Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto Valsts policija

Par iespaidīgu krāpšanu ar kriptovalūtu arestē latvieti. Jaunā vīrieša upuri varētu būt ap 1000 cilvēku un nozagts vismaz pusmiljons eiro 29

Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde arestējusi latvieti, kuru tur aizdomās par iespaidīgu krāpšanu ar kriptovalūtu Spānijā. Spāņu kibernoziegumu apkarotāji uzskata, ka jaunā vīrieša upuri ir ap tūkstoš cilvēku un nozagts vismaz pusmiljons, vēsta TV3 raidījums “Nekā personīga”.

Noklausītā telefonsarunā dzirdētais atklāj iespējamu noziegumu – staltbrieža dēļ var nākties atvadīties no darba VUGD
Aizdomīgās sakritības. Kas ir Ēriks Ezeriņš, kas lēma par armijas pārtikas iepirkuma līgumu? 20
VIDEO. Populārā dziedātāja Laima Vaikule: “Būt vecam ir pretīgi! Pat nešaubieties!”
Lasīt citas ziņas

Raidījumam zināms, ka Latvijā arestētais vīrietis ir Kārklis Kārkliņš. Pirms desmit gadiem par naudas zādzību no ASV banku klientiem, viņu izdod prasīja Amerikas savienotās valstis.

Taču pateicoties dīvainam mūsu Augstākās tiesas lēmumam, Kārkliņš no soda izspruka.
CITI ŠOBRĪD LASA

“Policija arestējusi 30 gadīgu kriptovalūtas krāpnieku no Latvijas, kuru tur aizdomās par vairāk nekā pusmiljona eiro izkrāpšanu no Spānijas pilsoņiem.”

Šādu informāciju pirms nedēļas savā mājas lapā publicējusi Civilā gvarde. Spāņu policisti stāsta, ka krāpnieks uzturējies ekskluzīvā kūrortā pie Vidusjūras un viņam paticis grezns dzīvesveids.

“Nekā personīga” zināms, ka Civilās gvardes meklētais ir Latvijas pilsonis Kārlis Kārkliņš.

Spānijas policija uzskata, ka Kārkliņš ir autors krāpniecības shēmai- kriptovalūtas projektam ar nosaukumu Hodlife – Unicorn token. Kā publiskā seja visur parādās kāds it kā Šveices pilsonis, kurš investorus aicina iepirkt starta komplektus un sola peļņu, kolīdz projekts tiks palaists brīvajā tirgū.

Investorus uzrunāja ar intensīvām kampaņām dažādās digitālās platformās.

Šovasar Hodlife investori atklāja, ka viņu nauda ir pazudusi un saprata, ka ir piekrāpti. Šveices pilsonis patiesībā izrādījās nolīgts spāņu aktieris.

Vairāki no apkrāptajiem vērsās policijā un tā sāka izmeklēšanu. Atklājās, ka pusmiljons pārskaitīts uz vienu anonīmu digitālo adresi.

Analizējot interneta savienojumus, policija konstatēja, ka krāpnieks uzturējies vienā no Spānijas ekskluzīvākajiem rajoniem Malagas provincē Kosta del Sol. Nomājis trīsstāvīgas villas dienā virs 1000 eiro, īrējis dārgas automašīnas, tērējis milzīgas summas dizaineru veikalos un restorānos.

Lai piekļūtu kriptovalūtu vietnēm un pārskaitītu nozagtos līdzekļu, nereti izmantots viesnīcu interneta pieslēgums. Darījumiem tikuši izmantoti dokumenti ar neeksistējoša Lietuvas pilsoņa vārdu.

Līdz pat oktobrim Civilā gvarde nezināja, ka meklētais lietuvietis patiesībā ir Latvijas pilsonis Kārlis Kārkliņš.

“Nekā personīga” rīcībā ir informācija, ka Kārkliņu Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde arestēja šā gada 18.oktobrī Rīgā. 20.oktobrī viņam piemēroja apcietinājumu.

Kārkliņš bija plānojis dažas dienas vēlāk ar privātu lidmašīnu lidot uz Amsterdamu, lai svinētu draudzenes dzimšanas dienu.

Aizturēšanas operācijā Klusajā centrā, atklājās, ka gan Kārlis, gan viņa draudzene braukuši ar dārgām automašīnām. Fotogrāfijā redzamais draudzenes tumši zaļais BMW, kā arī Kārkliņa izmantotais Mercedes Benz G klases džips bija ar Čehijas un Slovākijas numura zīmēm, un izmeklēšanā tiek skaidrota viņu izcelsme.

Vēl dažas dienas iepriekš, Kārkliņš Rīgā pārvietojās arī ar zilu Lamborgini.

Pirms desmit gadiem Kārli Kārkliņu par identitātes zādzību un vairāk nekā viena miljona dolāru izkrāpšanu izdot prasīja Amerikas savienotās valstis. Kārkliņam draudēja no pieciem līdz 15 gadiem cietumā. Taču mūsu Augstākā tiesa triju tiesnešu sastāvā nepiekrita tobrīd 20 gadīgā Kārkliņa izdošanai.

Kārkliņu Amerikas savienotās valstis apsūdzēja par darbošanos starptautiskā grupējumā, kas ASV banku klientiem bija izkrāpis miljonu un 300 tūkstoš dolāru.

Grupējums esot veidojis viltotas interneta lapas, ar kuru palīdzību izvilinājis lietotājvārdus un paroles.

Šos datus Kārkliņš kopā ar vēl sešiem apsūdzētajiem izmantoja, lai piekļūtu banku kontiem. Savukārt no vairākiem uzņēmumiem viņi izvilinājuši naudu, reģistrējoties kā viltus darbinieki un saņemot algu. Kārkliņš atpazīts pēc segvārdiem Suzanna Oneila, Kriss un Stīvens Bings.

Neskatoties uz iespaidīgo izkrāpto naudas summu un FIB savāktajiem pierādījumiem, Latvija 2011.gada 7.decembrī atteica izdod Kārkliņu tiesāšanai Amerikas savienotajās valstīs.

Trīs tiesneši ar nu jau bijušo tiesnesi Ervīnu Kušķi priekšgalā, nostājās Kārkliņa advokātu pusē – tā kā daļa noziegumu pastrādāta Kārkliņam darbojoties Latvijā, tad ASV viņš izdots netiks.

Turklāt pagātnē apsūdzētajam esot konstatēti psihiskas dabas traucējumi un persona esot nekavējoties jāatbrīvo.

Starptautiskās sadarbības nodaļas prokurors Mārcis Viļums arī pēc 10 gadiem šo prāvu labi atceras. Tā bija viena no pirmajām starptautiska mēroga datorkrāpšanas lietām Latvijā. Un kaut arī viņš lēma, ka pierādījumu ir pietiekami, mūsu tiesa lēma citādāk.

MĀRCIS VIĻUMS, prokurors

Kāpēc ir šāds lēmums, varu lasīt tiesas argumentos. Bet tas ir tiesas lēmums un tas nav pārsūdzams.

Par to daļēji ierobežoto nepieskaitāmību, es nezinu, vai gluži tā var pateikt. Parasti, nozīmējot ekspertīzi jābūt aizdomām, ka persona savu rīcību neapzinās. Toreiz tiekoties un diskutējot ar pašu personu, man nelikās, ka viņam būtu jānozīmē ekspertīze. Man likās, ka persona absolūti apzinās savas darbības, ļoti veikli rīkojas ar datoru un ļoti labi zina, ko dara.

Pēc izglābšanās no izdošanas, Kārkliņš uzturējās Latvijā un dzīvoja ar vērienu.

Apmeklēja festivālus un uzdzīvoja ar draugiem. Šo gadu laikā viņa digitālās pēdas ved uz dažādām pasaules vietām. Šeit viņš atpūšas Tenerifē greznā mājā ar baseinu un ar draugiem svin dzimšanas dienu. Pērn ziemā izklaidējies Šveicē.

Lidojumiem Kārkliņš īrējis privātas lidmašīnas. Un regulāri uzturējies arī Latvijā, kur Rīgas ielās pārvietojies dārgās automašīnās. Bet šogad lielākoties mitinājies Spānijā.

MĀRCIS VIĻUMS, prokurors

Viņš atstāja tāda klusa cilvēka iespaidu, tas parasti jau nenotiek tā, ka cilvēks vienā dienā kļūst par tādu ballīšu karali, par ko, es saprotu, viņš kļuva vienā dienā. Nauda kaut kur bija jāliek, un viņš to vienkārši sāka kaut kur sāka tērēt.

NAP Kibernoziegumu apkarošanas nodaļa daudzkārt rīkojusi preses konferences, lai vēstītu par policijas atklātiem mūsu pilsoņu pastrādātiem kibernoziegumiem. Kas varēja būt par iemeslu, ka visu šo gadu laikā ENAP nepievērsa uzmanību personai bez legāliem ienākumiem un uzkrītoši dārgu dzīves veidu, versijas var būt dažādas.

Prokurors, kurš pirms 10 gadiem centās panākt Kārkliņa izdošanu ASV, zina stāstīt, ka pret Kārkliņu ierosinātas vairākas lietas. Taču neviena nav beigusies ar notiesājošo spriedumu, vai lietas līdz tiesai nemaz nav nonākušas un izbeigtas noilguma dēļ.

Šoreiz Kārkliņu tur aizdomās par naudas atmazgāšanu, un šos noziegumus izmeklē cita ENAP nodaļa.


MĀRCIS VIĻUMS, prokurors

Par ko policija šobrīd runā, ir vairāku noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana, kuriem nav legāla seguma.

SAISTĪTIE RAKSTI

Valsts policija interviju nesniedza. Vien apstiprināja, ka ENAP 1.nodaļas darbinieki Kārkliņu tur aizdomās par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju lielā apmērā un izmeklēšanā tiekot skaidrots, kāda nozieguma rezultātā tie ir iegūti.

Toties nedēļas nogalē pēc “Nekā personīga” intereses ENAP publicēja informāciju par citu Latvijas iedzīvotāja aizturēšanu, kuru par noziegumiem elektroniskajā vidē izdot prasa Amerikas savienotās valstis.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Noklausītā telefonsarunā dzirdētais atklāj iespējamu noziegumu – staltbrieža dēļ var nākties atvadīties no darba VUGD
Aizdomīgās sakritības. Kas ir Ēriks Ezeriņš, kas lēma par armijas pārtikas iepirkuma līgumu?
VIDEO. Populārā dziedātāja Laima Vaikule: “Būt vecam ir pretīgi! Pat nešaubieties!”
Putins bija plānojis Ukrainā “totālu tīrīšanu no mājas uz māju”, to atklāj nopludināti dokumenti
Pagāja tikai četras dienas pēc Ķīnas prezidenta vizītes Maskavā… Putins “uzmet” Dzjiņpinu
Lasīt citas ziņas
“Mums sola miljonu eiro, ja piekrītam slēgt vidusskolu.” Kas izrādīsies stiprāks – domnieki vai vecpiebaldzēnu spīts?
VIDEO APTAUJA. Vai Jūs vēlētos, lai Egils Levits paliek Valsts prezidenta amatā uz otro termiņu?
Live
TEKSTA TIEŠRAIDE. KARŠ UKRAINĀ. Krievijas raķešu apšaudē Slovjanskā nogalināti divi cilvēki, desmitiem ievainoto
FOTO. Dabas varenība visā savā košumā – Gauja pie Zvārtavas izkāpusi no krastiem
VIDEO APTAUJA. Vai Jūs vēlētos, lai Egils Levits paliek Valsts prezidenta amatā uz otro termiņu?
16:03
“Mums sola miljonu eiro, ja piekrītam slēgt vidusskolu.” Kas izrādīsies stiprāks – domnieki vai vecpiebaldzēnu spīts?
15:47
FOTO. Dabas varenība visā savā košumā – Gauja pie Zvārtavas izkāpusi no krastiem
15:22
VIDEO, FOTO. Ja satiksi Zelenski nodot viņam… Aktieris Orlando Blūms Ukrainas prezidentam nodod vēstījumu no savas mammas
Pedofils uz 15 gadiem aiz restēm: “tēvoča” Dmitrija noziedzīgie nodarījumi nāca gaismā pēc kādām Pierīgā notikušām viesībām
Noklausītā telefonsarunā dzirdētais atklāj iespējamu noziegumu – staltbrieža dēļ var nākties atvadīties no darba VUGD
Vietām Latvijā gaidāma ilgstoša un stipra snigšana. Prognoze otrdienai
Visiem nav ģimnāzijās jāmācās! Soctīklos asas diskusijas par ieceri aizliegt iestājeksāmenu organizēšanu vidusskolās
FOTO. Kremlis nicīgi komentē prinča Viljama viesošanos Polijā, “aizmirstot” viņa titulu
Krievijas troļļi ātri un vienkārši apmāna “Meta” robotu un ietekmē saturu. Eksperts: “Katram ir jāpiedomā, ko viņš publicē sociālajos tīklos!”
“Pobeda” zem lupas: daudzās pašmāju tirdzniecības vietās pieejams visai plašs uzņēmumā ražoto saldumu sortiments
VIDEO. Populārā dziedātāja Laima Vaikule: “Būt vecam ir pretīgi! Pat nešaubieties!”
Sēj salātus, apstrādā augsni, pārstāda vasaras puķes. Kas darāms dārzā no 27.marta līdz 3.aprīlim?
Kur kompots? Izglītības iestādes pamazām atsakās no cukurotajiem dzērieniem
Aizdomīgās sakritības. Kas ir Ēriks Ezeriņš, kas lēma par armijas pārtikas iepirkuma līgumu?
FOTO. “Pie manis no aizmugures piespiedās ķermenis”: apsūdzētā Gvineta Paltrova tiesā apgalvo, ka vīrietis ar lauztajām ribām viņai patiesībā esot uzmācies
Cilvēki mirst, zaudē redzi, dažiem pat jāizņem acu āboli – tirdzniecībā ASV nonākuši bīstami acu pilieni
Sakarā ar varoņu izmantošanu Krievijas kara propagandā Leļļu teātris atsakās no izrādes “Krokodils Gena un Pekausis”
Kāds būs ukraiņu pretuzbrukums? “Ir tāda interesanta lieta – WarGaming. NATO jau to aktīvi izspēlē,” tā Slaidiņš
“Iskander” jau atrodas Baltkrievijā – Minska kļūst par Kremļa kodolķīlnieci
VIDEO APTAUJA. Kā tu vērtē pāreju uz vasaras un ziemas laiku, vai vajadzētu no tā atteikties?
Pagāja tikai četras dienas pēc Ķīnas prezidenta vizītes Maskavā… Putins “uzmet” Dzjiņpinu
Ūdens līmenis ievērojami paaugstināsies – Daugavā gaidāmi pēdējos desmit gados lielākie pali
VIDEO. Izraēlā masveida protesti pēc aizsardzības ministra atlaišanas
“Arī politiķi varētu kaut ko darīt – mazāk cūkāties…” Poikāns uzskata, ka mēs Latvijā paši labi protam diskreditēt valsts tēlu
Japānā Kioto universitātes students uz izlaidumu ierodas tērpies kā Zelenskis
Vienas paplātes pica