Latvijā
Politika

Ždanoka: EP lūgumrakstu komitejā vienīgā sūdzība no Latvijas – par nepilsoņu stāvokli 6


Eiropas Parlamenta deputāte Tatjana Ždanoka.
Eiropas Parlamenta deputāte Tatjana Ždanoka.
Foto-LETA

Eiropas Parlamenta (EP) Lūgumrakstu komitejā no Latvijas sūdzību faktiski nav, un vienīgā kolektīvā sūdzība ir par nepilsoņu stāvokli, intervijā aģentūrai LETA pastāstīja EP deputāte, Latvijas Krievu savienības (LKS) līdzpriekšsēdētāja Tatjana Ždanoka.

Šīs sūdzības izskatīšana tika atlikta, lai neietekmētu Latvijas un pēc tam Igaunijas vietējās vēlēšanas. “Ceru, ka nākamā gada sākumā jautājums par Latvijas nepilsoņu stāvokli tomēr tiks izskatīts,” piebilda deputāte.

Visaktīvākie sūdzību iesniedzēji ir spāņi. Pēdējo četru gadu laikā Ždanoka jau trīs reizes ir apmeklējusi Spāniju Lūgumrakstu komitejas delegāciju sastāvā. “Mēs pētījām ekoloģiskas problēmas. Dažas upes tur jau ir gandrīz izsīkušas, ūdens trūkumu ietekmē ne tikai klimata maiņa, bet arī pārmērīgā ūdens izmantošana lauksaimniecībā. Vairākas Galīcijas ūdenstilpnes ir piesārņotas, tas apgrūtina, piemēram, tradicionālo mīdiju audzēšanu,” pastāstīja EP deputāte.

Tikko Lūgumrakstu komitejā tika pieņemts ziņojums par deputātu neseno vizīti Spānijā sakarā ar saņemtajām sūdzībām par bērniem, kuri tika atņemti mātēm Franko režīma laikā, ja viņas bija vientuļās mātes vai ģimenes tika uzskatītas par nelabvēlīgām jeb kreisi noskaņotām. Dzemdības notika pārsvarā katoļu dzemdību namos, un māmiņām tika pateikts, ka jaundzimušais bērns ir miris. Ja piedzima dvīņi, viens bērns tika atņemts. Tādu bērnu bija tūkstoši, un tagad Spānijā tiek veidota datu bāze, lai cilvēki varētu sameklēt savus asinsradiniekus.

Vācijā netālu no Drēzdenes dzīvo sorbu nacionālā minoritāte, kuriem ir arī sava reģionālā partija, kas ietilpst Eiropas Brīvajā aliansē. Šajā teritorijā zviedru kompānija atklātā karjerā iegūst akmeņogles, kas piesārņo apkārtējo vidi. “Mēs pamudinājām sorbus griezties Lūgumrakstu komitejā, un nākamā gada februārī deputāti dosies komandējumā uz Vāciju, lai uz vietas noskaidrotu konkrētos faktus un iepazītos ar sorbu dzīves apstākļiem,” pastāstīja Ždanoka.

LA.lv