Kultūra
Teātris un kino

“Splendid Palace” 95. jubileja – 10 interesanti fakti par Latvijas pirmo kinoteātri5

Foto: LETA, kolāža: Collage made with FotoJet

Kinoteātrim Splendid Palace ir neatsverama loma Latvijas kultūrā – tas cauri gadu desmitiem veidojis Latvijas sabiedrības kino gaumi, uztveri un kino skatīšanās paradumus, vienmēr piedāvājot kvalitatīvu un augstvērtīgu saturu kā nacionālo, tā ārzemju filmu mīļotājiem. Gan pats kinoteātris, gan tā ēka iemiesojusi ikoniskākās laikmetu kultūras vērtības un bijusi vieta, kur pulcējās Latvijas inteliģence un kino industrijas nozīmīgākās personības. Atzīmējot Splendid Palace 95. gadskārtu, iepazīsties ar 10 interesantiem faktiem par Latvijas senāko kinoteātri!

1. Pirms kinoteātra celšanas šeit atradās neliela koka būve – vasaras estrāde, kur notika izklaidējoši uzvedumi, tomēr blakus esošā Vērmanes dārza tuvums ar saviem ikvakara pasākumiem lielāko publikas plūsmu vilināja pie sevis, tādēļ esošā estrāde nepastāvēja ilgi. Kinoteātra celtne tapa ļoti īsā laikā – 10 mēnešos, un tā tika atklāta 1923. gada 30. decembrī.

2. Kinoteātris ir iespaidīgs ar tā neobarokālo fasādi, bet iekštelpās pārsteidz ar neorokoko stila formu daudzveidību, turklāt šī bija pirmā brīvstāvošā celtne Rīgā, kas paredzēta tikai kino vajadzībām. Šī ēka vienmēr ir bijusi un palikusi kā kinoteātris, tieši tādēļ Splendid Palace ir saglabājis savu vēsturisko izskatu un vērtību kā arhitekrūras piemineklis.

3. Kinoteātris izcēlās ar izcilu filmu programmu, perfektu apkalpošanu, mēmā kino periodā – arī lielisku orķestri, kuru vadīja Oto Karlī. Papildu izklaide pirms skaņu kino ieviešanas bija tā saucamie divertismenti (viencēliena lugas), dziesmas, burvju mākslinieki un dejotāji, kas papildināja kino seansu.

4. Splendid Palace bija pirmais kinoteātris Baltijā, kas demonstrēja skaņu filmas – 1929. gadā tika izrādīta filma “Dziedošais nerrs” (“Singing Fool”, ASV). Skaņa tai bija uz lielām platēm, tāpēc bija grūti nodrošināt sinhrono tulkošanu.

5. Statistika liecina, ka jau pirmajos darbības gados Splendid Palace bijis pieprasīts – laikā no 1923. gada līdz 1940. gadam kinoteātri apmeklēja ap 6 000 000 skatītāju. Sākotnēji kinoteātrī bija vairāk kā 1000 sēdvietu, un balkona pirmajā rindā bija speciālas ložas. Vietas agrāk nebija numurētas – kas pirmais devās kinoteātrī, tas ieņēma savu vietu.

6. Biļešu cenas padomju gados bija, sākot no 10 kapeikām līdz 70 kapeikām vēlākos gados. Par 10 kapeikām visu dienu varēja skatīties dokumentālo materiālu kino žurnālus, kuri “griezās cilpā”. Šāda filmu demonstrēšanas zāle atradās tagadējās kafejnīcas “Tinto vīna telpa” vietā. Agrākos laikos tur bija arī kino biļešu kases.

7. Par grandiozāko notikumu Latvijas kino dzīvē, un, iespējams, arī Splendid Palace vēsturē kļuva filmas “Zvejnieka dēls” pirmizrāde 1940. gada 22. janvārī un tai sekojošā triumfālā izrādīšana vairāku mēnešu garumā. Uz filmas vakara izrādi bija sanācis daudz vairāk skatītāju, nekā kinoteātris varēja uzņemt. Tika izsaukta policija, bet arī tā nav varējusi pūli apturēt, un salauztas kino ieejas durvis.

8. Kinoteātris piedzīvojis divus kases grāvējus. 1996. gadā filmas “101 dalmācietis” visi seansi tika izpārdoti, un rinda ar cilvēkiem visu dienu nepārtraukti stāvēja no kinoteātra kases līdz pat Brīvības ielai. 2007. gadā par kases grāvēju kļuva filma “Rīgas sargi” – visi seansi tika izpārdoti, un pēc skatītāju pieprasījuma papildus tika izveidots nakts seanss.

Saistītie raksti

9. Jau kopš 20. gs. 30. gadiem Splendid Palace bijusi Latvijas filmu prezentācijas nozīmīgākā vieta, un savu tradīciju tas turpina arī šodien. Kino Splendid Palace programmu veido kvalitatīvs autorkino un art house filmas no Eiropas un citiem pasaules reģioniem, kas guvušas atsaucību pasaules kinofestivālos.

10. Svinot 95 gadu jubileju, kinoteātris apmeklētājiem sniegs gan iespēju pirmajiem novērtēt pašmāju jaunākos kino veikumus, kas tapuši programmas “Latvijas filmas Latvijas simtgadei” ietvaros, gan klātienē baudīt Eiropas izcilākās filmas un kultūras notikumus. Kinoteātrī pirmizrādi piedzīvoja Vizmas Belševicas autobiogrāfiskā romāna “Bille” ekranizācija, ilgi gaidīta ir filma par Žani Lipki “Tēvs nakts”, kā arī virkne citu pašmāju pilnmetrāžas un dokumentālo filmu. Tāpat šogad īpaši krāšņi kino zvaigznes mirdzēs kinofestivālos “Baltijas Pērle”, Rīgas starptautiskajā kinofestivālā un nacionālā kino festivālā “Lielais Kristaps”. Savukārt mūzikas mīļotājiem Splendid Palace sarūpējis Verdi operas “Simons Bokanegra” tiešraides ieraksta seansu no Vīnes Valsts operas ar latviešu izcilās soprānes Marinas Rebekas dalību, kā arī kino klasikas “Singing in the rain” seansu. 95. jubilejas kulminācija būs unikāls kino un klaviermūzikas notikums – mēmā kino klasikas, Čārlija Čaplina filmas “Cirks” (Circus, 1928), seanss, kuram Latvijas izcilākais pianists Vestards Šimkus radījis muzikālo pavadījumu. Oriģinālmūziku, papildinātu ar improvizācijas elementiem, seansa laikā izpildīs pats Šimkus.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Kultūra
Elmāra Seņkova jaunās trupas pirmā izrāde pētīs vecumdienas
1 diena
LA
LA.LV
Kultūra
Kurzemē notiks īpašie filmas “Piļsāta pi upis” seansi
1 diena
LA
LA.LV
Kultūra
Iepriekš neeksponētus Kuzņecova porcelāna priekšmetus izstādīs Durbes pilī
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ĢK
Ģirts Kasparāns
Latvijā
Kā pierobežā cīnās pret Kremļa propagandu
25 minūtes
LE
LETA
Sports
VIDEO: Porziņģim 15 punkti un labākā lietderība komandā
48 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Svētdien daudzviet Latvijā līņās
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
Asociācija: Darba apjoma samazināšanās dēļ ceļu būves nozarē strādājošo skaits šogad varētu samazināties par vairāk nekā 35% 1
1 stunda
RO
Regīna Olševska
Latvijā
Ramona Petraviča: Dosim iespēju cilvēkiem ar invaliditāti strādāt
Intervija 13 stundas