Kultūra
Kultūrpolitika

Arhitekts: Nojaukšanai paredzētā ēka Elizabetes ielā 2 ir spilgts modernisma arhitektūras piemērs1


Pasaules tirdzniecības centrs “Rīga”.
Pasaules tirdzniecības centrs “Rīga”.
Foto: LETA/ Paula Čurkste

Neapstrīdot jaunas koncertzāles nepieciešamību, nav pieņemams veids, kā Kultūras ministrija sākusi šo procesu, paziņojot par plānu nojaukt ēku, kas ir spilgts modernisma arhitektūras piemērs, sociālajā tīklā “Facebook” raksta arhitekts Pēteris Bajārs.

“Vai to var saukt par Kultūras ministriju, kas gatava iznīcināt spilgtu modernisma arhitektūras piemēru – 1974.gadā arhitektu J. Vilciņa, A. Ūdra, A. Staņislavska un G. Asara radīto ēku? Vai tā ir Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde, kas piekrīt nojaukšanai, lai arī Rīgas vēsturiskā centra un tā aizsardzības zonas teritorijas plānojumā esošo ēku pati atzīmējusi kā “kultūrvēsturiski vērtīgu ēku”?,” jautā Bajārs.

Arhitekts norāda, ka rietumu sabiedrībā strauji mainās attieksme pret modernisma arhitektūru. Vēl straujāk mainās attieksme pret resursu izniekošanu.

“”Re-think”, “re-use” ir mūsdienīgas sabiedrības saukļi. Tādus būtu jāiekļauj arī mūsu valsts pārvaldības principos. Tā vietā, lai meklētu labāko izmantošanas veidu esošajai ēkai, ministri mūs baida ar “komunisma rēgu”,” raksta Bajārs.

Bajārs uzsver, ka, viennozīmīgi esot “par” koncertzāles būvniecību, ir “pret” veidu, kā Kultūras ministrija sākusi šo procesu.

Viņš norāda, ka pēdējās 24 stundās ar neizprotamu steidzamību bīdītais projekts par akustiskās koncertzāles būvniecību Kronvalda parkā bijušās Latvijas Komunistiskās partijas Centrālās komitejas ēkas vietā liek apšaubīt projekta virzītāju mērķus.

“Projekts, kurš apejot plašākas profesionāļu diskusijas, balstoties vien uz mistisku ekspertu pētījumu, pēc vakardienas preses paziņojuma jau šodien draud kļūt par neatņemamu valdības deklarācijas sastāvdaļu,” raksta Bajārs.

Tāpat Bajārs norāda, ka koncertzālei plānotā telpa Elizabetes ielā 2 var būt daudz par mazu.

Lai arī šobrīd publiski nav pieejama jaunā konkursa programma, par atskaites punktu Bajārs kopā ar “Outofbox Architecture” kolēģiem ņēmis iepriekšējā akustiskās koncertzāles arhitektūras konkursa piedāvājumu – arhitektu biroja “SZK – Sīlis, Zābers, Kļava” veikumu. Projektā paredzēta lielā zāle 1400 sēdvietām, mazā zāle 350 sēdvietām un mēģinājumu zāle.

“Apjoms, kurš līdzvērtīgs Doma laukumam vai divām prezidenta mājvietām Rīgas pilī, noteikti neiekļausies apbūvei paredzētajā gruntsgabalā. Visticamākais, pirmie cietīs tuvumā esošie apstādījumi un vēl kāda “Valsts nekustamajiem īpašumiem” piederoša un līdz grausta stāvoklim nolaista ēka – Kronvalda bulvāris 6.

Šie scenāriji apskatīti ekspertu slēdzienā, tiesa, preses ziņojumos ministri par to nestāsta,” vietnē “Facebook” norāda Bajārs.

Saistītie raksti

Kā ziņots, šodien Ministru kabinets skata Kultūras ministrijas (KM) sagatavoto ziņojumu par Rīgas akustiskās koncertzāles celtniecību tā dēvētā “Pasaules tirdzniecības centra” vietā Elizabetes ielā 2, kas iepriekš tika izvēlēta kā atbilstošākā vieta, kur izvietot EM un tās pakļautībā esošās iestādes – Konkurences padomi, Patērētāju tiesību aizsardzības centru, Centrālo statistikas pārvaldi, Būvniecības valsts kontroles biroju un Latvijas Nacionālo akreditācijas biroju.

Savukārt Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra pauda vēlmi saglabāt savu pašreizējo atrašanās vietu Pērses ielā 2.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

LE
LETA
Latvijā
Noziedznieki siro prestižajā Pierīgas Langstiņu rajonā: Gerkenam nozog dārglietas, Rimševicam – seifu, bet advokātu Rebenoku nežēlīgi noslepkavo 6
7 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
“Nav skaidrs ar ko viņi nodarbojas!”: Rīgas pašvaldības policijā, vairākus gadus, iespējams, fiktīvi “strādā” daži vadošie darbinieki
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
Azerbaidžāna izsludina karastāvokli: Baku un citās pilsētās ieviesta komandantstunda
1 stunda
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
FOTO. Aktieris Kaspars Gods ar draugu un kolēģu atbalstu iekārtojis mājokli: kādreiz te bija bērnudārza grausts, tagad – mīlīga muižiņa
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Nākošnedēļ lems, vai atļauto ātrumu apdzīvotās vietas samazināt līdz 30 kilometriem stundā 17
11 stundas