10. oktobrī atklās izstādi “Nepaliec vienatnē!” par pēcdzemdību depresiju 0

Pasaules garīgās veselības dienā, 10. oktobrī plkst.15.00, tirdzniecības centrā Spice tiks atklāta sociālā izstāde Nepaliec vienatnē!, lai izglītotu sabiedrību par pēcdzemdību depresiju, kas konstatēta katrai piektajai jaunajai māmiņai Latvijā. Perinatālās depresijas skarto atbalsta biedrības Debesmanna kampaņas mērķis ir mazināt sabiedrības nosodošo attieksmi pret depresijas nomāktajām sievietēm. Tādējādi tiks veicināta ģimeņu ātrāka vēršanās pēc palīdzības, slimības ārstēšana un bērnu augšana laimīgā ģimenē.
Izstādē, kas būs apskatāma no 10. līdz 26. oktobrim, būs izstādīti panākumiem bagātā fotogrāfa Mārča Baltskara foto darbi un režisores Leldes Gobas veidots video vēstījums. Fotogrāfijās mākslinieks atspoguļojis pēcdzemdību depresijas varā nonākušo sieviešu emocijas un noskaņojumu. Video, ko varēs noskatīties ikviens izstādes apmeklētājs, jaunās māmiņas dalīsies personīgajā pieredzē, kā arī varēs uzzināt papildus informāciju par depresiju un tās ārstēšanu.
Biedrības Debesmanna izveidotāja Iveta Parravani stāsta, ka pētījumi pasaulē liecina, ka depresija pēc mazuļa dzimšanas skar aptuveni 15% sieviešu: „Diemžēl sabiedrībā joprojām dominē nepareizs uzskats, ka tā ir izlaidība vai slinkums, kas pāriet, ja saņemas. Patiesībā pēcdzemdību depresija ir nopietns emocionāls traucējums, no kura atbrīvoties iespējams, vien saņemot profesionālu palīdzību. Ieilgusi un neārstēta depresija var būt cēlonis ģimenes sairšanai, cieš ne tikai māte vai tēvs, bet arī bērns un visa ģimene.”
„Depresija no skumjām atšķiras ar to, ka tas ir ilgstošs stāvoklis. Ja sieviete vismaz divas nedēļas jūt nomāktu garastāvokli, aizkaitināmību, raudulīgumu, skumjas, bezcerību, ja tagadne un nākotne rādās drūmās krāsās, tad ir pamats meklēt palīdzību. Vispirms vajadzētu par savām izjūtām stāstīt tuviniekiem un saņemt no viņiem atbalstu. Nav jābaidās arī vērsties pie ārsta. Emocionālajiem traucējumiem ir dažādas smaguma pakāpes un psihoterapeits palīdzēs saprast, kā ātrāk tikt galā ar depresiju,” stāsta kampaņā iesaistītā psiholoģe, kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite Diāna Zande.
Kopā ar viņu atklāšanas pasākumā piedalīsies arī psihoterapeite un psihoanalītiķe Anita Plūme un SPKC sabiedrības veselības analītiķis Toms Pulmanis. Pasākumā uzstāsies Latvijā iemīļotais dziedātājs Normunds Pauniņš no grupas Otra puse un Līgas Libertes dejas teātris ar īpašu uzvedumu.
Kampaņas Nepaliec vienatnē! idejas autore ir biedrības Debesmanna dibinātāja un valdes priekšsēdētāja Iveta Parravani, kura pati četrus gadus cietusi no pēcdzemdību depresijas un pēctraumas stresa sindroma. Viņa ilgu laiku centās nomācošās izjūtas nevienam neizrādīt un cīnīties pret tām pati. Taču sievietēm, kuras cieš no perinatālās depresijas, ir ļoti svarīgi, lai apkārtējie viņas uzklausa, atbalsta un nenosoda, un lai viņas zina, kur vērsties pēc palīdzības.

Reklāma
Reklāma
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.