Salaspls kultūras nama jumta testēšana

FOTO. Veikta Salaspils kultūras nama jumta konstrukcijas noturības pārbaude – notikuši 20 stundu slogošanas eksperimenti 24

Lai pārbaudītu Salaspils kultūras nama “Enerģētiķis” jumta nesošo konstrukciju noturību, būvuzņēmums “Pro Dev” veica 20 stundas garus divu kopņu slogošanas eksperimentus. Izmēģinājuma rezultāti vēl tiek apkopoti, taču mērījumi skaidri parādīja konstrukciju noturību, informē SIA “Pro Dev” Būvniecības nodaļas vadītājs Mārtiņš Korņējevs.

Reklāma
Reklāma
VIDEO. “Manā īpašumā atrodas 100 svešas automašīnas! Paldies Dievam, ka zeme nav apsēta ar labību,” kurzemniece pauž sašutumu par rallija apmeklētāju visatļautību
“Diemžēl bažas ir apstiprinājušās” – deputāts norāda uz paredzamu rezultātu 97 miljonu vērtā iepirkumā par Vanšu tilta projekta izstrādi 90
Viedoklis
Armands Puče: Skatuves māksla patiešām varētu būt mūsu vienīgais ceļš… Jo arī Edgars labi tēlo
Lasīt citas ziņas

“Pirms daudzām desmitgadēm celtu sabiedrisko ēku pārbūve atbilstoši šodienas vajadzībām kļūst aizvien populārāka. Tas ir gan racionāli, jo ļauj saglabāt kultūras mantojumu, gan arī ilgtspējīgi, jo atkārtoti tiek izmantotas jau uzceltās būvkonstrukcijas. Arhitekti ir radījuši brīnišķīgu “Enerģētiķa” renovācijas projektu, taču ēka ir ļoti nolietota, nav nopietni remontēta, tās stāvokli nav uzlabojusi arī iepriekš neveiksmīgi iesāktā rekonstrukcija. Tādēļ mums bija jāpārliecinās praktiski, vai projekts tehniski ir īstenojams iecerētajā veidā, vai arī ir jādomā citi risinājumi,” skaidro Korņējevs.

Kultūras nama jumta nestspēja tika pārbaudīta, atbilstoši iepriekš izstrādātai programmai slogojot divas kopnes (divslīpu dzelzsbetona sijas) ar smilšu maisiem un ar ASV pasūtītiem tenzometriem un datu logeriem, mērot konstrukciju pārvienojumus un deformācijas (izlieci). Uz jumta noteiktā formā un kārtībā tika izvietoti 185 smilšu maisi, katrs 565 kg smags. 20 stundas garā eksperimenta sagatavošanai bija nepieciešama aptuveni nedēļa, tajā iesaistījās gan būvdarbu pasūtītājs – Salaspils novada dome, gan konstruktori, gan arī galvenā būvdarbu veicēja darbinieki. Lai iegūtu datus pētniecībai, eksperimentā līdzdarbojās vairāki Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) pētnieki un studenti.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Mēs labprāt iesaistāmies šādos “lauka” eksperimentos, jo tie notiek salīdzinoši reti. Pētniekiem tie ir ļoti interesanti, jo realitātē redzam konstrukciju uzvedību dažādos slogošanas posmos. Konkrētajā gadījumā rezultāti bija absolūti sagaidāmi, šīs ir tipveida saliekamā dzelzsbetona konstrukcijas – augstas nestspējas sijas, kas ir sastopamas daudzviet bijušās Padomju savienības teritorijā. Salaspils kultūras nama konstrukcijām nav mehānisku bojājumu, un tās ir atbilstošas būvprojektā paredzēto slodžu uzņemšanai,” stāsta RTU Būvniecības un mašīnzinību fakultātes docente, Būvniecības inženierzinātņu institūta pētniece Sanita Rubene.

Pētniece atzīst, ka jautājums par to, kā optimāli pārbaudīt reālo būvkonstrukciju noturību ir svarīgs, virzoties uz ilgtspējīgu būvniecību un būvmateriālu atkārtotu izmantošanu ēku pārbūvē. Ja būtu uzkrāts pietiekami liels datu apjoms, tad varētu veikt modelēšanu, taču diemžēl Latvijā līdzīgi eksperimenti tiek veikti pietiekami reti. Novērojumus Salaspils kultūras nama jumta slogošanas laikā veica arī divi inženierzinātņu studenti, kas iegūtos datus izmantos diplomprojektu rakstīšanā. Viņi piedalījās arī eksperimenta sagatavošanā.

Rekonstrukcijas laikā kultūras namu “Enerģētiķis” gaida vērienīga pārbūve un apjomīga saglabājamo būvkonstrukciju stiprināšana. Daļa ēkas tiks demontēta, vienlaikus būs saglabāta lielā zāle ar 500 vietām un skatuves daļa. To papildinās jaunas telpas – mazā zāle, baleta zāle, nodarbību telpas, plašs vestibils.

“Veicot būvdarbus, ņemam vērā visus apstākļus, tostarp objekta darba specifiku un tā stāvokli, kā arī ievērojam darbu izpildes grafiku. Patlaban noslēgumam tuvojas demontāža, šie darbi izpildīti 96% apjomā. Konstrukciju pastiprināšana (zemes darbi), izpildīti 75%, bet pamatu izbūve – 60% apjomā. Patlaban strādājam pie iekšējo un ārējo inženiertīklu – ūdensvada un kanalizācijas sistēmas – izbūves, jau ir pilnībā uzbūvēti un pārslēgti jaunie pazemes siltumtīkli. Tāpat ir uzsākta teritorijas labiekārtošana: demontējam nederīgos apstādījumus, bērnu rotaļu laukumu, veicam zemes klātnes ierakuma iestrādi. Ir pārstādīti būvlaukumā augošie 18 koki,” par padarīto stāsta SIA “Pro Dev” Būvniecības nodaļas vadītājs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.