Foto. Pexels.com/Ray Bilcliff

Pēdējo 20 gadu laikā spēcīgākās ģeomagnētiskās vētras ir ceļā uz Zemi – var “salūzt” pat internets 60

Piektdien uz Zemes varētu izcelties smaga G4 ģeomagnētiskā vētra, kas pirmo reizi gandrīz 20 gadu laikā izraisīs šāda mēroga vētru. Pēc vairāku dienu ilgas Saules aktivitātes, vairāki plazmas un magnētisko lauku sprādzienu viļņi nu ir ceļā uz Zemi, raksta CBS News.

Reklāma
Reklāma
TV24
“Situācija mainās pa stundām!” Saņemti divi pilnīgi pretēji ziņojumi no frontes. Kurš melo?
VIDEO. Latviešu puisis Zigmunds kopā ar māti nolēmuši pārcelties uz Baltkrieviju un iegādāties tur īpašumu: “Meklēs labāku dzīvi” 294
Kokteilis
Katram cilvēkam ir sava piemērotākā un veiksmi nesošākā krāsa, ko var noteikt pēc dzimšanas datuma. Noskaidro savējo! 13
Lasīt citas ziņas

G4 ir otrs spēcīgākais ģeomagnētisko vētru veids, un ir zināms, ka tas var izraisīt plaši izplatītas sprieguma kontroles problēmas. Tas var arī izraisīt aizsardzības sistēmu “izslēgšanu no galvenajiem tīkliem”, kā arī var rasties pat kosmosa kuģu orientācijas problēmas. “Neparastā” Saules vētra var traucēt elektronisko ierīču, piemēram, GPS un elektrotīklu.

Dažos apgabalos tas var pat “izdzēst internetu”, par ko brīdināti interneta pakalpojumu sniedzēji.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ģeomagnētiskās vētras var ietekmēt infrastruktūru tuvu Zemei orbītā un uz Zemes virsmas, potenciāli traucējot sakarus, elektrotīklu, navigāciju, radio un satelītu darbības. Kosmosa laikapstākļu prognozēšanas centrs ir informējis šo sistēmu operatorus, lai viņi varētu veikt aizsardzības pasākumus.

Šī ir pirmā reize, kad kopš 2005. gada janvāra tiek izziņota vētras G4 trauksmes. Toreiz zemi skāra lielākā starojuma deva pēdējo 50 gadu laikā.

Katrā Saules ciklā ir vidēji 100 stipras ģeomagnētiskas vētras, taču līdz šim pēdējā ciklā ir novērotas tikai trīs, kas sākās 2019. gada decembrī. Pēdējā notika 23. martā.

Pēdējo reizi G5 jeb ekstrēma ģeomagnētiskā vētra bija 2003. gada oktobrī, kad tā izraisīja strāvas padeves pārtraukumus Zviedrijā un sabojāja transformatorus Dienvidāfrikā.

“Ja ģeomagnētiskās vētras būtu viesuļvētras, “smagas” būtu 4. kategorija,” norāda SpaceWeather.com.

Ceturtdienas paziņojumā teikts, ka jaunākā Saules notikumu sērija sākās 8. maijā, kad liela saules plankumu kopa radīja “vairākus mērenus vai spēcīgus uzliesmojumus”. Saskaņā ar NASA datiem Saules uzliesmojumi ir radiācijas uzliesmojumi, kas, kā zināms, ir Saules sistēmas lielākais sprādzienbīstamais notikums. Platība, kurā notika nesenie uzliesmojumi, ir 16 reizes lielāka par Zemes diametru, un ir sagaidāma vēl lielāka saules aktivitāte.

Šis Saules plankums ir tik liels, ka, iespējams, varēs to redzēt ar acīm  — izmantojot Saules aptumsuma brilles. Vieta ir pazīstama kā AR3664. Saskaņā ar Space.com datiem tas mēra aptuveni 124 000 jūdžu un tas ir viens no “lielākajiem un aktīvākajiem Saules plankumiem, kas novēroti šajā ciklā”.

Reklāma
Reklāma

Ir notikusi arī virkne koronālās masas izgrūšanas (CME), kas ir plazmas un magnētisko lauku sprādzieni, kas izplūst no Saules vainaga, Saules atmosfēras visattālākās daļas. Vismaz pieci CME šķiet vērsti uz Zemi un varētu to ietekmēt līdz svētdienai, ziņoja aģentūra. “Tas ir neparasts notikums”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.