Foto: AFP/SCANPIX/LETA

Rolands Repša: Jūnija revolūcija ASV un Rietumeiropā pamazām pierimst. Covid-19 atkal ņem visus pie dziesmas 1

Rolands Repša, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
TESTS: Atbildi tikai uz 6 jautājumiem un mākslīgais intelekts izrēķinās tavu vecumu!
Izrādās, gurķus ar tomātiem nedrīkst ēst kopā! 8 produktu kombinācijas, no kurām labāk izvairīties 37
Pasaule visdrīzāk tomēr ir plakana – astrofiziķis izpētījis zemi visaugstākajā precizitātes līmenī
Lasīt citas ziņas

Jūnija revolūcija ASV un Rietumeiropā pamazām pierimst. Covid-19 atkal ņem visus pie dziesmas, un rudenī var sajust nopietnas ekonomiskās problēmas. Kādas tur vairs pieminekļu gāšanas. Skaties, ka pats nenogāzies.

Kas tas vispār bija? Vai tikai spontāns melnādaino amerikāņu sašutuma izvirdums? Pie kura rociņas sasildīt pamēģināja arī kreisie ekstrēmisti?

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja pajautātu mūsu cilvēku un vēstures pazinējiem klasiķiem Blaumanim un Rainim, viņi droši vien neticībā nogrozītu galvu par šādu pasaules stulbumu.

Un patiesi, Rietumu civilizācijā notiekošajam nav nekāda zinātniska izskaidrojuma. Likumsakarību te ir tikpat daudz, cik pērtiķu barā, kas pēkšņi uz līdzenas vietas sāk ķīvēties un pēc brīža jau atkal visi mīlīgi kasa viens otram muguru.

Un tomēr, ja nedaudz parokas vēstures apcirkņos, izrādās, ka tas viss jau ir bijis. “Puķu bērnu” hipiju kustība, protesti pret Vjetnamas karu ASV un studentu nemieri Parīzē 60. gadu beigās.

Tagad kādreizējie jaunieši jau sen ir cienījami profesori Rietumu universitātēs, taču viņu galvā mītošais “antisistēmas” kreisā protesta gars nekur nav zudis. Tas laužas uz āru viņu sarakstītajās grāmatās un lekcijās teiktajā.

Lielākoties viņu paustās teorijas nav nekas vairāk kā pliks protests bez jebkāda konstruktīva seguma.

Tomēr tās būtiski ietekmē mūsdienu jauniešus, kuri ir gatavi mesties jebkurās kustībās (antiglobālisti, klimata protesti, feminisms, LGBT tiesības, migrantu glābšana Vidusjūrā), kur var sev līdzīgo barā kārtīgi izlādēties un paspīdēt ar stilīgu aktīvismu.

Būt trakam jaunībā nav nekāds retums. Taču noticis ir neticamais – kreisā protesta it kā marginālā ideoloģija ir pārņēmusi Rietumu politisko eliti!

Grēta Tūnberga var dancināt pasaules līderus un panākt, ka valstis apņemas realizēt daudzmiljardu klimata programmas.

Reklāma
Reklāma

Vēl trakāk – nedaudzās balsis, kas apšauba kreiso aktīvistu mērķus un aicina uz argumentētu diskusiju, atduras pret varai kalpojošo mediju sienu vai tiek ieslēgtas viltus politkorektuma važās.

Kur slēpjas notiekošā bīstamība? Kreisā pašdestrukcija ir pārņēmusi tikai Rietumus. Krievijā, Ķīnā un citur nekas tāds nenotiek. Arī Austrumeiropa un Latvija saglabā visumā vēsu prātu.

Tomēr, ja “bērnišķīgā kreisuma slimība” (citāts no Ļeņina) turpinās graut Rietumus, tas novedīs pie konflikta starp vecajām un jaunajām ES dalībvalstīm un Eiropas Savienības sabrukuma.

Nākamajā etapā Austrumeiropa var nokļūt tuvu un tālu Austrumu lielvalstu ietekmes sfērā un faktiski uzņemties to satelītu lomu Rietumu civilizācijas galīgajā militārajā un ekonomiskajā sagrāvē. Vēl viena Romas impērija būs norietējusi.

Gribam šo scenāriju? Droši vien, ka ne. Tad sākam rīkoties. Un sākam ar to, ka paskatāmies, kādas peles skraida pa mūsu nosacīto Latvijas “ideoloģisko galdu”.

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.