Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests vervēja potenciālos darbiniekus, gan ļaujot “ārstēt”, gan demonstrējot dienesta auto aprīkojumu.
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests vervēja potenciālos darbiniekus, gan ļaujot “ārstēt”, gan demonstrējot dienesta auto aprīkojumu.
Foto: Dainis Bušmanis

Izstāde “Skola 2020”- arēna cīņai par jauniešu interesi 0

Nedēļas nogalē notikusī izstāde “Skola2020” kā ik gadu parādīja, ka aizvien asāka kļūst konkurences cīņa par jauniešu uzmanību: par to sacenšas ne tikai augstākās un profesionālās izglītības iestādes, bet arī potenciālie darba devēji – uzņēmumi un valsts iestādes. Ir svarīgi būt atpazīstamiem un pamanāmiem jauniešu vidē un arī nogādāt jaunatnei tai adresēto informāciju.

VIDEO. Naksnīgajās debesīs nofilmētas neizskaidrojamas izcelsmes gaismas, kas pārvietojas 26
Pieci krāpniecības veidi, par kuriem pagaidām nav vēl dzirdēts.. Bet daudzi varētu šogad “iekrist” 35
Pēc sirmgalvja atteikuma kaimiņiem pārdot māju viņi vēršas tiesā, pieprasot likvidēt ceļu, kas ved uz seniora īpašumu 177
Lasīt citas ziņas

Ko mācīties vidusskolā?

Kamēr Ķīpsalas izstāžu zāles kņadā – daudzajos stendos kāds kaut ko sauca mikrofonos, bet uz galvenās skatuves notika lekcijas par iespējamām karjeras izvēlēm – sevi parādīt centās ap 80 izstādes dalībnieku, tikmēr nosacītā konferenču zāles klusumā notika lekcijas un darbnīcas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Piemēram, Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) un jaunā izglītības satura izstrādātāji “Skola2030” tieši šo izglītības izstādi bija izvēlējušies kā vietu, kur par jauno mācīšanās sistēmu vidusskolās informēt skolēnus. Kā zināms, jau no šā gada 1. septembra skolās sāks ieviest jauno izglītības saturu, un tas nozīmē, ka vidusskolām būs jāspēj piedāvāt dažādu mācību kursu izvēļu grozus, jo vidusskolas klasēs mācību priekšmetus varēs apgūt trīs dažādos līmeņos, turklāt 12. klasē mācoties padziļināti, toties daudz mazāk mācību priekšmetu nekā līdz šim. Apmēram 30% mācību laika vidusskolā skolēni varēs veltīt tam, lai padziļināti apgūtu tieši tos mācību priekšmetus, kas būs vajadzīgi nākotnes studijām.

Darbnīcā topošie vidusskolēni – tagadējie 9. klašu skolēni – varēja veidot savu vidusskolas mācību plānu: izvēlēties, kurus priekšmetus apgūs vispārīgajā, kurus optimālajā un kurus augstākajā līmenī, kā arī kādus specializētos kursus izvēlētos, ja vien būtu tāda iespēja. Pēc tam skolēniem bija jāsastāda savs centralizēto eksāmenu plāns, jo arī eksāmeni turpmāk būs kārtojami dažādos līmeņos atkarībā no tā, kurā līmenī katrs no mācību priekšmetiem apgūts.

Kad tas bija izdarīts, skolēniem piedāvāja savu izvēlēto mācību plānu salīdzināt ar to, kādus mācību priekšmetus iesaka apgūt projekta “Skola2030” eksperti atkarībā no izvēlētās profesijas. Piemēram, skolēnam, kurš vēlas kļūt par inženieri, būvnieku vai auto būvinženieri, vēlams augstākajā līmenī apgūt fiziku, matemātiku, dizainu un tehnoloģijas vai ķīmiju, sociālās zinātnes un programmēšanu. Kā specializētos kursus ieteicams izvēlēties robotiku, projicēšanas metodes, uzņēmējdarbības pamatus.

Skolēniem skaidroja, ka specializētie kursi būs kā tagadējie interešu izglītības pulciņi – atšķirība tā, ka turpmāk tie notiks stundu laikā.

Skolēniem trūkstot informācijas

“Skola2030” pārstāve Zane Oliņa sarunā ar “Latvijas Avīzi” gan atzina: te skolēniem piedāvāts izvēlēties mācību priekšmetus ideālā situācijā, proti, tādā, kad skolā piedāvā visus priekšmetus, ko vien skolēns vēlas. Reāli tāda situācija nebūs, vismaz ne katrā skolā. Tāpēc plānots, ka Nacionālajā izglītības datu bāzē varētu izveidot meklēšanas sistēmu, kurā skolēns, ievadot mācību priekšmetus, ko vēlas apgūt, varētu atrast skolu, kas to piedāvā.

Skolēni izskatījās ieinteresēti nākotnes plānošanā un vēl pēc nodarbības beigām nāca uzdot jautājumus darbnīcas vadītājiem, piemēram, par to, vai izvēlētos priekšmetus varēs mainīt.

Viens no darbnīcas vadītājiem – Ādažu vidusskolas skolotājs Raivis Pauls – atzina, ka līdz 12. klases sākumam to varēs darīt. “Latvijas Avīzei” viņš stāstīja, ka skolēnus jāturpina aktīvi informēt par gaidāmajām pārmaiņām, jo varējis redzēt, ka jauniešiem informācijas trūkst. Piemēram, darbnīcā novērots, ka skolēni neizprot, ka tikai daļa priekšmetu būs jāapgūst augstākajā līmenī, un čakli izvēlas padziļināti mācīties gandrīz visu. “Taču jaunā pieeja prasa, ka, lai varētu kaut ko mācīties padziļināti, no kaut kā cita ir jāatsakās,” skaidroja R. Pauls.

Viena no darbnīcas dalībniecēm Klinta Zirne no Rīgas 6. vidusskolas “Latvijas Avīzei” gan atklāja, ka izvēlēties vēlamo mācību priekšmetu grozu nav bijis sarežģīti, “jo es zinu, ko nākotnē gribu darīt: mani interesē matemātika un programmēšana”. Klinta vērtē, ka jaunā izglītības satura ieviešana mācības vidusskolā padarīs interesantākas.

Privātās vidusskolas “Citruss” pārstāve Marina “Latvijas Avīzei” teica, ka savus skolēnus uz darbnīcu atvedusi tāpēc, ka, viņasprāt, tieši IZM rīkotā pasākumā var uzzināt visprecīzāko informāciju par gaidāmajām pārmaiņām. “Cik esmu novērojusi, skolēni šobrīd paši vēl aktīvi nemeklē informāciju par to, kas viņus gaida tuvākajā nākotnē. Ceru, ka šis pasākums rosinās viņus vairāk domāt un interesēties,” sacīja Marina.

"LA.LV" foto reportāža: Ķīpsalā atklāj starptautisko izglītības izstādi "Skola 2020"

Sarosījušies arī darba devēji

Tikmēr izstāžu zālē varēja novērot visdažādākos veidus, kā jauniešus cenšas pievilināt dažādas izglītības iestādes. Piemēram, “Novikontas” jūrniecības koledžas stendā varēja ne tikai simulatorā izmēģināt kuģa vadīšanu, bet arī rāpties pa virvēm.

Medicīnas studijām jauniešus centās piesaistīt ar iespēju “dakterēt” cilvēkveidīgas lelles, bet Rīgas Stradiņa universitāte izcēlās arī ar piesaistošu saukli: “Man ir iekšas studēt RSU!”

Gadu no gada aizvien plašāks kļūst ārvalstu augstskolu piedāvājums: Latvijas jauniešus aicina ne tikai kaimiņvalstu, Lielbritānijas un Nīderlandes augstskolas. Izstādē bija arī, piemēram, Budapeštas Veterinārmedicīnas universitātes stends. Savukārt par mācību iespējām tālākās valstīs varēja uzzināt Kanādas vēstniecības un Amerikas Savienoto Valstu augstskolu stendā.

Aizvien pieaug potenciālo darba devēju pārstāvniecība izglītības izstādē. Tāpat reklamējas darba devēji, kuri izveidojuši savas izglītības programmas, kā, piemēram, “Air Baltic pilotu akadēmija”, kas pilota licences ieguvējiem sola arī darbu uzņēmumā, vai Latvijas–Vācijas profesionālās izglītības centrs, kas piedāvā apgūt vairākas profesijas Latvijā, bet pēc mācību pabeigšanas strādāt Vācijā.

Turpat netālā stendā reklamējās starptautiskā skola “Exupery”, kurā ir arī pirmsskolas grupas, tāpēc var teikt, ka nu jau izstādē pārstāvēti arī bērnudārzi. Cīņa par iespējām skolot un nodarbināt jauno paaudzi demogrāfiskās situācijas dēļ kļūst aizvien asāka.

Par iespējām jauniešiem izstādē informēja arī Saeimas pārstāvji, stāstot par Jauniešu Saeimas darbību, Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā un citas iestādes.

Ieskats izstādē "Skola 2020"
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Naksnīgajās debesīs nofilmētas neizskaidrojamas izcelsmes gaismas, kas pārvietojas
Pieci krāpniecības veidi, par kuriem pagaidām nav vēl dzirdēts.. Bet daudzi varētu šogad “iekrist”
Pēc sirmgalvja atteikuma kaimiņiem pārdot māju viņi vēršas tiesā, pieprasot likvidēt ceļu, kas ved uz seniora īpašumu
TESTS. Kura automašīnas marka visvairāk piestāv tavam raksturam?
Kokteilis
VIDEO. Vilis Krištopans pārsteigts par redzēto Briselē: “Ir jānodzīvo līdz 69 gadiem, lai kaut ko tādu piedzīvotu”
Lasīt citas ziņas
Vīķe-Freiberga: “Putins ir gatavs uz jebkuru neprātīgu soli, un visai pasaulei ir jārēķinās ar sliktāko iespējamo scenāriju”
Veselam
“Jums ir 56 gadi, jādzīvo vēl apmēram 10 gadus,” pacienti nepatīkami pārsteidz ārsta teiktais un rodas sajūta, ka medicīna ir tikai bizness
Pirmo reizi cilvēkam implantēta Neuralink mikroshēma – viņš ar domām spēj pārvietot peles kursoru pa datora ekrānu
Sārts: Avdijivkas izmēri Kremļa propagandas ceļā izaugs daudzkārtēji
Vanaga: Arodbiedrība no valdības prasa tikai to, par ko abas puses ir vienojušās. Mums ir tiesības streiku turpināt
08:51
Sārts: Avdijivkas izmēri Kremļa propagandas ceļā izaugs daudzkārtēji
08:25
Pirmo reizi cilvēkam implantēta Neuralink mikroshēma – viņš ar domām spēj pārvietot peles kursoru pa datora ekrānu
08:16
TESTS. Kura automašīnas marka visvairāk piestāv tavam raksturam?
Vanaga: Arodbiedrība no valdības prasa tikai to, par ko abas puses ir vienojušās. Mums ir tiesības streiku turpināt
VIDEO. Putina miroņgalvai būt! Uz Medicīnas vēstures muzeja fasādes atjaunots Putina plakāts
VIDEO. Naksnīgajās debesīs nofilmētas neizskaidrojamas izcelsmes gaismas, kas pārvietojas
TV24
VIDEO. Atbild deputāti: Kādu jūs redzat skolu tīkla reformas nākotni? To vajag atlikt, pārstrādāt vai vispār noraidīt?
Kokteilis
VIDEO. Vilis Krištopans pārsteigts par redzēto Briselē: “Ir jānodzīvo līdz 69 gadiem, lai kaut ko tādu piedzīvotu”
Bijušo Saeimas deputātu Znotiņu apsūdz par dūru vicināšanu konfliktā kāpņutelpā
TV24
Avdijivkā krieviem lieli zaudējumi, bet viņi pieturējās pie taktikas – par katru cenu uz priekšu!
Sākot no valsts rietumiem, trešdien gaidāms lietus un slapjš sniegs
Eleonora un Ariadne – šīs dienas gaviļnieces. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Maskava apsūdz Baltijas valstis prasību ignorēšanu gādāt par tās vēstniecībās organizēto vēlēšanu iecirkņu apsardzi
Pieci krāpniecības veidi, par kuriem pagaidām nav vēl dzirdēts.. Bet daudzi varētu šogad “iekrist”
TV24
Gordons: Krievijā ir tipiska desu sabiedrība, lielākoties primitīva
Visu nedēļas nogali notika slepenas tikšanās. Kremlis neplāno apstāties pie Navaļnija slepkavības. Kas varētu būt nākamais upuris?
Pēc sirmgalvja atteikuma kaimiņiem pārdot māju viņi vēršas tiesā, pieprasot likvidēt ceļu, kas ved uz seniora īpašumu
Dārzs
Rihards Kols: “Sākam just ASV klātbūtnes panīkumu”
Treniņš palīdzēs mazināt dienas laikā uzkrāto stresu. Horoskopi 21. februārim
VIDEO. Par “Rīgas satiksmes” jauno logo: “Ļoti neglīts logo. Nepārdomāts galvenajam publiskā transporta galvaspilsētas tēlam.”
Kokteilis
VIDEO. “Man bija variants braukt pēc striķa…” Liene Šomase atklāj, ko pārdzīvojusi pēc Daugavpils koncerta skandāla
TV24
Aigars Rostovskis: Viss, ko dara šobrīd ierēdnis, nav jādara – ļoti daudz kas ir lieks!
TV24
Kādus jautājumus Rajevs uzdotu Putinam: Tie noteikti nebūtu patīkami, tie izsistu Putinu no balansa
Lekornī aicina uzmanīties no Krievijas sabotāžas Francijas bruņotajos spēkos
Divas Latvijas pilsētas iekļautas “Financial Times” īpašajā mikropilsētu sarakstā. Kuras tās ir?
Datori vai grāmatas? Modernās tehnoloģijas – tas ir labi, bet kam tagad sāk pieslieties zinātnieki?