Ekonomika
Auto un tehnoloģijas

Eksperts: Digitālā labsajūta ir ne tikai viedtālruņu lietotāju, bet arī ražotāju atbildība0


Tomass Lampens
Tomass Lampens
Publicitātes foto

Autors: Tomass Lampens (Tuomas Lampén), “OnePlus” reģionālais menedžeris Somijā un Baltijā.

Cilvēka garastāvoklis atkarīgs no viedtālruņa baterijas

Lielākais dienas laikraksts Somijā “Helsingin Sanomat” 13. novembrī publicēja pētījumu, kas atklāj, ka iedzīvotāju garastāvokli ietekmē tas, par cik procentiem ir uzlādēta viņu viedtālruņa baterija.

Tas ir labs piemērs, kā mobilās tehnoloģijas ietekmē mūsu ikdienu. Viedtālruņu loma mūsu ikdienā ir aktuāla visā Eiropā.

Trīs ceturtdaļas aptaujāto atzīst, ka lielākoties klejo viedierīcēs, nemeklējot neko konkrētu. Ar jauno tehnoloģiju sniegtajām bezgalīgajām iespējām nav nekā neiespējama. Bet bezgalīgas iespējas pavada arī liela atbildība, kas jāuzņemas ne vien lietotājiem, bet arī viedtālruņu ražotājiem.

Tehnoloģijām vajadzētu uzlabot mūsu dzīvi, nevis to sarežģīt.

No palīga par kaitnieku

Tomēr realitātē nereti notiek gluži pretējais. Ik dienas redzam jauniešus, kuri pārvietojas pa pilsētu, pat nepaceļot acis no viedtālruņa ekrāna; cilvēki, sēžot kafejnīcā pie viena galdiņa, nesarunājas, bet ir iegrimuši telefonos; telefona signāls ielaužas teātra izrādēs un koncertos.

Ja vēl pirms dažiem gadiem viedtālruņu ražotāji mudināja lietot tālruņus vairāk un biežāk, šobrīd mēs visi meklējam ceļus, kā palīdzēt lietotājiem samazināt telefonu lietošanas apjomu un to ietekmi uz dzīvesveidu – sākot ar miega kvalitāti, beidzot ar cilvēku savstarpējām attiecībām.

“OnePlus” pētījums liecina, ka gandrīz trešā daļa jeb 28% pieaugušo Eiropā ir piedzīvojuši bezmiega naktis, kas sekojušas negausīgai mobilā telefona lietošanai pirms gulētiešanas.

Vidēji eiropietis katru dienu 62 minūtes slidina viedtālruņa ekrānu.

Vairums lietotāju atzīst, ka ne vienmēr telefonā pavadītais laiks ir vērtīgi un mērķtiecīgi pavadīts;

tieši otrādi – vairāk nekā puse jeb 59% respondentu atklāj, ka nemeklē neko konkrētu.

Regulāra ielūkošanās viedtālruņa ekrānā un jaunumu lentes ritināšana ir kļuvusi par pusautomātisku darbību gan pieaugušajiem, gan bērniem, kas aizpilda “tukšumu” ikdienas ritējumā.

Jāmeklē līdzsvars

Tāpēc nav jābrīnās, ka vienā brīdī var šķist – telefons prasa pārāk daudz mūsu laika. Viedierīču ražotāju uzdevums un atbildība ir radīt ierīces, kas uzlabo cilvēka dzīvi.

Viedtālrunis un dažādas lietotnes ir ļoti noderīgs rīks un logs uz plašu satura daudzveidību. Tomēr mums jāmeklē tādi risinājumi, kas palīdz cilvēkiem izbaudīt dzīvi visā tās krāšņumā un rast līdzsvaru starp telefona lietošanu un pārējo dzīves saturu, lai tehnoloģijas dzīves kvalitāti uzlabotu, nevis samazinātu.

Tālruņa varu pār cilvēka laiku ir iespējams krietni mazināt. Digitālās labsajūtas vairošanai pietiek ar vienkāršām darbībām: izslēdziet paziņojumus, kas traucē koncentrēties, bet naktī iestatiet telefonā miega vai lidojuma režīmu.

Atbildīgi ir arī ražotāji

Tomēr atbildību par digitāto labsajūtu nevajadzētu uzkraut tikai uz lietotāju pleciem. Arī viedtālruņu ražotāji un lietotņu dizaineri ir par to atbildīgi.

Digitālo labklājību var veicināt, piemēram, izvēloties atbilstošus materiālus un attīstot programmatūru. Telefona displeja paneli mūsdienās var izgatavot no materiāla, kas filtrē zilo gaismu – vienu no galvenajiem bezmiega vaininiekiem.

Savukārt programmatūru var izstrādāt tā, lai veicinātu veselīgākus tālruņa lietošanas paradumus. Piemēram, operētājsistēma var ieteikt lietotājam paņemt pauzi, kad telefons tiek lietots jau ilgu laiku; tāpat ir iespējams ierobežot atsevišķu lietotņu lietošanas ilgumu dienā.

Jaunākie viedtālruņu modeļi arī paši apgūst lietotāja dienas ritmu: pat ja lietotājs aizmirst izslēgt internetu vai iestatīt klusuma režīmu, telefons to paveic pats.

Atslēga uz digitālo labsajūtu

Labāka viedtālruņu vadība ir atslēga uz digitālo labsajūtu. Tāpēc es ieteiktu ikvienam rūpīgi izpētīt savu ierīci, jo daudz kas ir pielāgojams ar pamata uzstādījumiem, bet, iegādājoties jaunu viedtālruni, vairāk interesējties par tā piedāvātajām iespējām.

Savukārt pārdevējiem un ražotājiem būtu rūpīgāk jāskaidro, kā ierīces un lietotnes var veicināt cilvēka labsajūtu un sniegt vairāk priekšrocību ikdienas dzīvē.

Saistītie raksti

Viedtālruņi ir mūsu ikdienas palīgs un līdzgaitnieks. Tehnoloģijām nākotnē būs aizvien lielāka nozīme ikdienas dzīvē.

Tāpēc mums ir jāsāk gatavoties jau šodien un jāpalīdz lietotājiem apgūt veselīgus viedtālruņu lietošanas paradumus, lai tad, kad tehnoloģijas pārpludinās cilvēku dzīvi, mēs nepazaudētu tās dzīves saturu un garšu.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ekonomika
Virtuālais VID asistents Toms – pieprasīts “darbinieks” 1
1 diena
IR
Ilmārs Randers
Ekonomika
“Mēs mācāmies sadarboties.” ES līdzfinansējums “Rail Baltica” projektā iespējams pat 90% apmērā
1 diena
LA
LA.LV
Ekonomika
Ekonomikas zinātņu doktors: Pensiju aplikšana ar nodokli ir dubulta nodokļu iekasēšana 15
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Latvijā
Ramona Petraviča: Dosim iespēju cilvēkiem ar invaliditāti strādāt
Intervija 2 stundas
GN
Gints Narogs
Sports
Brāļi Šici: Veicām divus gandrīz ideālus braucienus
3 stundas
LE
LETA
Dabā
Svētdien debesis apmāksies, daudzviet gaidāms lietus 1
6 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Zemestrīcē Turcijas austrumos vismaz 22 bojāgājušie, 1030 ievainoti
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
Kopš kiosku demontāžas sākšanas konstatēti deviņi jauni nelegālas cigarešu uzglabāšanas gadījumi Centrāltirgū 5
12 stundas