Latvijā
Sabiedrība

ASV un NATO Latvijas aizsardzībā ieguldījušas aptuveni 203 miljonus eiro12

Foto – EPA/LETA

ASV un NATO pēdējos 12 gados Latvijas aizsardzībā ieguldījušas aptuveni 203 miljonus eiro, taču kopējais ārvalstu atbalsts Latvijai ir vēl lielāks.

Aizsardzības ministrijas (AM) Preses nodaļā aģentūru LETA informēja, ka pēdējo desmit gadu laikā ASV Latvijā ir īstenojušas vairākas programmas, attīstot Latvijas militāro infrastruktūru un stiprinot bruņoto spēku kaujas spējas. Kopējais investīciju apjoms pēdējo 12 gadu laikā pārsniedz 200 miljonus ASV dolāru (aptuveni 170 miljoni eiro). Šīs investīcijas ir ļāvušas ievērojami uzlabot infrastruktūru Ādažu bāzē un Nacionālo bruņoto spēku Aviācijas bāzē Lielvārdē.

ASV valdība šajās divās bāzēs pēdējo piecu gadu laikā ir finansējusi vairāk nekā 60 infrastruktūras attīstības projektus. ASV ir piešķīrušas Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem dāvinājumā bruņojumu, gaisa telpa novērošanas radarus, militāro tehniku un dažāda veida ekipējumu, kā arī nodrošinājušas iespēju Latvijas bruņoto spēku un valdības pārstāvjiem piedalīties militārās vadības un taktikas kursos kopā ar ASV kolēģiem.

ASV arī turpmāk plāno veikt investīcijas Latvijas kā uzticama sabiedrotā aizsardzības infrastruktūrā.

Līdz šim militārās infrastruktūras attīstībā Latvijā, konkrēti, Lielvārdes militārā lidlauka rekonstrukcijā, NATO ir ieguldījusi 33 miljonus eiro.

Veicot militārā lidlauka rekonstrukciju, no 2007. līdz 2016.gadam realizēti 12 NATO Drošības investīciju programmas līdzfinansēti infrastruktūras projekti – rekonstruēts skrejceļš, izbūvēti manevrēšanas ceļi un gaisa kuģu stāvvietas, dažādu funkciju lidaparātu laukumi, kas nodrošina iespēju lidlaukā izvietot vairāku tipu lidaparātus, veikt to pārbaudes un apkopes, kā arī kravu iekraušanas vai izkraušanas darbus. Tāpat par NATO finansējumu uzbūvēts lidaparātu apkopes angārs un dažāda tipa novietnes, tai skaitā, degvielas uzglabāšanas noliktava.

NATO Drošības investīciju programma finansē projektus, kurus dalībvalstis ir apstiprinājušas par nepieciešamiem NATO kopējai drošībai atbilstoši NATO stratēģisko pavēlniecību izstrādātajai militārajai prasībai.

Ieguldījumu Latvijas aizsardzības jomā ir sniegušas arī citas ārvalstis, dāvinot ekipējumu un tehniku. Piemēram, dāvinājumā no Norvēģijas Latvija ir saņēmusi kravas automašīnas “Scania”, apvidus automašīnas “Mercedes Benz”, bruņu ķiveres, bruņu vestes un uzkabes vestes.

Novembrī parakstītais Latvijas un Luksemburgas savstarpējais saprašanās memorands paredz, ka Luksemburga Latvijai piešķirs trīs miljonus eiro Ādažu militārās bāzes stiprināšanai.

Parakstītais saprašanās memorands un attiecīgi minēto līdzekļu novirzīšana ir kā Luksemburgas brīvprātīgais ieguldījums Latvijas kā NATO paplašinātās klātbūtnes uzņemošās valsts atbalsts.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Latvijā
Jūrmala atzīta par vienu no drošākajām pludmalēm Eiropā pēc koronavīrusa krīzes 1
1 diena
LE
LETA
Latvijā
Lietuvas uzņēmums, ar kuru lauza līgumu, tomēr vēlreiz cer tikt pie iespējas remontēt Deglava tiltu
1 diena
AG
Andris Grīnbergs
Latvijā
“LA” aptauja: Vai ārkārtas situācijā, kad noteikti pulcēšanās ierobežojumi, ļaudis apmeklē baznīcu?
1 diena

Lasītākie

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Ministrs Edgars Rinkēvičs: Ir izgudrota velnišķīga aplikācija, kas izsekos visu, ko darām un nedarām
1 stunda
IB
Ivars Bušmanis
Ekonomika
“Pandēmija parādīja, ka attīstāmies nepareizi.” Intervija ar Arni Putniņu
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
SKDS noskaidrojusi cilvēku viedokli par administratīvi teritoriālo reformu. Nekā glaimojoša
30 minūtes
AJ
Atis Jansons
Ekonomika
Kā tad tās riepas deldējam? Droša braukšana un nedaudz tehnisku zināšanu
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Latvijā atklāts viens jauns Covid-19 inficēšanās gadījums. Izcēlās Garkalne
4 stundas