×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.4°C
Vilis, Vilhelms
Svētdiena, 27. maijs, 2018
10. novembris, 2016
Drukāt

Juris Lorencs: Visi trumpji – Trampa rokās (8)

ReutersReuters

Neiespējamais ir noticis. Cilvēks, kuru izsmēja politikas eksperti un par kuru ņirgājās masu mediji, kļuvis par ASV 45. prezidentu – Donalds Tramps! Viņa rokās tagad ir visi trumpji, ASV Senātu un Kongresu ieskaitot.

Daudzi, tostarp arī šeit Latvijā, mums nenogurstoši stāstīja, ka Trampa uzvara būšot “briesmīga katastrofa”. Bet katastrofa kam? Amerikai noteikti ne, ar šo patiesi vareno valsti viss būs kārtībā. Jādomā, viss būs kārtībā arī ar pārējo pasauli. Taču tā, visdrīzāk, mainīsies, tiks “pārformatēta”. Kā tieši, to mēs vēl nezinām, un šī neziņa daudzus padara visai nervozus.

Ja katastrofa tiešām kaut kur ir notikusi, tad kabineta “ekspertu”, angažētu žurnālistu un vienkārši lētticīgu vēlmju domātāju galvās, kuri, kā izrādījās, dzīvo no reāliem cilvēkiem un viņu problēmām pilnīgi atrautā vidē. Interesanti, ka pilnīgi visas socioloģiskās aptaujas un vadošie masu mediji pareģoja Klintones uzvaru. Tas nozīmē, ka pat amerikāņi, kurus bieži vien raksturo patoloģiski bērnišķīgs godīgums, ne tikai nenoticēja mediju teiktajam, viņi vairs neuzticējās pat pilnīgi svešam, anonīmam cilvēkam, aptaujas veicējam. Kāda līdzība ar neseniem notikumiem Lielbritānijā un “brexit” balsojuma rezultātu, kuru arī neviens nespēja paredzēt!

Balsojums par Donaldu Trampu slēpti brieda kaut kur dziļi amerikāņu tautas iekšienē. Vienkāršajai tautai bija apnikusi, pat noriebusies valdošās politiskās elites arogance un augstprātība, ko simbolizēja Klintone. Tai nepatika viņas robotiskie smaidi un neko neizsakošās, nogludinātās dežūrfrāzes. Vēlētāji nobalsoja par dzīvu cilvēku ar visām viņa kļūdām un trūkumiem.

Man vairāk uztrauc, kas nākotnē sagaida Eiropu, Eiropas Savienību, eirozonu un mūsu Latviju. NATO nekur nepazudīs, par to mēs varam būt droši. ASV paliks uzticams Latvijas partneris un sabiedrotais arī nākotnē. Taču visdrīzāk mēs paslīdēsim uz leju šīs valsts ārpolitisko prioritāšu listē. Ukraina jau nu pavisam noteikti.

Tas, ka pārmaiņas sagaida arī Eiropu, ir skaidrs. Bet ne jau Amerika un Tramps būs pie tā vainojams. Arī Eiropas kontinentā norisinās nelabvēlīgi saimnieciski, sociāli un demogrāfiski procesi, kuru tālāka ignorance var novest pie pilnīga esošās kārtības sairuma. Iezīmējas interesanta bijušo un sagaidāmo notikumu virkne – “brexit” balsojums, Trampa triumfs Amerikā, kam seko nākamā gada aprīlī paredzētās prezidenta vēlēšanas Francijā. Ja tajās uzvar Marija Lepēna, kas vairs nešķiet neiespējami, tad pašreizējā ES un arī eirozona sabrūk kā kāršu namiņš.

Vai Latvija ir tam gatava? Vai mums ir “plāns B”? Diezin vai. Vēl vairāk – šķiet, Latvija lēni, bet visai noteikti virzās uz situāciju, kurā var notikt kaut kas visai negaidīts un līdz šim neprognozēts. Socioloģija liecina par aizvien lielāku plaisu starp varu un sabiedrību. Sasteigtas un nepārdomātas reformas, Zaļo un zemnieku pārstāvja Gata Trukšņa atkārtota apstiprināšana Jūrmalas mēra amatā, Saeimas impozantā preses centra atklāšana – tie varbūt ir sīkumi, bet tie krājas. Un arī Latvijā var pienākt brīdis, ka labākajā gadījumā cilvēki par šiem “sīkumiem” atcerēsies vēlēšanu dienā, bet sliktākajā… Precedenti ir – nu kaut vai 2009. gada 13. janvāris.

Vieni no Donalda Trampa pirmajiem vārdiem pēc ievēlēšanas prezidenta amata bija: “Neviens sapnis nav par lielu.” Skaļi, bet visai patiesi vārdi, kurus biežāk vajadzētu atcerēties katram no mums.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. raksts sākās labi Atbildēt

  bet beigās bija jāpilda pasutijums un jālej dubļi konkrētā virzienā, kas visu samaitā

 2. Varbūt dīvainākās vēlēšanas pasaules vēsturē. Ja pēc tām Krievijas neokoloniālisma un jaunas Latvijas okupācijas sludinātāji kopā ar sirpja un āmura plivinātājiem rauj vaļā šampānieša pudeles, lai svinētu.. ko? Latvijā ir nepieciešamas pārmaiņas un lielas, bet ne jau valsts iznīcināšana, pārkrievošana un saimniecisks sabrukums.

 3. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  😉

  Ir sacīts: “Ja nav iespējams mainīt jebko, kas nešķiet gana ideāls, bet no kā nav iespējams izvairīties – atliek vienīgi izmantot iespēju manīt attieksmi pret to.”

  Un, arī: “Nevajag “ķert kreņķi” par divām lietām – par to, ko var labot (tāpēc, ka VAR to mainīt), un par to, ko nevar labot (tāpēc, ka nav jēgas “cepties” par to, ko NEVAR ietekmēt).” ?

  =======

  Mediju ziņa (2016. gads): Saskaņā ar jaunākajiem “Amerikas savienoto valstu” (ASV) prezidenta vēlēšanu provizoriskajiem rezultātiem, otrdien 2016. gada 8. novembrī notikušajās ASV prezidenta vēlēšanās republikāņu kandidāts Donalds Tramps ir izvirzījies vadībā ar 289 elektoru balsīm, viņam seko demokrātu kandidāte Hilarija Klintone ar 218 balsīm. Lai kļūtu par ASV prezidentu un tā dēvētā “Baltā nama” saimnieku uz turpmākajiem 4 gadiem, kandidātam ir nepieciešams vismaz 270 kolēģijas pārstāvju atbalsts. Pasaules mediji, kas iepriekš demonstrēja visnotaļ skeptisku un nereti arī klaji ņirdzīgu attieksmi pret republikāņu partijas izvirzīti ASV prezidenta amata kandidātu Donaldu Trampu, jau steidzas ziņot par Trampu, kā jauno ASV prezidentu. Savā uzvaras runā Tramps solīja būt prezidents visiem amerikāņiem, kā arī informēja, ka saņēmis zvanu no Klintones: viņa savu konkurentu apsveikusi ar uzvaru…
  ——-
  Mediju ziņa (2008. gads): Saskaņā ar jaunākajiem ASV prezidenta vēlēšanu rezultātiem, Demokrātu partijas kandidāts Baraks Obama ir izcīnījis 297 vēlētāju kolēģijas balsis, kas ir pietiekami, lai kļūtu par valsts prezidentu. Savukārt Republikāņu partijas kandidāts Džons Makkeins ir ieguvis vien 145 kolēģijas balsis un pat visu to štatu atbalsts, kuros rezultāti vēl nav zināmi, nedotu viņam nepieciešamo skaitu. Lai kļūtu par ASV prezidentu un Baltā Nama saimnieku uz turpmākajiem 4 gadiem, kandidātam nepieciešams vismaz 270 kolēģijas pārstāvju atbalsts…
  ——-
  .
  “’Šķidra villa’ – tukša brēka!”
  ( iz “Ontūna M.© arChīva” )
  .
  Kaut kur Zemes otrā galā,
  Lielā Dīķa viņā malā,
  SVEŠĀ “valstī” streso ‘jeņķi’?
  Letiņš par to ‘neķer kreņķi’.
  .
  Kaut kur tālu – SVEŠAS spēles:
  Tur, kur “prezi(dentu)” vēlēs,
  SVEŠI pretendenti cīnās?
  Letiņš par to neizbrīnās.

  (2008. gads)
  Kaut kur “štatos”, zemē SVEŠĀ,
  “de(R)mokrātiem” – ’vinne ķešā’,
  “repu(bļin)kāņiem” – ’gar… (nāsi)’?
  Letiņš smīn par tādu ‘špāsi’:
  .
  Kaut kur SVEŠIE priekā bļaustās,
  Citi – ’skrobes’ krampjos raustās:
  “baltā namā”… (‘NEbalts’) sēdēs?
  Letiņš dēļ tam nesadēdēs.
  .
  (2016. gads)
  Kaut kur “štatos”, zemē SVEŠĀ,
  “de(R)mokrātiem” – ‘…(šmuce) vešā’,
  “repu(bļin)kāņiem” – ‘šows rullē’?
  Letiņš smīn – šim stress ‘pa nullēm’.
  .
  Kaut kur SVEŠIE priekā bļaustās,
  Citi – ’skrobes’ krampjos raustās:
  “baltā namā” – ‘TRUMPIS galdā’?
  Letiņš dēļ tam – ‘smieklu valda’:

  “Ja kāds kāro “valstī” ŠAJĀ,
  ‘Līst bez ziepēm’ SVEŠĀ …(‘hajā’) ~
  Lai tak’ ‘izpildās’, cik spēka:
  “’Šķidra villa’ – tukša brēka”!…”

  =====

  ‘ANNO’ ~ 8./9. 11.2008. ~ 8./9. 11.2016.

  SILES “valsts” parodija “eurolatvānija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

 4. “Junkurferkeļdumobrovsku savienībai”, kas stutēta uz zili-rozā pārtolerētās velkamiskās liberastu superbirokrātijas, ir pienācis gals. Smieklīgi, ka paši viņi vēl to aiz savas politkorektās aklības un augstprātības negrib redzēt un neredz. Trampa ievēlēšana izsaukusi viņos paniku un milzu pārbīli, par ko var tikai papriecāties- varbūt piezemēsies, bet drīžāk viņus gan aizmēzīs.

 5. Un Klintones fani tiešām domāja, ka šī gadījumā, ja Krievija uzbrūk Latvijai, sāks karu ar Krieviju? Kurš muļķis iedomājās, ka Klintone ir Latvijas drošības garants? Kuram ir problēmas ar to, ka Tramps pateica patiesību, proti, drošība ir katras individuālas valsts ziņā!

  • bija 100% garantija ka karš ar krieviju būs. nu tas vairs nav tik droši. tramps var ari izdomat ka karot nevajag. tāpec jau viņu pasludina par kremļa draugu. viš protams ir agresivs izteikumos, bet noteikti nav noskaņots karot ar kādu.
   un ne jau tikai krievija. tramps var slēgt karošanu pa visu pasuli, un to daudzi nespētu pārdzivot. kas tad ieročus pirks ja nekaros?

 6. Visiem tiem “kompetentajiem” mediju “ekspertiem” tagad vajadzētu atkāpties!

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Vajag darbinieku!

Latvijas galvenais izaicinājums nodarbinātības jomā vairs nav bezdarbs, bet gan kvalificēta darbaspēka trūkums, ceturtdien konferences “Nodarbinātība Latvijā vakar, šodien un rīt” atklāšanā sacīja labklājības ministrs Jānis Reirs, ziņo LETA. Ministrs arī norādīja, ka darba tirgū ne mazāk svarīgas ir darbinieka vajadzības, tostarp finansiāls nodrošinājums, veselībai un drošībai atbilstoša vide, emocionāls gandarījums, kā arī izaugsmes iespējas.

Vai baidāties, ka sausais pavasaris ietekmēs jūsu dārza ražu?
Draugiem Facebook Twitter Google+