Latvijā
Rīga

“Mums nav nekādu plānu veikt strukturālas izmaiņas!” Par Rīgas pagaidu vadības politiskajiem lēmumiem0


Rīgas domes pagaidu administrāciju vada Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretārs Edvīns Balševics. Viņam vara galvaspilsētā būs līdz brīdim, kad uz pirmo sēdi sanāks jaunā Rīgas dome.
Rīgas domes pagaidu administrāciju vada Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretārs Edvīns Balševics. Viņam vara galvaspilsētā būs līdz brīdim, kad uz pirmo sēdi sanāks jaunā Rīgas dome.
Foto: Paula Čurkste/LETA

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Ar aicinājumu līdz Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām 29. augustā un jaunās domes sanākšanai neveikt domē nekādas pārvaldes strukturālās izmaiņas, kā arī neiecelt amatos pašvaldības departamentu, pārvalžu, aģentūru un kapitālsabiedrību amatpersonas, pie Rīgas domes (RD) pagaidu administrācijas vērsušās četras valdības partijas un viņu sabiedrotie gaidāmajās vēlēšanās.

Partijas aicina iecelto pagaidu administrāciju nepieņemt politiskus lēmumus, par kuriem būtu jālemj jaunajai demokrātiskās vēlēšanās ievēlētajai domei, jo tie ietekmēs pašvaldības darbu ilgtermiņā.

“Mums nav nekādu plānu veikt strukturālas izmaiņas,” “Latvijas Avīzei” sacīja RD pagaidu administrācijas pārstāvis Artis Lapiņš, kurš ir Finanšu ministrijas Juridiskā departamenta direktors. Viņš paskaidroja, ka turpinās kapitālsabiedrību padomju nominācijas process, bet arī tur, iespējams, līdz jaunās domes darba sākšanai gala lēmumi nebūs.

Aicinājumu parakstījuši kandidātu sarakstu līderi no Nacionālās apvienības (NA) un Latvijas Reģionu apvienības (LRA), “Jaunās Vienotības”, Jaunās konservatīvās partijas un “Attīstībai/Par” un “Progresīvo” saraksta. Zināms, ka iniciatori bijuši “Nacionālās apvienības/LRA” un “Jaunās Vienotības” pārstāvji.

Partijas paziņojumā norāda, ka Rīgas pagaidu administrācijai ir jānodrošina pašvaldības darba nepārtrauktība, nevis jāpieņem politiski lēmumi par atsevišķu struktūrvienību slēgšanu, reorganizāciju vai jaunu izveidošanu. “Jaunās Vienotības” (“JV”) saraksta līderis Vilnis Ķirsis “Latvijas Avīzei” atgādināja, ka pagaidu administrācija, kuru vada Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) valsts sekretārs Edvīns Balševics, ir iecēlusi izpilddirektores amatā Ivetu Zalpēteri, kas ir visu pašvaldības uzņēmumu kapitāldaļu turētāja, kā arī trīs departamentu direktorus.

Šie amati ilgāku laiku bijuši vakanti. Finanšu departamentu no jūnija vada Uldis Rakstiņš, Pilsētas attīstības departamentu – Ilze Purmale, bet Izglītības, kultūras un sporta departamentu – Māris Krastiņš, kurš arī ir politiska persona (bijis Tautas partijā, vadījis arī ZZS premjera Māra Kučinska biroju).

“Jaunajai domei tagad būs ar šiem cilvēkiem jāstrādā. Ar šo soli būs jāsadzīvo ilgtermiņā,” uzsvēra V. Ķirsis.

NA saraksta līderis Einars Cilinskis atzina, ka šādas tādas izmaiņas visu laiku notiek, kaut vai, piemēram, bijušā mēra Oļega Burova (“GKR”) iecelšana “Rīgas starptautiskās autoostas” padomē.

Bijušas aizdomas arī par pašvaldības aģentūras “Rīgas pilsētas arhitekta birojs” reorganizāciju, bet tagad tās ir mazinājušās, jo ir pagarināts biroja vērtēšanas termiņš. E. Cilinskis piekrīt, ka biroju var vērtēt, bet tas ir jādara kopā ar nozari.

“Rīgai ir vajadzīgs galvenais arhitekts, un gala lēmums ir jāpieņem domei,” uzsvēra E. Cilinskis.

Administrators A. Lapiņš pieļāva domu, ka šis jautājums varētu būt tas, kura dēļ ir tapis partiju paziņojums, taču arī šajā gadījumā varot skaidri pateikt, ka “nekādi gala lēmumi netiks pieņemti”.

Zaļo un zemnieku savienības Rīgas mēra amata kandidāts Viktors Valainis nav aicināts parakstīt paziņojumu, bet, ja būtu, tad pievienotos tam ar vienu papildinājumu. “Es uzskatu, ka jaunajai domei būs jāpārskata visi pagaidu administrācijas pieņemtie lēmumi, jo tos ir pieņēmusi nevis vēlēta, bet iecelta vara.

To es tādā gadījumā lūgtu tiem, kas tagad beidzot pamodušies, pierakstīt klāt,” “Latvijas Avīzei” sacīja V. Valainis. Taču, viņaprāt, šis paziņojums pēc tam, kad daudz kas jau ir noticis, esot liekulīgs un divkosīgs arī tāpēc, ka šīs partijas jau tagad vadot Rīgas domi, jo pagaidu administrācija ir valdošās koalīcijas iecelta.

Jau rakstīts, ka izpilddirektore I. Zalpētere ir bijusi “Latvijas attīstībā”, kas ir daļa no “Attīstībai/Par”, kuras atbildībā esošās VARAM valsts sekretārs vada administrāciju. Tajā ir arī pārstāvji no Finanšu un Tieslietu ministrijas.

Saistītie raksti

No “Attīstībai/Par” un “Progresīvo” saraksta aicinājumu parakstījuši trīs kandidāti – arī bijušais domnieks Viesturs Zeps, kurš “Latvijas Avīzei” teica, ka politiskie konkurenti jau visu laiku mēģinās saistīt valdības partijas ar administrācijas lēmumiem, bet tam neesot nekāda pamata.

Spējīgi un profesionāli cilvēki vairāk vai mazāk ir bijuši kādā partijā – ja viņiem uzliks šādu zīmogu, tad neviens negribēs stāties partijās. Uz vaicāto, kāpēc “AP” pievienojās aicinājumam, V. Zeps atbildēja: “Ar to mēs paužam svarīgus principus, kas būtu jāievēro administrācijai. Viņiem politiskus lēmumus nevajadzētu pieņemt.”

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.