×
Mobilā versija
+12°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
5. februāris, 2014
Drukāt

Zvēresta pārkāpējiem īslaicīga “diskvalifikācija”? (5)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Tautas ievēlētam deputātam ar citu deputātu lēmumu atņemt mandātu būtu antikonstitucionāli, secinājusi Saeimas Juridiskā komisija. Taču nebūtu pareizi arī ignorēt 17 000 cilvēku prasību noteikt stingrākus sodus zvērestu lauzušajiem deputātiem. Tādēļ viņus varētu sodīt ar liegumu apmeklēt sešas Saeimas sēdes.

Tieslietu ministrijas (TM) izveidotā darba grupa, izskatot vairākus iespējamos variantus un ārvalstu pieredzi, piedāvāja regulējumu, ka Saeima pati izlemtu, vai deputāts pārkāpis zvērestu un izslēdzams no parlamenta sastāva. Šis lēmums būtu apstrīdams Satversmes tiesā.

Vakar Juridiskās komisijas sēdē šie grozījumi vēl netika skatīti pēc būtības. Tā vietā deputāti kopā ar ekspertiem gandrīz divas stundas diskutēja par to, kādu mehānismu šādā situācijā vislabāk būtu izmantot. Kā paskaidroja komisijas priekšsēdētāja Ilma Čepāne (“Vienotība”): “Tas, vai viens deputāts ir tiesīgs atņemt mandātu citam deputātam, ir ļoti sarežģīts konstitucionālo tiesību jautājums, un demokrātiskās valstīs šāda prakse netiek lietota.” Tādēļ, visticamāk, deputātiem būs jāizšķiras starp diviem citiem variantiem. Pirmais jeb “skarbākais” būtu grozīt Satversmi, ieviešot Latvijā impīčmenta procedūru, sekojot kaimiņvalsts Lietuvas piemēram. Turklāt šajā gadījumā būtu jāvērtē, vai amata zaudēšana draudētu tikai deputātiem vai arī citām augstām amatpersonām, kas nodod zvērestu, piemēram, tiesnešiem, valsts kontrolierim, Valsts prezidentam un citiem. Otrais jeb “maigākais” variants paredz grozīt Saeimas Kārtības ruļļa sadaļu “Deputāta ētikas kodekss”, paredzot iespēju deputātus par būtiskiem pārkāpumiem izslēgt no parlamenta sastāva uz laiku līdz sešām sēdēm un atvelkot noteiktu procentu no viņu algas par šo laiku.

TM parlamentārais sekretārs Gaidis Bērziņš (NA) pēc sēdes pauda sarūgtinājumu, ka deputāti lielākoties koncentrējušies uz sekundārām lietām (piemēram, vai šo mehānismu nevarēs izmantot politisko konkurentu neitralizēšanai), aizmir-stot par to, kādēļ šī diskusija vispār sākusies. “Pats galvenais jautājums, uz ko mums vajadzētu atbildi, ir, kā rīkoties situācijā, ja kāds no deputātiem nonāk pretrunā ar Satversmes garu un kodolu,” uzsvēra Bērziņš. Vienlaikus gan viņš atzina, ka arī Ētikas kodeksa grozījumi, pastiprinot atbildību par svinīgi dotā vārda neturēšanu, būtu solis pareizā virzienā.

Jautājums par zvērestu pārkāpušo deputātu sodīšanu parlamenta darba kārtībā nonācis kā iedzīvotāju kolektīvais iesniegums, ko nu jau parakstījuši vairāk nekā 
17 000 Latvijas iedzīvotāju. Šī iniciatīva portālā “manabalss.lv” tika izveidota, reaģējot uz to, ka divvalodības referendumā un tā popularizēšanā piedalījās “Saskaņas centra” deputāti, kuri, saņemot mandātu, bija zvērējuši stiprināt latviešu valodu kā vienīgo valsts valodu.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Smieklīgi lasīt šīs blēņas! Ja Saeimas deputāts pārkāpj savu valstij doto zvērestu un tas ir pierādīts fakts, tad VIŅU MOMENTĀ JĀIZMET NO SAEIMAS!!!

  2. kurš visas tautas priekšā dotu zvērestu lauzis vienreiz,darīs to atkal un atkal.Tādiem jāaizliedz jebkad atkārtoti kandidēt uz tautas vēlētiem amatiem kā neuzticamiem.Tas nekas ,ka par viņiem gatavi balsot tie pēcokupācijas jaunpilsoņi.Visi viņi vienā saitītē vazājas.

  3. Nacionālajai apvienībai vajadzētu saprast, ka, ja pie varas (nedod Dievs) nāks Saskaņas centrs, tad, esot koalīcijā ar citiem, bet bez NA, ātri vien varētu Bērziņu un & kā rozīnes par zvērestu pārkāpšanu izlasīt no saeimas kliņģera. Piesiet pie zvēresta pārkāpšanas šajā sakarā varēs ļoti daudzas lietas
    Taisnība – nevar viens deputāts (vairākums) izrēķināties ar mazākumu. Lai arī kā viņi nepatiktu kādai pilsoņu daļai.
    Nevienā demokrātiskā pasaules valstī nav šādas kārtības kur par zvēresta pārkāpšanu var padzīt no parlamenta. Vienīgi – totalitārās valstīs notiek šāda deputātu atsaukšana.
    NA, uzsākot destruktīvu priekšvēlēšanu kampaņu un tēlojot “īstos lavtiešus”, gan ar šo, gan ar prasību par zemes nepārdošanu ārzemniekiem, gluži vienkārši muļķo tautu. Lai nu kas, bet pats Bērziņš visu labi saprot. tikai tēlo vientiesi.

Draugiem Facebook Twitter Google+