Hoshang Hashimi / AFP

Cilvēcei nav palicis daudz laika: zinātnieki ir noskaidrojuši, kad ies bojā Zeme 87

Kādu dienu Saule kļūs par Zemes bojāejas cēloni. Saules sistēmas centrālajai zvaigznei novecojot, tās dzīves cikls galu galā pārņems mūsu pasauli.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
No A līdz Ž – ko par tavu personību atklāj tava vārda sākumburts? 18
Lietotas automašīnas, kuras nevajadzētu iegādāties: eksperts norāda uz trim neuzticamiem modeļiem 43
Ukrainas “Telegram” kanālos masveidā izplatītas ziņas ar aicinājumu nolikt ieročus
Lasīt citas ziņas

Planētas paredzamais nāves laiks – pēc vairākiem miljardiem gadu, bet dzīvība uz Zemes pazudīs daudz agrāk. Zeme kļūs nederīga lielākajai daļai organismu pēc aptuveni 1,3 miljardiem gadu Saules dabiskās evolūcijas rezultātā, pastāstīja Live Science eksperti.

Cilvēki var viegli novest sevi līdz izmiršanai jau tuvāko dažu gadsimtu laikā, ja līdzšinējie antropogēno klimata izmaiņu tempi netiks samazināti.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Zemei droši vien ir 4,5 miljardi gadu, pirms Saule kļūs par lielu, sarkanu gigantu, kas pēc tam aprīs zemi,” “Live Science” pastāstīja planetologs Ravi Koparapu.

Pēc Eiropas Kosmosa aģentūras datiem, sarkanais milzis veidojas zvaigžņu evolūcijas pēdējās stadijās, kad zvaigznei beidzas ūdeņradis kodolsintēzei un tā sāk mirt

Tiklīdz kodolsintēze beigsies gravitācija ņems virsroku. Hēlija kodols gravitācijas ietekmē sāks sarauties, līdz ar to paaugstināsies temperatūra. Šis siltuma uzplūds izraisīs strauju Saules ārējā plazmas slāņa izplešanos.

Bet Zeme, visticamāk, neizvilks šos 4,5 miljardus gadu, un tā noteikti nebūs tā Zeme, kādu mēs to pazīstam.

“Nav jāgaida, kamēr Saules ārējie slāņi sasniegs zemi. Planēta ekstrēmu karstumu piedzīvos jau ilgi pirms Saule pabeigs savu pāreju. Saules nāves procesā temperatūra paaugstināsies, “okeāni iztvaikos, atmosfēra beigās izzudīs, un tad Saules pievilkšanas paisuma spēki sagraus zemi,” skaidroja zinātnieks.

Pēc aptuveni 1,3 miljardiem gadu “cilvēki nespēs fizioloģiski izdzīvot dabā, uz Zemes” noturīgo karsto un mitro apstākļu dēļ. Pēc Koparapa teiktā, aptuveni pēc 2 miljardiem gadu okeāni var iztvaikot, kad Saules spožuma līmenis būs gandrīz par 20% lielāks nekā pašlaik.

“Ja mēs runājam par cilvēka dzīvību, nākamie simt gadi būs interesanti,” sacīja Koparapams.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.