Foto: SCANPIX/AFP/LETA

EP atbalsta Ijaba virzīto rezolūciju par vienotu lādētāju visām mobilajām ierīcēm 0

Ziņa papildināta pl. 14.47.

Eiropas Parlaments (EP) šodien atbalstīja deputātu grupas “Renew Europe”, kurā darbojas arī deputāts Ivars Ijabs (AP), prasību par kopīga lādētāja ieviešanu visām mobilajām ierīcēm, aģentūru LETA informēja Ijaba palīdze Dace Bargā.

Reklāma
Reklāma
“Kad esi ko parādā VID, atgādinājumi nāk nemitīgi, bet, ja esi strādājošs pensionārs, neviens neatgādina…” Iveta par pensionāru iespējām saņemt pārrēķinu
“Vakar panika sākās, jo grupā ir “mīkstie”” – nometņu vadītāja nenopietns stāsts par ikdienu bērnu vasaras nometnē 8
Kokteilis
Auns – Minhene, Lauva – Parīze: kuru Eiropas pilsētu vajadzētu apmeklēt tavai zodiaka zīmei 19
Lasīt citas ziņas

Līdz ar minēto prasību Eiropas Komisija (EK) līdz vēlākais 2020.gada jūlijam aicināta papildināt 2014.gada Radioiekārtu direktīvu un noteikt kopēju mobilo ierīču lādētāju visiem ražotājiem Eiropas Savienībā (ES).

Debates par minēto jautājumu notikušas janvāra plenārsesijā Strasbūrā, aicinot visā ES ieviest kopēju lādētāju mobilajiem tālruņiem, planšetdatoriem, e-grāmatu lasītājiem, viedkamerām un citai mazizmēraelektronikai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ijabs uzsvēra, ka patlaban patērētājiem nav finansiāla stimula iegādāties mobilās ierīces bez lādētājiem, jo teju visas tiek pārdotas komplektā, turklāt atsevišķi pirkt lādētāju ir pat dārgāk. Tas veido videi nedraudzīgus patēriņa ieradumus. Tieši tāpēc nepieciešama steidzama ES rīcība, lai samazinātu elektronisko iekārtu atkritumu daudzumu un padarītu cilvēku dzīvi vienkāršāku, drošāku un zaļāku.

Jau ziņots, ka EP šodien balsos par rezolūciju, kurā aicinās patērētājiem nodrošināt viena veida mobilo ierīču lādētājus un samazināt elektronikas atkritumu apjomu, aģentūru LETA informēja EP preses sekretārs Latvijā Jānis Krastiņš.

Iepriekš debatēs par šo jautājumu deputāti uzsvēra, ka ir jāizmanto izdevība un jāīsteno risinājums, kas vienlaikus nāk par labu gan patērētājiem, gan videi.

Deputāti izteica vēlmi prasīt EK veikt konkrētas darbības, piemēram, izstrādāt kopīga lādētāja standartu un pasākumus elektronikas atkritumu pārstrādei. Daži arī aicina jaunus tālruņus un lādētājus pārdot atsevišķi.

Krastiņš informēja, ka ES likumdevēji 2014.gada Radioiekārtu direktīvā aicināja izstrādāt vienotu lādētāju un uzdeva EK to nodrošināt ar deleģētu aktu.

Tomēr pašlaik kļuvis skaidrs, ka EK izvēlētā pieeja – “iedrošināt” nozares uzņēmējus izstrādāt vienotus lādētājus – neatbilst likumdevēju mērķiem. Brīvprātīgie nolīgumi starp dažādiem nozares dalībniekiem nav snieguši vēlamo rezultātu, skaidroja Krastiņš.

EP gan norāda, ka zināms progress šajā jomā ir panākts – 2009.gadā tirgū bija vairāk nekā 30 lādētāju veidu, kamēr pašlaik visbiežāk izplatīti tikai trīs lādētāju tipi.

Saskaņā ar aplēsēm pašreizējie lādētāji gadā rada vairāk nekā 50 000 miljonus tonnu elektronikas atkritumu, vidēji vairāk nekā seši kilogrami uz vienu cilvēku.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.