Rundāles pils.
Rundāles pils.
Rundāles pils.

Ar velosipēdu pa Zemgali. Ko apskatīt, uzzināt, izgaršot? 1

Zemgali līdz šim esmu uzskatījis par vismazāko Latvijas novadu, taču administratīvi teritoriālā reforma priekšstatu par Zemgali ir krietni paplašinājusi no Tukuma un Auces līdz pat Ilūkstei (pa Daugavas kreiso) gluži kā Hercoga Jēkaba ziedu laikos.

Vai Krievijas armija ir gana spēcīga, lai stātos pretī NATO armijai? Atbild NBS kapteinis
VIDEO. Sieviete slimnīcā slepus ienes rumu, lai dalītos pēdējā dzērienā ar savu mirstošo tēvu
VIDEO. Linda Mūrniece: “Beidzot man ir kārtīgs, stabils vīrietis, kurš nemēģina ievākties manā dzīvoklī vai aizņemties mašīnu…”
Lasīt citas ziņas

“Lielisks veids kā iepazīt Zemgales daudzveidīgās ainavas, kultūrvēsturisko mantojumu, gūstot pozitīvas emocijas, ir doties izbraucienā ar velosipēdu pa kādu no astoņiem marķētiem velomaršrutiem, kas ļaus iepazīt ne tikai jau slavenus, bet arī jaunus un ievērības cienīgus tūrisma galamērķus,” uzskata Zemgales Tūrisma asociācijas darbinieki. Velotūristiem tiešām būs ko izvēlēties – no 20 kilometru gara brauciena apkārt Zebrus ezeram līdz gandrīz simts kilometrus garam reidam pa Sēlijas mazpilsētām. Par visu ceļā sastopamo vienā reizē pastāstīt nav iespējams, tādēļ šoreiz vien pa kādai odziņai.

Ausekļu dzirnavas

CITI ŠOBRĪD LASA

Jau rīt, 9. maijā, Ausekļu dzirnavās (divus kilometrus no Bārbeles Iecavas upes krastā) notiks Sējas svētki, kuru laikā no plkst. 11.30 visas dienas garumā valdīs liela rosība, veicot dažādus lauku darbus. Demonstrējumu laukā varēs redzēt kā ļaudis darbojas gan ar moderno tehniku, gan senču darbarīkiem spīļarklu un sētuvi. Tiks stādīti kartupeļi, sēta labība, zāģēti jumta dēlīši (šindeļi) un malka ar rokas zāģi, velta vilna, krāsota dzija, pīti skalu grozi, vīti striķi un darīti citi darbi, nopelnot pusdienās vietu pie lielā putras katla.

“Dzirnavas apmeklētājiem atklājām 2009. gada rudenī pēc piecu gadu centīga darba, atjaunojot un sakopjot nolaisto vidi,” stāsta saimnieks Mārtiņš Mediņš. „Tagad laukumā starp ēkām ir vieta gan dekoratīviem ratiem, gan seniem dzirnakmeņiem. Vienuviet savākti zemniekiem svarīgākie darbarīki – arkli, federecēšas un zirglietas, bet latviešu sievietes pasaules piederumi sakopoti Omītes istabā. No Latgales atvedām un atjaunojām smēdi, uzbūvējām ratu šķūni, kur glabājam kuļmašīnas un citus darbarīkus. Ceram rudenī iedarbināt no drupām atjaunotās ūdensdzirnavas, bet nākamgad – “Lazdu” vējdzirnavas (ANNO 1926), kas tika pārvestas no Īslīces pagasta Ādžūniem un pašlaik tiek restaurētas.”


Sēļu zemē

Sēlija ir Latvijas kultūrvēsturiskais novads, kas ietver teritoriju Daugavas kreisajā krastā no Jaunjelgavas un Neretas līdz pat Krāslavas novadam Baltkrievijas pierobežā. Pēc administratīvi teritoriālās reformas arī daļa Jēkabpils ietilpst Sēlijā, tādēļ Sēļu zemes apceļošanu var sākt tieši no turienes, kur pēdējos gados labām atpūtas vietām piepulcējies Jēkabpils Meža parks un Radžu ūdenskrātuve, kuru jau piecus gadus rotā Zilais karogs – ūdens tīrības apliecinātājs.

Tālāk caur Biržiem jādodas uz Viesītes novadu, kur Sēlijas paugurvaļņa augstākajā daļā atrodas Saukas dabas parks, kas izveidots 1987. gadā un aizņem 56,35 km². Viens no dabas parka centrālajiem objektiem ir Saukas ezers – vislielākais Zemgales un piecpadsmitais lielākais Latvijas ezers. Pie tā atrodas Ormaņkalns (78,5 m v. j. l.), no kura paveras lieliska Sēlijas ainava. Lai turp nokļūtu, braucot no Saukas ciemata uz Riti pēc nepilniem trim kilometriem aiz Saukas baznīcas (1826) jānogriežas pa kreisi diezgan stāvā kalnu ceļā. Pa to pašu ceļu netālu no ciemata, pāri dīķa tiltiņiem griežoties pa kreisi, var doties uz komponista Arvīda Žilinska (1905 – 1993) dzimtajām mājām „Lejas Arendzāniem”, kur iekārtota viņa piemiņas istaba. Komponista 110. jubilejas gadā Siguldas opermūzikas svētkos atkal skanēs atjaunotā opera „Zelta zirgs” – viens no viņa slavenākajiem darbiem.

1,3 km uz ziemeļrietumiem no Aknīstes centra nelielā Dienvidsusējas sānu gravā meklējams viens no izcilākajiem Latvijas avotiem Saltupju veselības avots. Tas izplūst uz austrumiem, un mūsu senči ticēja, ka tāda avota ūdens ir dziedinošs, īpaši ja Lieldienu rītā tajā izmazgā acis. Avota ūdens satur daudz dzelzs savienojumu, par ko liecina brūnās nogulsnes avota gultnē. Blakus tam ir akmens ar nelielu iedobumu, iespējams, sens kultakmens, bet gravas malā aug svētliepa.

Teiksmotais Zebrus ezers

Nostāstiem apvītā ezera platība – 412 ha, vidējais dziļums – 1,5 m. Viens no retajiem ezeriem, kur mīt zandarti. Zebrus ezera austrumu krastā atrodas aptuveni 30 metrus augstais Ezerlūķu pilskalns, kur senos laikos pacēlusies stalta senlatviešu pils. Kalna rietumu nogāze Zebrus ezera pusē ir ļoti stāva, bet pretējā – lēzeni pāriet apkārtējos laukos. Teiksma vēsta, ka no Elku kalna pāri ezeram vedis Dievu vai Priesteru ceļš – garš, akmeņains sēklis uz pilskalnu, pa kuru priesteri varējuši doties briesmu brīžos, lai paslēptos aiz pilskalna nocietinājumiem. Hidroarheoloģiskie pētījumi apstiprina, ka Zebrus ezera dibenā pāris metru dziļumā patiešām ir dabiski veidojusies apmēram 5 – 20 m plata un 400 m gara akmeņu grēda.

Savukārt Elku kalns tiek uzskatīts par zemgaļu centrālo dievu pielūgšanas un upurēšanas vietu. Senos laikos abi ezeri bijuši savienoti, un te atradusies sala. Tālāk pa velotakām var nokļūt arī līdz Krievkalniem, Lielajam Vipēdes ezeram, Slagūnes skoliņai, Cibēnu upurakmenim un citiem savdabīgiem objektiem. Starp citu, Slagūnē dzīvojis rakstnieks Kārlis Ieviņš, kurš Zebrus ezera apkārtni aprakstījis savā romānā„Pie teiksmotā ezera”. Pārsteidzošā Zemgale Tērvetē

Pilnīgi neticami, ka Zemgales rāmajā līdzenumā gadījies tāds reljefa brīnums kā kalnainā Tērvete, kur savulaik rakstniece Anna Brigadere, dabas iedvesmota, te savos „Sprīdīšos” netraucēti strādājusi. Tagad viņas mājas iekļaujas Tērvetes dabas parka teritorijā, kas pateicoties „Latvijas Valsts mežiem” kļuvis par Eiropas mēroga tūristu apskates vietu. Plašas autostāvvietas, koka skatu tornis, sakārtota infrastruktūra ar gaumīgām un izglītojošām norādēm, no ekoloģiskiem materiāliem veidots bērnu atrakciju laukums ļauj ģimenēm te justies brīvi un atraisīti.

Iecienītākās parka vietas, kuru apskatei nepieciešamas vismaz trīs stundas, ir Pasaku mežs, Rūķīšu mežs un Atrakciju laukums, kur iekārtota atpūtas vieta ar soliem, galdiem, nojumēm un šūpolēm. Parkā var vizināties ar Pasaku bānīti, velosipēdu, nūjot vai ļauties nesteidzīgām pastaigām, pa ceļam satiekot gan koka skulptūrās atveidotus pasaku un Annas Brigaderes lugu varoņus – Sprīdīti, Lutausi, Meža Ķēniņu ar visu galmu, Anneli ar draudzenēm un rūķu saimi –, gan „dzīvus” pasaku tēlus – Rūķu mammu, Meža māti, Raganu un Sīkstuli. Parks atvērts katru dienu no plkst. 9 līdz 19.

Tērvetē noteikti nevajadzētu laist garām iespēju nobaudīt vēsu Tērvetes alu, ko ražo agrofirma ar tādu pašu nosaukumu. Viesošanās laikā būs iespēja iepazīties ar alus tapšanas procesu un nobaudīt visas piecas alus šķirnes: Tērvetes, Senču un Oriģinālo, tostarp pirmās divas arī nefiltrētā veidā.

Blankenfeldes muiža

Muiža atrodas Jelgavas novada Vilces pagastā. Pirmās ziņas par Blankenfeldes muižu saglabājušās no 1426. gada 6. marta, kad to no Vācu ordeņa mestra Johana von Mengeles nopircis Klauss von Medems. Kungu mājā divas reizes no 1804. – 1805. gadam uzturējies trimdā dzīvojošais vēlākais Francijas karalis Luijs XVIII. Gadiem ritot, mainījušies īpašnieki, līdz 1920. gadā te ierīkots pansionāts, sadalot muižas zemi atbrīvošanas kara dalībniekiem. Pēc Atmodas muiža uz neilgu laiku atgriezusies tās pēdējā īpašnieka mazmeitas Adīnas von Bernevicas īpašumā, bet nu jau astoņus gadus SIA JVB pamazām atdod muižai iepriekšējo krāšņumu – rekonstruēts stallis, kura vāgūža telpās iekārtota moderna sulu ražotne. Stallī iekārtots arī Zvanu muzejs ar aptuveni tūkstoš zvaniem, kurus no vairāk nekā 40 valstīm atvedis jaunais muižas saimnieks.

Tikko atjaunots arī skaistais muižas parks, cik iespējams, saglabājot mazo arhitektūras formu bagātību ar iebraucamajiem vārtiem, tiltiņiem un paviljoniem. Parkā saglabājusies Mīlestības aleja un Krogus ceļš, bet Annas aleja padomju laikos izzāģēta. Ievērojamākais koks parkā ir vairāk nekā 370 gadus vecais osis vismaz četru metru apkārtmērā. „Precīzi gan neesmu mērījis, bet zem koka saknēm, kā stāsta leģenda, esot aprakts muižas zelts, un tieši dēļ zelta meklētajiem koks savulaik krietni cietis,” atklāj jaunais saimnieks Valdis Jākobsons. Pie oša muižas barons esot dzēris savu rīta kafiju, un šo tradīciju turpinot arī viņš.

Pašlaik Blankenfeldes muižā notiek Vārtu mājas atjaunošana, kurā jau rudenī tiks atvērts restorāns un konferenču zāle.Pasta sala

Jelgavā ir pabeigti Pasta salas būvniecības un labiekārtošanas darbi. Deviņus hektārus plašā teritorija kļuvusi par daudzfunkcionālu atpūtas, kultūras un sabiedrisko aktivitāšu vietu pilsētā. Sala atrodas starp Lielupes un Driksas upēm, uz to ved tehniskā risinājuma ziņā unikālais Mītavas tilts. Salā ir izveidoti gājēju un velosipēdistu celiņi 2,8 kilometru garumā, te atrodas vairāki bērnu rotaļu laukumi, bet salas galā – izzinošs vides laukums un skatu platforma. Vasarā var atpūsties Pasta salas pludmalē un izbaudīt peldi Lielupes ūdeņos, bet ziemas mēnešos darbojas publiskā slidotava. Sala piemērota arī kultūras un izklaides cienītājiem, jo šeit izveidota brīvdabas estrāde amfiteātra formā. Uz šejieni pārcēlušies arī pilsētas lielākie pasākumi – Ledus un Smilšu skulptūru festivāli, kā arī brīvdabas koncerti un zaļumballes.

ZEMGALES VELOMARŠRUTI

„Bauskas apkārtnes pilis” (marķējums Nr. 401) – Mežotnes pils un pilskalns – viesu nams „Baltā māja” – Bauskas pils – Rundāles pils (~ 30 km, piemērots ģimenēm no maija līdz oktobrim).

„Bagātā Zemgale” (Nr. 402) – Bauska – z/s „Vaidelotes” – Ausekļu dzirnavas – Skaistkalnes Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas baznīca, karsta kritenes (~ 80 km, 2 dienām).

„Daugavas ieleja” (Nr. 403) – Skrīveri (saldumu ražotne) – Pļaviņu HES – Kokneses pilsdrupas – Likteņdārzs (~ 40 km)

„Sēlijas mazpilsētas” (Nr. 404) – Viesīte – Sauka – Aknīste (Sēļu parks) – Gārsenes muižas pils (~ 95 km, 2 – 3 dienām)

„Auces apkārtne” (Nr.405) – tostarp, Auce un Lielauce (~ 30 km pa pauguraini).

„Apkārt Zebrus ezeram” (Nr. 406) – aptuveni 20 km, bet braucienu par pagarināt līdz Pokaiņu mežam.

„Muižas un Zemgales ainavas” (Nr. 407) – Jelgavas Sv. Trīsvienības baznīcas tornis – Svēte (maizes ceptuve, keramikas darbnīca) – Tērvete (~ 80 km).

„Iepazīsti Ozolniekus un to apkārtni!” (Nr. 408) – piemērots ģimenēm gida pavadībā (~ 27 km).

Sīkāku informāciju par katru velomaršrutu var uzzināt iegriežoties vietējā Tūrisma informācijas centrā vai mājas lapā: www.travelzemgale.lv.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Fani uzslavē dziedātāju Adeli, kas pārtrauca koncertu, lai palīdzētu grūtībās nonākušam fanam
Tie nav viegli darbiņi! Prinča Viljama un Keitas Midltones trim bērniem mājās ir savi pienākumi
Krievu mediji: Laima Vaikule nekrietni izmanto savu valsti un nemaksā Latvijai nodokļus
FOTO. Smalkajā “pop-up” piknikā līdz rīta gaismai ballējušās slavenības un cilvēki no visas Latvijas
Vai Krievijas armija ir gana spēcīga, lai stātos pretī NATO armijai? Atbild NBS kapteinis
VIDEO. Sieviete slimnīcā slepus ienes rumu, lai dalītos pēdējā dzērienā ar savu mirstošo tēvu
VIDEO. Linda Mūrniece: “Beidzot man ir kārtīgs, stabils vīrietis, kurš nemēģina ievākties manā dzīvoklī vai aizņemties mašīnu…”
VIDEO. Neapstādināmais zāles pļāvēja robotiņš – “traģikomiski” kadri no Igaunijas
Mikam Indrašim patriotisma trūkumu nevarēja pārmest. Kas tad mainījās?
Lasīt citas ziņas
Dziedātājas Samantas Tīnas dzīvē noticis bēdīgs notikums
VIDEO. Linda Mūrniece: “Beidzot man ir kārtīgs, stabils vīrietis, kurš nemēģina ievākties manā dzīvoklī vai aizņemties mašīnu…”
Tu vari cerēt uz veiksmi, kas ļaus īstenot kādu vispārdrošāko sapni! Horoskopi no 5. līdz 10. jūlijam
Andžs, Andžejs, Edīte un Esmeralda – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
FOTO. “bet bet” 30 gadu jubilejas koncerts – viens no visemocionālākajiem skatuves mirkļiem
Labs laiks, lai sevi apliecinātu un pierādītu, gūtu aktīvus panākumus! Horoskopi no 4. līdz 10. jūlijam
Sākotnēji brīvprātīgi: 2023. gadā profesionālajai armijai varētu piepulcēties ap 1000 jauniesaukto
Rīdzinieki, esiet atcaucīgi un izmitiniet bēgļus no Ukrainas!
Atrasta problēmas sakne: pārāk maz skolēnu lauku klasēs
Četras pašvaldības radīs jaunas vietas bērnudārzos, kopā ieguldot 11,5 miljonu eiro aizdevumos
Godinās pirmā prezidenta Čakstes veikumu ar piemiņas vietu uz AB dambja
Fani uzslavē dziedātāju Adeli, kas pārtrauca koncertu, lai palīdzētu grūtībās nonākušam fanam
Īpašumu nepērkam vienam gadam: jāuzmanās no negodīgu mākleru slazdiem
Mājas cūku audzēšanai uzliek stingrus žņaugus – uzzini kādus!
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Īpašumu nepērkam vienam gadam: jāuzmanās no negodīgu mākleru slazdiem
17:31
Sākotnēji brīvprātīgi: 2023. gadā profesionālajai armijai varētu piepulcēties ap 1000 jauniesaukto
17:13
Krievu agresors nikni uzbrūk Slovjanskai
16:45