazums piemēru no pasaules kino vēstures, kad, dusot uz spožiem pagātnes lauriem, meistari turpina veidot filmas, kurās nav ne miņas no iepriekšējās meistarības. Šāda nākotne Stīvenam Soderbergam nedraud, ja ticam viņa paziņojumam par aiziešanu no lielā kino, un viņš uz mūžiem savu vietu kustīgo bilžu mākslā būs ierakstījis kā oriģinālu stāstu autors, kuram filmas daudzo balvu vidū sagādājušas arī “Oskaru” un Kannu kinofestivāla “Zelta palmas zaru”. Viņš neveģetēs, viņš nodosies savai kaislībai gleznošanai, un par viņu rakstīs grāmatās kā par autoru, kurš zināja, kad aiziet no skatuves, lai nekļūtu par apsmieklu.

Kaut arī pēdējo gadu Soderberga filmogrāfijā ir arī vairāki ne īpaši veiksmīgi ieraksti, “Blakusefekts” ir režisora kārtējais veiksmes stāsts, kas pirmizrādi nosvinēja Berlīnes kinofestivālā un kandidēja uz “Zelta lāci”.

Līkločiem austais scenārijs, kurā galvenā loma uzticēta depresijā grimstošai cietumnieka sievai Emīlijai, atklāj gan Rūnijas Maras (Holivudas producētā “Meitene ar pūķa tetovējumu”) talantu, ielaužoties medikamentu novājinātas un apkārtējo notikumu sašķeltas sievietes tēlā, gan arī otrā plāna aktieru (Džūda Lovs un Ketrīna Zeta-Džonsa) talantus, vien epizodiski parādoties Čaningam Tatumam, kura varoņa nāve kļūst par būtisku pavērsienu “Blakusefekta” sižetiskajā attīstībā.

Lielo medicīnas kompāniju negodīgās spēles, psihiatrijas aizkulises un neizdibināmās cilvēku prātu dzīles Soderbergs apspēlējis, virtuozi maldinādams gan varoņus, gan, protams, skatītājus. Viņu acu priekšā šķetinās notikumi, kuros manāmas līdzības gan ar Alfrēda Hičkoka ieguldījumu kino valodas un montāžas attīstībā, gan Romāna Polaņska daiļradi, “mainstream” produkcijā atstājot drosmīgas vēsmas, kas nepakļaujas kompromisiem un iztiek bez prastiem izskaistinājumiem, ko lieto vien acu aizmālēšanai.

 

UZZIŅA:

“Blakusefekts”/”Side Effects”

ASV, 2013.

Režisors: Stīvens Soderbergs

Lomās: Rūnija Mara, Čanings Tatums, Džūda Lovs, Ketrīna Zeta-Džonsa, Meimija Gammere, Vinesa Šova

No 29. marta “Kino Citadele”, “Cinamon”

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+