VIDEO. “Pēkšņi blakus baigā šņākšana…” – draudīga satikšanās ar odzi. Kā nepieļaut čūsku iemitināšanos pagalmā? 2
Sociālajos tīklos popularitāti guvis video, ko vietnē “Facebook” publicējis Kaspars Funts. Video fiksēts brīdis, kad vīrietis pārvieto akmeņu krāvumu un pēkšņi sastopas ar odzi – vienīgo indīgo čūsku Latvijā.
“Sāku pārvietot akmeņu krāvumu un pēkšņi blakus baigā šņākšana,” pie video raksta Funts.
Šādi gadījumi vasaras sezonā nav retums – čūskas, īpaši odzes un zalkši, aktīvi pārvietojas, meklē barību un piemērotas dzīvesvietas. Rīgas Zooloģiskā dārza pārstāvis un zoologs Māris Lielkalns raidījumā TV24 “Uz līnijas” jau iepriekš skaidrojis, ka čūsku klātbūtne mājas pagalmā nav nejaušība – vide tam bieži vien ir īpaši labvēlīga.
Zoologs uzsver, ka čūskām patīk siltas, paslēptuves nodrošinošas vietas, kur ir arī barības avoti, piemēram, grauzēji. Lūk, dažas no vidēm, kas var piesaistīt čūskas:
Komposta kaudze – ideāla vieta, kur zalktis var dēt olas. “Tur būs silti, un mazuļi varēs izšķilties. Ja tie pārziemos, nākamajā gadā var sagaidīt jau veselu baru,” brīdina Lielkalns.
Dīķis – ūdenskrātuves tuvums ir pievilcīgs zalkšiem. “Viņam ļoti patīk peldēt un kādu vardi apēst,” skaidro eksperts.
Akmeņu krāvumi vai mūra pamati – šāda vide īpaši iecienīta odzēm, kas meklē paslēptuves un siltumu.
Pārtikas atkritumu kaudzes – tās piesaista peles un žurkas, kas ir galvenā barība čūskām.
Lielkalns norāda, ka viens no efektīvākajiem veidiem, kā atturēt čūskas, ir regulāri kopt teritoriju.
“Kas čūskām nepatīk, tas ir kopts mauriņš. Man arī kopts mauriņš nepatīk,” joko zoologs, bet piebilst: “Karstā laikā, kad mauriņš ir ļoti īss, tad zāle izdegusi un čūskai nav kur paslēpties. Tāpēc viņa izlien cauri un iet tālāk.”