×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
3. jūlijs, 2014
Drukāt

NEDĒĻAS FILMA: Eijafjadlajegidls

ReklāmfotoReklāmfoto

Francūži – veterinārārste Valērija un autobraukšanas instruktors Alēns atrodas vienā reisā uz meitas kāzām Grieķijā, kad Islandes vulkāns paralizē gaisa satiksmi virs Eiropas un lidmašīna spiesta nosēsties Minhenē. Abi kaismīgi viens otru nīstošie šķirteņi ir spiesti uzsākt ceļojumu pa sauszemi kopā, lai tomēr pagūtu uz kāzu ceremoniju.

„Eijafjadlajegidls“ ir ceļa filma ar komēdijas un drāmas ievirzi, kurā pāris, nemitīgi cenšoties viens no otra tikt vaļā, gan sastapsies ar kādu trako, gan zags transportlīdzekļus un iekulsies nepatikšanās ar policiju, pēc katras šādas attiecību „pieturas“ kaut ko tajās izmainot.

Šī ir īsta vasaras filma, piedāvājot pusotras stundas laikā apceļot daļu Eiropas – sākot no Vācijas dienvidiem, cauri Austrijai, Slovēnijai, putna lidojumā virs Horvātijas, tad Albānijā un visbeidzot pa ūdeni nokļūstot galamērķī Grieķijā. Filmas budžets (ap 20 miljoniem eiro) ļāvis tapt glītiem aerofilmējumiem dūmakainos rītos un saulainās pēcpusdienās. Pateicoties šiem tīri vizuālajiem iestarpinājumiem iespējams atpūsties no reizēm histēriskajiem filmas varoņiem (īpaši tas attiecināms uz Valēriju). Šāds varoņu traktējums piedienas komēdijai ar slapstick elementiem, kur neliela iekaustīšana kā spēles elements ir piederīga. Varoņi veidoti kā pilnīgi pretmeti – Valērija (Valērija Bonatona) ir eksplozīva un paštaisna, kura pēc šķiršanās turpina dzīvot viena un labi jūtas ar īslaicīgiem sakariem. Viņu ārkārtīgi kaitina bijušā vīra Alēna (Denijs Būns) lēnprātība, izvairīšanās no riska un droši vien arī tas, ka viņš spējis mierīgi iekārtoties jaunā ģimenē. Naids šādā attiecību zīmējumā vienmēr ir elements, kas notikumu attīstības gaitā pārvēršas par pretējo – šajā gadījumā varbūt arī ne gluži par agrākās mīlestības atgriešanos, bet vismaz saprašanos, kādas visus garos gadus ir trūcis. Uz „Eijafjadlajegidlu“ ir attiecināms apzīmējums filmām par pāriem, kuri atkal viens otru atrod – atkalapprecēšanās žanrs. Piemēru tam ir neskaitāmi dažādos laika posmos un reģionos. Arī šobrīd uz ekrāniem skatāms vismaz viens – „Mīlas afēra“, kurā laimīgais pāris ir Emma Tompsone un Pīrss Brosnans.

Franču aktiera Denija Būna izvēle galvenajai vīriešu lomai franciski runājošajai (un ne tikai) auditorijas varētu būt drošs garants filmas veiksmei, ņemot vērā Būna ievērojamo popularitāti Francijā. Gan viņa stand-up komiķa, gan komiskā aktiera talantam ir ļoti daudz pielūdzēju, par ko visskaidrāk liecina 2008. gadā tapusī komēdija Bienvenue chez les Ch’tis (2008), kurā aktieris apspēlē aizspriedumus par savu dzimto Francijas ziemeļu reģionu, sasniedzot jaunus skatītāju rekordus franču kino kontekstā. Aktieris piedalījies arī Asterika un Obelika jaunākajā filmā, attiecību komēdijā „Nevainojams plāns“ (Un plan parfeit, 2012). Arī Bonetonas komisko lomu dotības ir pamanītas jau vairākas filmās („Mazie baltie meli“ (Les petits mouchoirs, 2010) u.c.).

Filmas darbība ir uzbūvēta pēc droša modeļa – ir pāris, kas no vienas emociju amplitūdas skalas puses sasniegs otru, ir darbību organizējošs ceļa motīvs, ir gleznainas ainavas. Diemžēl filmai trūkst oriģinalitātes gan situāciju risinājumā, gan varoņu interpretācijā. Neskatoties uz visai mēreno un paredzamo notikumu gaitu, filmu glābj tās fināls, ko es šeit, protams, neatklāšu. Tas piešķir vismaz kādu pārdomu mirkli un secinājumus par notikumiem, ļaujot ieskatīties filmas galvenajos varoņos dziļāk, runājot par attiecību iespējamību un neiespējamību. Tas ļauj arī aktieriem parādīt, ka viņi spēj izdarīt daudz vairāk un var iedvest arī zināmu patiesuma noti ne pārāk interesantajos tēlos.

UZZIŅA:


„Eijafjadlajegidls“ / Eyjafjallajökull

Francija / Beļģija, 2013

Režisros Aleksandrs Kofre

Lomās: Valērija Bonatona, Denijs Būns, Denī Menošē, Albērs Delpi, Beranžēre Maknīse

Kinoteātros „Citadele“, „Multikino“, „Cinamon“ no 04.07.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+