LGBT/ Praidi Latvijā un pasaulē

“Dobums nav maksts!” Ginekologs atzīst nekompetenci transpersonu ārstēšanā un saņem skarbu kritiku 182

Franču ārsts saņēmis kritiku un ticis nosaukts par transfobu pēc tam, kad atzinis, ka viņš nav apmācīts un kompetents, lai ārstētu trans-pacientes, vēsta Euronews.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Optiskās ilūzijas tests. Pasaki, ko attēlā ieraudzīji pirmo, un uzzini savas stiprās un vājās puses
Eiropas Savienība “piegriež skābekli” Putina režīmam! Krievijai gaidāmi lieli zaudējumi
Kokteilis
FOTO. Ziedu vainagi, ģimene un tradīcijas! Kā Jāņus nosvinēja mūsu slavenības? 28
Lasīt citas ziņas

“Es ārstēju tikai īstas sievietes,” tā franču ginekologs Viktors Aharjans teica kādai 26 gadus vecai transpersonai, kuru viņš nesen atteicās pieņemt savā klīnikā valsts dienvidrietumos.

“Es viņai teicu, ka neesmu kompetents, bet varu pateikt, kur viņai griezties pēc palīdzības. Es varu ieteikt jums vietas, kur par jums labāk parūpēsies. Taču pēc tam, kad es to pateicu, situācija sagriezās kājām gaisā,” ginekologs Viktors Ačarians pastāstīja Euronews.
CITI ŠOBRĪD LASA

“Es tikai biju godīgs, kad teicu, ka tā nav mana specialitāte. Es nezinu, kā pret viņiem izturēties, un man nav nekas pretī, ja mani sauc par nezinīti,” viņš piebilda.

“Tu esi transfobs!” jaunā sieviete kliedza, izejot no konsultāciju telpas. Pēc ginekologa stāstītā, paciente sāka apvainot arī viņa sekretāri, reaģējot uz atteikumu.

Sievietes partneris pat atstāja komentāru klīnikas Google atsauksmju lapā, sūdzoties par notikušo. Ārsts atbildēja ar “džentlmenim” adresētu ziņu, apgalvojot, ka ārstē tikai īstas sievietes. Viņš attaisnoja savu rīcību ar apgalvojumu, ka viņam nav prasmju darbā ar vīriešiem, pat ja viņi ir noskuvuši bārdu un pateikuši viņa sekretārei, ka kļuvuši par sievietēm.

Viņš arī lūdza sievieti uzņemties atbildību pastāstīt citām transpersonām, ka viņi nav gaidīti konkrētajā klīnikā.

Ārsts atzīst, ka viņa argumentācija joprojām ir pamatota un uzsver medicīnas speciālistu pamatproblēmu. “Es reaģēju spontāni, aiz dusmām, un jūtos tā, it kā man ir negodīgi uzbrukts. Es reaģēju ar ļoti neveikliem vārdiem, kas, iespējams, aizvainoja. Es to labi apzinos, vairākkārt esmu izteicis nožēlu,” viņš sacīja.

“Bet problēma nezaudē aktualitāti – šiem cilvēkiem nepieciešama mediķu palīdzība,” viņš piebilda.

Taču strīdi plosās Francijā, un transpersonu tiesību organizācijas no visas Eiropas ir iesaistījušās pacientes aizstāvībā. “Ir brutāli liegt tiesības uz veselību, tās ir universālas tiesības, kas ir visiem pilsoņiem,” sarunā ar Euronews sacīja Spānijas Transplatformu federācijas prezidents Mars Kambrolē.

Reklāma
Reklāma

“Dobums nav klasiska maksts”

Lai gan ginekoloģija joprojām ir saistīta ar specializētu sieviešu aprūpi, tas vairs nav tik vienkārši.

Ārsti apgalvo, ka zināšanu trūkums apgrūtina transpersonu ārstēšanu, savukārt 50% transpersonu, lai izvairītos no diskriminācijas, atceļ vai atliek savu medicīnisko apmeklējumu, liecina jaunākais ziņojums.

“Tikai tāpēc, ka tas ir dobums, nenozīmē, ka tā ir klasiska maksts,” skaidro franču ārsts, atzīstot, ka viņam trūkst zināšanu par transpersonām. Ārsts apgalvo, ka šī persona bija pirmā transpersona, kuru viņš bija redzējis savā 30 gadu praksē.

Medicīnas izaicinājums ir atrast jaunus veidus, kā tikt galā ar mainīgajām sociālajām normām.

Kopš 2021. gada septembra Francijā tiek nodrošinātas apmācības transpersonu aprūpei. Beatrise Denē, asociācijas Trans-Santé France līdzpriekšsēdētāja, Francijas medicīnas laikrakstā norādīja, ka ārsti, kuri ir kompetenti, gādīgi un vēlas ārstēt transpersonas, joprojām ir reti sastopami un ka viņa saņem daudz e-pasta ziņojumu no izmisušām transpersonām.

Arvien vairāk transpersonu

Transseksuālajai sievietei nav nepieciešamības regulāri veikt ginekoloģiskās pārbaudes, ja vien viņai nav ar operāciju saistītas ķirurģiskas problēmas, jo viņai nav ne dzemdes, ne dzemdes kakla.

Transpersonām var būt problēmas saistībā dzimuma maiņas operāciju. Ir nepieciešams sava veida ginekoloģiskais novērtējums, tāpēc ir svarīgi, lai būtu speciālisti ar zināšanām šajā jomā.

Saskaņā ar jaunākajām aplēsēm visiem veselības aprūpes speciālistiem kādu dienu būs jāārstē transpersonas. Bez pienācīgas apmācības šie profesionāļi riskē ar neprofesionālu attieksmi, kuras cēlonis ne vienmēr ir transfobisks.

2023.gada Praida gājiens Rīgā
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.