Advokāte vienam no negadījumā iesaistītajiem šoferiem pārmeta, kāpēc notikuma vietā pēc negadījuma neuzlika avārijas trijstūri. Prokurors uz to norādīja, ka gājuši šai zīmei pakaļ, taču nepaspējuši uzlikt.
Advokāte vienam no negadījumā iesaistītajiem šoferiem pārmeta, kāpēc notikuma vietā pēc negadījuma neuzlika avārijas trijstūri. Prokurors uz to norādīja, ka gājuši šai zīmei pakaļ, taču nepaspējuši uzlikt.
Foto: Chokchai_Poomichaiya/SHUTTERSTOCK

Honda uzbrauca nokritušajam uz galvas, bet Artūram trāpīja pa sāniem… Tiesā šoferi, kurš nepamana uz ceļa notriektu cilvēku 65

Artis Drēziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
Ukraina esot sagādājusi pārsteigumu krieviem. Kas tas varētu būt?
“Es neticu tādiem negadījumiem…” Slaidiņš par to, vai ugunsgrēks bezpilotu lidaparātu ražotnē bija negadījums vai sabotāža 53
Lasīt citas ziņas

 

Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa par iesaistīšanos ceļu satiksmes negadījumā reibumā sodījusi Gerbertu ar trīs gadu cietumsodu nosacīti un tiesību atņemšanu uz diviem gadiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Lai lasītāju nemulsina dīvainais formulējums: negadījums vai, pareizāk sakot, divi negadījumi viens pēc otra patiešām bija neparasti, turklāt vēl prokurors Pēteris Urbāns prasīja apsūdzētajam reālu piecu gadu cietumsodu. Tiesnese Anita Dzērve tomēr neizšķīrās likt cietumā jauno un inteliģento datorprogrammētāju Gerbertu.

 

Iesaistītie

2019. gada 2. februārī Aleksejs kopā ar sievu un meitu ciemojušies pie drauga Ķengaragā Rīgā, kur atzīmējuši pēc dažām dienām gaidāmo dzimšanas dienu. Sieva ar meitu pēc kāda laika devušās mājās. Lijis, bet vienlaikus asfalts bijis ledains, liecināja sieva.

Pusdeviņos vakarā Aleksejs piezvanījis sievai, ka arī viņš dodoties uz autobusu, lai brauktu mājās. Neizklausījies piedzēries.

Pēc kādas pusstundas sieva saņēmusi zvanu, ka viņas vīrs notriekts uz ceļa un miris.

Aleksejs bijis ģērbies tumšās drēbēs, taču pie jakas labās kabatas bijis atstarotājs, no kā viņš nekad nešķīries.

Gerberts ar draugu un divām meitenēm tajā vakarā bija teātrī. Pēc tam pasēdējuši kafejnīcā un kopā braukuši mājās Salaspils virzienā. Automobilim “Honda” pie stūres sēdējis Gerberts.

Tajā pašā laikā ārā no Rīgas Salaspils virzienā ar automobili “Opel” braucis arī Artūrs ar pasažieri Pāvelu. Iepretim Maskavas ielas 448 namam negaidot atskanējis brīkšķis. Artūrs pagriezis galvu pa kreisi un redzējis, ka nolauzts kreisais atpakaļskata spogulis, bet aizmugurē uz asfalta atrodas tumšs siluets.

Artūrs esot braucis ar atļauto ātrumu aptuveni 50 km/h. Nedaudz lijis, apgaismojums bijis slikts. Pretim braucošās joslas atdalījis dzelzs nožogojums, Artūrs nevienu cilvēku nav ne redzējis, ne arī gaidījis.

Toties Alekseju redzējuši citi autobraucēji. Kā tiesā liecināja Antonijs, kurš braucis Rīgas centra virzienā, kāds vīrietis gājis viņam pretim tieši pa ceļa vidu un skatījies tieši virsū. Antonijs nobrīnījies (jo ir taču trotuārs), piebremzējis un apbraucis vīrieti.

Arī Salaspils virzienā braucošais Dagnis pamanījis aptuveni 70 metru attālumā pa ceļa vidu streipuļojošo tēlu un samazinājis ātrumu. Tajā vietā apgaismojums mijies ar tumsu, bijis pelēks, kusis sniegs, tomēr Dagnis pamanījis arī pašu uzbraukumu, kas noticis viņam tieši priekšā pa kreisi.

Opelis ar kreiso pusi saskāries ar šo tēlu, kurš sagriezies un nokritis. Dagnis nobraucis no ceļa labajā pusē, ieslēdzis avārijas signālu un zvanījis Neatliekamajai medicīniskajai palīdzībai.

Opelis apstājies viņam tieši priekšā, un tā vadītājs steidzies sniegt palīdzību notriektajam cilvēkam.

Pēc brīža arī Dagnis piegājis. Notriektais gulējis pie baltās līnijas brauktuves kreisajā pusē, kustējies un vaidējis. Dagnis gājis meklēt avārijas trijstūri, ko uzlikt uz ceļa.

 

Otrs uzbrauciens

Notriektais Aleksejs, kas izskatījies dzēris, opeļa vadītājam Artūram teicis, ka sāpot kāja, uz sejas bijušas asinis, tāpēc Artūrs aizgājis uz savu automobili pēc aptieciņas un salvetēm.

Līdzbraucējs Pāvels palicis pie guļošā un ar mobilā telefona lukturīša gaismām rādījis citiem automobiļiem, gājis tiem pretim, lai apbrauc notikuma vietu. Kādi desmit automobiļi arī apbraukuši negadījuma vietu.

“Un tad es ieraudzīju automobili, kurš atšķirībā no citiem pēc netālā zaļā luksofora signāla iedegšanās uzņēma ātrumu un necentās to pēc tam mazināt. Līdz pēdējam brīdim centos to brīdināt, kliedzu, arī Artūra virzienā. Atlēcu malā pēdējā brīdī. Honda uzbrauca nokritušajam uz galvas, bet Artūram trāpīja pa sāniem un viņu atmeta malā,” tiesā teica Pāvels.

Artūrs aizlidojis pa gaisu trīs metrus un guva vidēji smagus miesas bojājumus. Bet Aleksejam pēc otrā uzbraukuma, kā liecināja Dagnis, dzīvības pazīmes vairs nebijušas.

Hondas vadītājs Gerberts atzina uzbraukšanu Artūram, bet neatzina, ka būtu uzbraucis Aleksejam. Tāpat Gerberts atzina, ka bija lietojis alkoholu: viņa izelpā konstatēja 0,6 promiles alkohola, kas nedaudz pārsniedz atļauto – 0,5.

Rezultātā tika ierosināti divi kriminālprocesi: pret Gerbertu, ka viņš uzbraucis Artūram un Aleksejam, un pret Artūru, ka viņš uzbraucis Aleksejam. Iespējams, Artūrs būtu panācis, ka viņu neatzīst par vainīgu (zinot Alekseja gājienu pa ceļu), taču viņš nolēma necīnīties un noslēdza izlīgumu ar Alekseja ģimeni.

Vienlaikus Artūrs kļuva par cietušo Gerberta lietā un lūdza piedzīt no viņa 1500 eiro, kas iztērēti advokātiem, ko tiesa arī spriedumā nolēma.

Gerberts atzina, ka neesot pamanījis šķēršļus uz ceļa.

Arī viņa līdzbraucējs, blakus sēdošais Valentīns, kurš liecināja, ka bija izdzēris puslitru alus, neko neredzējis, tikai neskaidru pleķi sekundi vai divas pirms trieciena.

 

Šoks un divas minūtes

Gerberts tiesā uzvedās klusu, bet iniciatīvu uzņēmās viņa advokāte Alla Ignatjeva, kura centās panākt sava klienta pilnīgu attaisnošanu, visu vainu notikušajā uzveļot Artūram.

Advokāte: “Jūs braucāt pārāk ātri. Bija melnais ledus.”

Artūrs: “Nebija ledus.”

Advokāte: “Kāpēc nebremzējāt?”

Artūrs: “Es neredzēju cilvēku.”

Advokāte: “Kā varējāt neredzēt cilvēku?”

Artūrs: “Bija pretimbraucošo gaismas. Acīmredzot viņš bija uz drošības saliņas un spēra soli uz brauktuvi.”

Advokāte: “Kāpēc pēc negadījuma neuzlikāt notikuma vietā avārijas trijstūri, kā paredz ceļu satiksmes noteikumi?”

Artūrs: “Es biju šokā un centos sniegt palīdzību cilvēkam.”

Advokāte: “Kāpēc savu automobili nolikāt labajā ceļa pusē, bet nepalikāt savā joslā un ar savu automobili neaizsargājāt cietušo? Jūsu pienākums taču bija nodrošināt cietušā drošību! Tas, ka jūsu automobilis ar ieslēgtām avārijas gaismām ir ceļa labajā pusē, lika visiem domāt, ka problēmas ir tieši tur.”

Artūrs: “Sākumā nesapratu, kas ir noticis. Gribēju nobraukt no ceļa.”

Advokāte: “Cik ilgs laiks pagāja starp pirmo uzbraukumu un otro?”

Artūrs: “Aptuveni divas minūtes.”

Advokāte lūdza Gerbertu attaisnot, jo viņš nevarējis paredzēt, ka ceļa kreisajā pusē var būt cilvēki – viens tupus, otrs guļus –, turklāt viņš pievērsis uzmanību stāvošam automobilim labajā pusē, no kura pavirzījies pa kreisi.

Advokāte uzskatīja, ka Gerberts būtu attaisnojams arī tāpēc, ka eksperti nevarot pateikt, vai Aleksejs miris pirmā vai otrā uzbrauciena rezultātā.

Arī alkohola reibums Gerbertam bijis tikai nedaudz virs normas.

 

Cilvēki bija jāpamana

Prokurors atzina: ja būtu pierādījumi, ka Aleksejs ir miris jau pirms Gerberta uzbrauciena, lietas par to nebūtu. Jā, reibums nebijis liels, bet tomēr virs normas, un, visticamāk, tas nostrādājis par sliktu, tāpat tas, ka Gerbertam bijusi slikta redze tālumā un viņš braucis bez brillēm. Un sodiem par alkohola reibumā izdarītiem ceļu satiksmes negadījumiem jābūt bargiem.

“Cilvēki ceļa kreisajā pusē bija uzskatāmi par šķēršļiem, kas bija jāapbrauc. Nevar vainu uzvelt automobilim, ka stāvējis labajā pusē – tas pilsētā ir normāli, un tad jau arī citos negadījumos tie būtu vainojami. Tie ir blakusapstākļi.

Gerbertam bija jāredz cilvēki, kurus redzēja citi autobraucēji, turklāt uz ceļa atradās vēl trešais cilvēks, kurš ar lukturīti brīdināja braucējus.
SAISTĪTIE RAKSTI

Jā, avārijas trijstūris nebija uzlikts, bet tam gāja pakaļ, taču nepaspēja uzlikt. Cilvēki darīja visu, lai būtu redzami citiem un palīdzētu cietušajam,” teica prokurors.

Kā jau minēju, tiesa Gerbertam piesprieda trīs gadu cietumsodu nosacīti un tiesību atņemšanu uz diviem gadiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
Ukraina esot sagādājusi pārsteigumu krieviem. Kas tas varētu būt?
“Es neticu tādiem negadījumiem…” Slaidiņš par to, vai ugunsgrēks bezpilotu lidaparātu ražotnē bija negadījums vai sabotāža 53
Vai Krievijas pensionāri sabiedriskajā transportā Rīgā joprojām tiek pārvadāti par velti? 22
Dzīvokļu īpašniekiem jāpasūta padziļinātā tehniskā apsekošana visām mājām, kas celtas pirms 50 un vairāk gadiem
Lasīt citas ziņas
No “Rail Baltica” īstenošanai piešķirtās naudas izlietoti jau 42%. Kas ir paveikts?
VIDEO. Vairāk nekā 750 000 iedzīvotāju visā Francijā protestē pret pensiju reformu
Uzbrukuma mēģinājums Vuhledarā beidzies ar smagu “pērienu” – likvidēts Krievijas komandieris ar visu štābu
Izmeklētāji: Ir “stingras norādes”, ka Putins apstiprināja raķetes piegādi, ar kuru tika notriekta Malaizijas lidmašīna
1923. gada 8. februāris avīzēs. Par kuģu reģistrēšanu un Latvijas flagas ­patentes izdošanu
23:20
Pārsona vizītes pievienotā vērtība. Latvijā vizītē ieradies Starptautiskās paralimpiskās komitejas prezidents
22:12
Uzbrukuma mēģinājums Vuhledarā beidzies ar smagu “pērienu” – likvidēts Krievijas komandieris ar visu štābu
21:32
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Britu tanki Ukrainā tiks izvietoti jau nākammēnes, sola britu premjers
FOTO. Ar alpīnistu palīdzību Siguldā nojaukts 80 metrus augsts tornis – augstākais demontētais objekts beidzamajos gados Latvijā
VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
“Es neticu tādiem negadījumiem…” Slaidiņš par to, vai ugunsgrēks bezpilotu lidaparātu ražotnē bija negadījums vai sabotāža 53
Pēc 31 gada dienestā izdienas pensijā nolēmis doties VUGD priekšnieks Āboliņš 12
Jaunzeme atklāj, kāpēc nepieņēma darbu, kuru viņai piedāvāja, bet atgriezās VID ģenerāldirektores amatā
“Nacionāļi saudzē savu ietekmīgo biedru,” neizsakās par Helmaņa tikšanos ar ES sankcijām pakļauto krievu oligarhu Avenu
“Mūs jau sadzird Ramšteinā!” Egila Līcīša sauna ar Aizsardzības ministri Ināru Mūrnieci
Nepietiekamā finansējuma dēļ onkoloģijas pacienti var nesaņemt adekvātu pretvēža terapiju 37
Nav zināms, vai ugunsgrēks dronu ražotnē ietekmēs piegādes Latvijas armijai, bet darbs ir atsākts
VIDEO. 10 lietas ikkatra mājās, kas var izraisīt ilgstošas veselības problēmas un dažāda rakstura saslimšanas 17
Kerli Vares: Spēja pielāgoties ietekmēs tālāko attīstību. “Euribor” celšana ir zāles pret augsto inflāciju
Dzīvokļu īpašniekiem jāpasūta padziļinātā tehniskā apsekošana visām mājām, kas celtas pirms 50 un vairāk gadiem
Policistam par 200 eiro kukuļa izspiešanu no šofera piespriež 4,5 gadu cietumsodu
VIDEO. Sirsnīgs stāsts – no automašīnu riepu diskiem lietuviešu brīvprātīgie ražo krāsniņas ukraiņiem
VIDEO. Iesprostots zem zemestrīces gruvešiem, zēns ieraksta sirdi plosošu ziņu 1
VIDEO. “Esam kļuvuši par vilku izšaušanas lielvalsti, tas ir kauns!” Dzīvnieku aizstāvji cenšas panākt medību kvotu samazināšanu
“Ēdiens vīrietim uz 3 dienām? Un tas ir viss? ” Fotogrāfa Aleksandra Sokolova ēdienkarte daudziem rada patiesu izbrīnu
VIDEO. “Man vairāk patīk tas temperaments!” Estrādes zvaigzne Žoržs Siksna atklāj, kāpēc ir precējies ar krievu tautības sievieti
VIDEO. “Alus vēderiņi, neglīti džemperi – ne skata, ne stājas!” Sabiedrības dāma Elita Drāke skarbi izsakās par pašmāju vīriešiem 113
Aizsardzības ministrija pārdomā un no jauna paziņo, kurus jauniešus iesauks valsts aizsardzības dienestā 4
VIDEO. NBS majoram Slaidiņam rokaspulkstenis vienmēr rāda nepareizu laiku, un tā nav nejaušība 12
pareizi sagatavot augsni dārzeņu audzēšanai? Iesaka agronome
Februāra mēnesis būs izšķirošs: uzbrukuma smailē varētu atrasties Krievijas armijas elites vienības