Arvils Ašeradens
Arvils Ašeradens
Foto: Karīna Miezāja

Ašeradens: “Skolās visvairāk trūkst fizikas un citu ar dabaszinībām saistīto priekšmetu skolotāju” 47

Obligāts eksāmens dabaszinātņu priekšmetos ir nepieciešams, lai risinātu milzīgā deficīta problēmu ar dabaszinātņu jomu saistītās profesijās, sarunā ar aģentūru LETA pauda Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētājs Arvils Ašeradens (JV).

Reklāma
Reklāma
Veselam
Nosaukti 8 pārtikas produkti, kuru patēriņš jāierobežo, kļūstot vecākam
Kokteilis
Personības TESTS. Kura no sejām jums šķiet vispievilcīgākā? Atbildē slēpjas jūsu partnera ideāls 3
Vēstures atkārtošanās ir neizbēgama! Peskovs atklāj, uz kuru Eiropas galvaspilsētu Krievija mērķēs savas raķetes 164
Lasīt citas ziņas

Pirms četriem gadiem Ekonomikas ministrija vērtēja, ka informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) un dabaszinātņu speciālistu iztrūkums ir aptuveni 4000, taču jaunākie Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) dati liecina, ka šobrīd trūkst 14 000 speciālistu šajās jomās, skaidroja politiķis.

Pēc viņa teiktā, arī skolās visvairāk trūkst fizikas un citu ar dabaszinībām saistīto priekšmetu skolotāju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ašeradens uzskata, ka sistēmai ir jāmainās, jo tas ir absolūti nepieciešams gan Latvijas tautsaimniecībai, gan izglītībai. Kā pauda komisijas vadītājs, obligātā eksāmena ieviešana dabaszinībās ir diezgan krass solis, taču, nodrošinot attiecīgos mācību materiālus, atbalstu pedagogiem un augstskolu un darba devēju iesaisti, tas ir paveicams.

Obligātā eksāmena ieviešana dabaszinātnēs ir ilgi un plaši apspriesta publiskajā vidē, apspriedēs iesaistot augstākās izglītības iestādes un uzņēmējus, norādīja parlamentārietis. Viņa skatījumā lēmums noteikt vienu obligāto dabaszinību eksāmenu ir ļoti loģisks.

Lai skolēniem radītu interesi par dabaszinībām, papildus obligātajam eksāmenam vajadzētu arī attīstīt infrastruktūru, pauda Ašeradens. Skolās ir jāveido STEM priekšmeti, jāveicina skolotāju izcilība, jāveido dažādi tehnoloģiju centri, kā, piemēram, Ventspilī nesen ir atvēries zinātnes centrs “Vizium”, sacīja komisijas vadītājs.

Tāpat interešu izglītībā lielāks uzsvars jāliek uz tehnoloģiju jomām – ir jārada iespējas bērniem apmeklēt pulciņus, kuros viņi var nodarboties ar robotiku, bioloģiju, ķīmiju un citām jomām, pauda politiķis.

Politiķis atzīmēja, ka tad, kad darba tirgū veidojas pieprasījums pēc konkrētām profesijām, ir jādomā, kā jauniešus tām sagatavot, jo tas nodrošina sabiedrības ilgtspēju.

Kā ziņots, Vairāku uzņēmēju organizāciju pārstāvji vēstulē, kas adresēta valsts amatpersonām, aicina nekavējoši ieviest obligātu dabaszinātņu eksāmenu, aģentūru LETA informēja Latvijas Elektrotehnikas un elektronikas rūpniecības asociācijā.

Vēstules autori norāda, ka uzņēmēji jau iepriekš aicinājuši valdību uzlabot dabaszinātņu izglītības kvalitāti, lai Latvijā varētu attīstīt zinātņietilpīgu, eksportspējīgu tautsaimniecību un veidot spriestspējīgu sabiedrību.

Valdības vēlēšanu periodos ir paudušas izpratni un atbalstu, bet pēcvēlēšanu periodā paudušas bažas un ignorējušas briestošo problēmu.

Uzņēmēju organizāciju ieskatā, tādējādi Latvijā augstskolas absolvē tikai pāris fizikas skolotāji, vairāk nekā puse strādājošo ir pirmspensijas vecumā, fizikas eksāmenu kārto pusē vidējās izglītības iestāžu un ar labu rezultātu to nokārto 265 skolēni, kuriem jāaizpilda 3500 budžeta vietu augstskolās.

Reklāma
Reklāma

Tāpat Latvija pašlaik ir pēdējā vietā Eiropas Savienībā dabaszinātnes un inženierzinātņu studējošo proporcijā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.