×
Mobilā versija
+6°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
30. augusts, 2012
Drukāt

Zviedru spiegi taisnojas par uzdzīvi


Zviedrijā pamatīgu kritikas devu izpelnījies valsts izlūkdienests (“Sapo”), kas, kā tagad atklājies, pērn jūnijā iztērējis vairāk nekā piecus miljonus kronu (vairāk nekā 400 tūkstošus latu) lepnas ballītes sarīkošanai.

 

Pasākums, kuru apmeklēja arī citu valstu izlūkdienestu pārstāvji, tika ieturēts slepenā aģenta 007 jeb Džeimsa Bonda filmu stilā, un tā viesi varēja mieloties ar dārgiem ēdieniem un dzērieniem, nodoties kazino azartspēlēm un baudīt dažādu mākslinieku, tostarp komediantu un dejotāju, priekšnesumus, raksta zviedru laikraksts “Dagens Nyheter” (“DN”).

Pēc tam kad nedēļas sākumā atklājās zviedru izlūkdienesta šķiešanās ar naudu, “Sapo” amatpersonas vietējiem medijiem mēģina attaisnot vērienīgos tēriņus balles sarīkošanai, jo vairāk tādēļ, ka tā norisinājās laikā, kad visā valstī tika īstenoti taupības pasākumi. “Tas bija unikāls un neparasts laiks,” sarunā ar “DN” prātoja izlūkdienesta vadītājs Anderss Ternbergs. Atsaucoties uz “lielajiem terora draudiem” un 2010. gada nogalē islāmistu grupējuma sarīkotajiem sprādzieniem Stokholmā, kuros gāja bojā viens cilvēks, viņš skaidroja, ka dienesta vadība nolēmusi “visai drošības policijas komandai sarīkot īpašu pasākumu”. “Uz mums tika izdarīts ārkārtīgi liels spiediens,” sacīja Ternbergs. Tikmēr bijušais “Sapo” priekšnieks Anderss Danielsons, kurš atbildīgs par ballītes organizēšanu, zviedru medijos paudis atvainošanos. “Es par visu uzņemos atbildību. Ja tas bija nepareizi, tas tiks labots,” apgalvoja bijušais izlūkdienesta vadītājs.

 

Īsi pēc tam, kad Zviedrijas masu informācijas līdzekļos parādījās ziņas par “Sapo” dārgo ballīti, izlūkdienesta vadība paziņojusi, ka smago ekonomisko apstākļu dēļ dienesta darbs tiks reformēts un darbu zaudēs katrs desmitais tā darbinieks, ziņo “DN”.

 

“Daži dosies pensijā, bet citi darbu zaudēs. Jaunu darbinieku vervēšana netiek plānota,” laikrakstam atklāja kāds avots zviedru izlūkdienestu aprindās. “No valdības un ministrijas puses nākuši mājieni, ka nākamgad tiks samazināts “Sapo” budžets. Tāpēc ir jāsper attiecīgi soļi, lai sadzīvotu ar šiem samazinājumiem.” Pagaidām “Sapo” strādā aptuveni tūkstoš darbinieku, raksta interneta izdevums TheLocal.se.

Zviedrijas izlūkdienesta šķiešanās ar naudu ir tikai viens no skandāliem, kuros ierautas Zviedrijas varas iestādes. Augusta sākumā uzmanības centrā nonāca Zviedrijas ekonomikas ministrija, kurai arī tika lūgts sniegt pārskatu par pagājušā gada Ziemassvētku balli, kas tika nodēvēta par “semināru”, lai tādējādi izvairītos no nodokļu maksāšanas par tās rīkošanu. Līdzīga iemesla dēļ kritikas krustugunīs nonācis Zviedrijas valdības paspārnē esošais Stratēģiskās izpētes centrs, kura izveides 15. gadskārtas svinībām tika iztērēts viens miljons kronu (aptuveni 83 500 latu), ziņo britu laikraksts “The Independent”.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+