Foto: Valsts robežsardze

Nekas nav izdarīts! Ministrijas vilcināšanās Baltkrievijas robežas būvniecībā izmaksās miljonus 71

Lai gan robežai ar Baltkrieviju bija jābūt gatavai jau pirms pusotra gada, Lukašenko režīma organizētie migrantu pūļi mūs pārsteidza nesagatavotus, vēsta TV3 raidījums “Nekā personīga”.

LL
Lilija Limane
Stāsti
Bigauņciemā, stiprai ziemeļvakara vētrai plosoties, jūra ar lielu paisumu izskaloja kareivju līķus 12
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Slimnīcā sanitārs saņem vairāk nekā pedagogs skolā.” Kreituse vērtē 2022. gada valsts budžetu 124
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Politiķe Ramona Petraviča ļāvusies erotiskai fotosesijai vīriešu žurnāla lappusēs 188
2 dienas
Lasīt citas ziņas
No robežas demarkācijas ir pagājuši 13 gadi, kuru laikā robežu varēja savest kārtībā. Taču nekas nav izdarīts.

Tagad robeža jāpadara apsargājama pāris mēnešu laikā ar pagaidu dzeloņstieplēm. Tas izmaksās miljonus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Būvniecību uz Baltkrievijas robežas apturēja dēļ robežsardzes un būvniecībā iesaistīto komersantu nelikumībām. Divus gadus, kopš parādījās aizdomas, Iekšlietu ministrija nav spējusi nodrošināt būvniecības atsākšanu.

Tikmēr izmeklēšana rāda, ka austrumu robežas būvniecībā rupjas afēras pieļautas jau no pirmsākumiem.

Kad pirms sešiem gadiem Austrumu robeža kļuva par prioritāti, svarīgākais uzdevums bija ātri sakārtot robežu ar Krieviju. Situācija Baltkrievijā līdz pagājušajam gadam bija mierīga, tāpēc ar būvdarbiem te neviens nesteidzās. Tagad šī vilcināšanās izmaksā dārgi.

Migranti pie robežām

Pirmie Baltkrievijas organizētie migranti Latvijas robežu šķērsoja jūlija beigās. Augusta sākumā tie jau bija simti. Ātri aizpildījās imigrantu mītnes un valdība izsludināja ārkārtas stāvokli.

Sargāt robežu nav viegli. Tā visu laiku jānovēro un jābūt gataviem, ja kādā no 170 kilometru garās robežas posmiem nelegāļu grupa mēģinās robežu pāriet. Robežsargiem palīgā norīkota armija.

Robeža nav iekārtota. Ceļi ir grūti izbraucami, vietām to nav vispār. Robeža ir slikti pārredzama, jo nav attīrīta likumā noteiktā 12 metru josla. Nav arī žoga, kas palīdzētu atturēt cilvēku plūsmu.

Māra Kučinska ministru kabinets 2016.gada janvārī lēma, ka Baltkrievijas robeža jāiekārto līdz 2019.gada decembrim. Šis uzdevums nav izpildīts. Arī Krievijas robeža nav pabeigta, bet Baltkrievijas pat nav īsti iesākta.

DMITRIJS TROFIMOVS, Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs : “Tajā laikā par prioritāti noteikts, ka prioritāri tiek veikti darbi uz Krievijas robežas. Un šobrīd mēs esam saskārušies ar izaicinājumiem uz Baltkrievijas robežas, kas .. šie darbi protams, ja šie darbi tiktu paveikti, mēs būtu pilnīgi citā situācijā. Mums būtu vismaz šie tehniskie līdzekļi, gan izbūvēti, gan izvietoti.”

Uz Baltkrievijas robežas šobrīd ir uzbūvēti tikai četri ļoti dārgi tilti, bet pārējais ir iestrēdzis.

Krievijas robeža nav nodota ekspluatācijā, nav arī izbūvēti 50 kilometri no 300. Iekšlietu ministrijā nav noskaidrots, kas par kavēšanos ir atbildīgs. Ministrija, kas joprojām netiek galā ar zemju atpirkšanu robežas būvei un neuzraudzīja darbus uz robežas. Vai robežsardze, kas nespēja vadīt būvniecību.


DMITRIJS TROFIMOVS, Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs
: “Mēs neesam to vērtējuši šādās kategorijās. Jāsaka, ka pateicoties tā laika valdības atbalstam, finansējums tika piešķirts projekta realizācijai. Tā laika apstākļi skaidri norādīja, ka objektīvi labākās zināšanas par situāciju uz robežas pārzina valsts robežsardze.”

Par to, ka Austrumu robežas būvniecībā ir saskatāmi aizdomīgi darījumi, “Nekā personīga” pirmoreiz stāstīja jau 2019.gada aprīlī. Toreiz atklājām, ka uz Baltkrievijas robežas uzbūvētie tilti ir četras reizes dārgāki, nekā pusgadu iepriekš tādi paši uz robežas ar Krieviju. Ne robežsardze, ne Iekšlietu ministrija pārbaudes nesāka.

2019.gada 28.aprīlis.

SANDIS ĢIRĢENS, Iekšlietu ministrs (KPV LV): “Mums ir precīzi jāskatās tehniskā dokumentācija, kāds tilts būvēts, kādi ir konstruktīvie elementi, kādas ir darbaspēka izmaksas, ir jāveic detalizēta izpēte. Bet, lai jūs, liekot vārdu, uz doto brīdi, atkal, ka ir sadārdzinājums, manuprāt, priekšlaicīga informācija. Es esmu informēts, ka šādi tilti ir un ka tādas ir izmaksas.”

Drīz atklājās, ka uz robežas pazuduši hektāriem meža un divpadsmit metru robežjoslas vietā izcirsti pat 90 metri. Ministrija joprojām notikumus uz robežas ignorēja.

Tobrīd izmeklēšanu jau bija uzsācis Iekšējās drošības birojs. Revīziju sāka arī Valsts kontrole.

Tikai pēc Valsts kontroles revīzijas 2020.gada sākumā ministrija izveidoja komisiju, kas sāka iedziļināties, kas īsti uz robežas notiek. Projekti neatbilst robežsargu vajadzībām, sabūvētais neatbilst projektam, robi likumos izraisījuši ierēdņu patvaļu, bet robežsardze ir pārkāpusi iepirkuma noteikumus. No tā laika būvniecība faktiski ir apturēta.

Lai gan pārkāpumi bija arī būvnieka “Igate” rīcībā, ministrija līgumu par Baltkrievijas robežas būvi nelauza, bet gaidīja, kad beigsies tā termiņš.


SANDIS ĢIRĢENS, bijušais iekšlietu ministrs (Republika)
:”Ja jūs izdomātu lauzt tanī brīdī līgumu, tad jebkurā gadījumā Igate varētu iesniegt prasību tiesā, iespējams, par kaut kādu zaudējumu piedziņu un valsti iesaistītu tiesvedības procesā. Tā kā vienošanās neuzlika par pienākumu pasūtīt darbus, tad loģiski kad šī vienošanās beidzās, darbi netiek pasūtīti “Igatei”.”

MARIJA GOLUBEVA, Iekšlietu ministre (Attīstībai/Par): “Īstenībā bija juridiskie tiesiskie risinājumi, lai ātrāk virzītos uz priekšu. Bija tikai jāgroza daži likumi, lai nodrošinātu tādu juridisko risinājumu, kas ir, piemēram, militāriem objektiem, un tad lietas notiek ātrāk. Un tagad mēs jau varam cerēt, ka septembrī sāksim izlikt pagaidu žogu un šogad arī saskaņot precizēto būvprojektu nelaimīgo, kurš ilgu laiku netika saskaņots.”

Baltkrievijas robeža kļuva aktuāla tikai augustā pēc izraisītas migrantu krīzes. Tagad nepieredzētā tempā ir izlemts, ka kokus uz robežas cirtīs Latvijas valsts meži. Par robežsargiem nepieciešamajām pierobežas zemēm lems valdība. Būvniecība būs jāskaņo Būvniecības valsts kontroles birojā, ne vairs pašvaldību būvvaldēs. Šādām likumu izmaiņām bija jābūt jau pirms sākās būvniecība, taču ne robežsargi, ne ministrija tās nerosināja.

Jau no robežbūves skandāla sākuma robežsardzes vadība noliedza jebkādus pārkāpumus.

2019.gada septembrī izmeklētāji aizturēja bijušo valsts robežsardzes priekšnieku ģenerāli Normundu Garbaru .Par to bija sašutis robežsardzes priekšnieks Guntis Pujāts.

GUNTIS PUJĀTS, Valsts robežsardzes priekšnieks

2019.gada 8.septembris

“Vēl ir pāragri runāt, ka ir noticis noziedzīgs nodarījums. Ir apsūdzības versija, uzbrūkoša. Tikai un tā ir sākotnējā informācija, mēs nerunājam par to, ka ir nosūtīts kriminālprocess kriminālvajāšanai, ka kāds tiktu notiesāts. Man ir diezgan lielas šaubas par izmeklēšanas kvalitāti, kas tiek īstenota IDB.”

Iespējamā nozieguma shēmu diezgan precīzi atklāja Valsts kontrole.

No revīzijas materiāliem redzams, ka varētu būt realizēta klasiska shēma, kā ar izdevīgāko cenu nozīmīgās iepirkumu pozīcijās uzvarēt konkursā, zinot, ka pasūtītājs izvēlēsies pirkt citus darbus, kur cena ir augstākā.

“Igate” konkursā nosauca zemāko cenu par koka laipām, taču augstāko par šķeldas klājumu un augsnes planēšanu. Koka laipas paredzēto 58 kilometru vietā uzbūvētas vien 500 metros, bet šķelda 5000 kubikmetru vietā iepirkta 12 reizes lielākā apjomā. Iepirkumā prasītais kvalitatīvākais žogs aizstāts ar lētāku.

Latvijas un Baltkrievijas robežu apmeklē prmejers un iekšlietu ministre

Lai gan pie šādām izmaiņām būtu jātaisa jauns projekts un jāsludina jauns iepirkums, robežsardzes amatpersonas un būvuzraugi apstiprinājuši visas izmaiņas.

Maijā Iekšējās drošības birojs pabeidza izmeklēšanu pret ģenerāli Normundu Garbaru. Prokuratūrā viņam uzrādīta apsūdzība par bezdarbību, ar ko izraisītas smagas sekas.

Pagājušajā nedēļā uz prokuratūru nosūtīts kriminālprocess par krāpšanu un kukuļņemšanu pret divām augstām robežsardzes amatpersonām, būvuzraugu un diviem uzņēmuma “Igate” pārstāvjiem.

Izmeklētāji ir pārliecināti, ka no robežsardzes izkrāpti 3 miljoni eiro.

“Nekā personīga” zināms, ka robežsardzes amatpersonas ir bijušais Galvenās pārvaldes Nodrošinājuma pārvaldes priekšnieks Uldis Zemmers un darbiniece Jolanta Ķikute. Abi parakstījuši dokumentus par būvdarbu pieņemšanu. Abi no darba aizgājuši pagājušajā gadā.

Prokuratūrai jālemj par apsūdzības celšanu arī Mārim Peilānam, ceļu būvniecības sabiedrības “Igate” valdes priekšsēdētājam. Viņš noliedz, ka būtu darījis kaut ko nelikumīgu.

MĀRIS PEILĀNS, SIA “Ceļu būvniecības sabiedrības “Igate”” valdes priekšsēdētājs: “Es nepiekrītu nevienām apsūdzībām, nav nekādas kukuļdošanas bijušas, es nepiekrītu nevienām izzagšanām. Noņemtas apsūdzības ir par tiltiem vairs nav, nav nekāda sadārzdinājuma, tas ir pazudis, noņemts par kokiem, tas ir pazudis, ar ko mani veda apcietināt, tas viss ir pazudis. Un vispār ir nokrities, summas vairs nav tādas.”

Jūsu versija ir tāda, ka jūs darījāt to, ko robežsargi jums lika?

Tikai, tikai, pēc protokoliem! Bet tikai! Mēs vispār neko jaunu neizdomājām. Protams! Protams!

Robežsardzes vadība joprojām nesaskata krāpšanu un nolaidību robežsargu pusē. Tās esot interpretācijas.

JURIS MARTUKĀNS, Valsts robežsardzes priekšnieka vietnieks: “Man ir ļoti liels pārsteigums, ka ir aizturēts bijušais robežsardzes priekšnieks, jo šeit par būtībām, cik mēs kopā strādājām man pilnīgi nemazāko šaubu nav ka valsts robežsardzes priekšnieks nepieļāva vispār noziedzīgo nodarījumu pazīmes, ka būtu. Attiecīgi par tām personām, kas iesaistītas, man ir absolūta pārliecība, ka .. nezinot lietas apstākļus, man ir viedoklis, ka viņi pildīja pienākumus tik atbildīgi, ka nevarētu būt tādas pazīmes, ka būtu kaut kāda apzināta krāpšana. Ja ir kaut kādi interpretācijas jautājumi, tad tas ir kaut kas cits.”

Izmeklētāji bija aizturējuši arī Martukānu un robežsardzes priekšnieku Pujātu. Kriminālus pārkāpumus abu rīcībā nepierādīja un lietas ir izbeigtas. Martukāns arī neatzīst, ka robežsardze nebūtu tikusi galā ar Krievijas un Baltkrievijas robežas izbūvi, ka aizķeršanās ar būvniecību būtu dienesta vaina. Viss esot darīts atbilstoši spēkā esošajiem likumiem.

Sanāk, ka uzsākot Krievijas robežas būvniecību tas viss notika kā pa miglu? Vai jūs atzīstat kaut kādas kļūdas. Varbūt vajadzēja pateikt stop, un sākt ar normatīvo bāzi, nevis dragāt?

SAISTĪTIE RAKSTI

JURIS MARTUKĀNS, Valsts robežsardzes priekšnieka vietnieks:”Šajā gadījumā ir tāds jautājums kā interpretācijas jautājums. Attiecīgi par kļūdām es pilnīgi negribētu runāt. Konceptuāli.”

Tagad robežas būvēšanu pārņēmusi Nodrošinājuma valsts aģentūra un tai būs jāmeklē arī jauns būvnieks. Pēc jaunākajiem plāniem, robežu ar Baltkrieviju cer pabeigt līdz 2024.gadam.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LL
Lilija Limane
Stāsti
Bigauņciemā, stiprai ziemeļvakara vētrai plosoties, jūra ar lielu paisumu izskaloja kareivju līķus 12
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Slimnīcā sanitārs saņem vairāk nekā pedagogs skolā.” Kreituse vērtē 2022. gada valsts budžetu 124
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Politiķe Ramona Petraviča ļāvusies erotiskai fotosesijai vīriešu žurnāla lappusēs 188
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Īsi pirms pusnakts “Olainfarm” ražošanas ēkā nograndis sprādziens: ir cietušais un bojāgājušais 25
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Papule: savā ziņā veselības ministrs pateica pietiekami atklāti – ārstiem nav vērts vairāk maksāt, jo viņi strādā tāpat 76
1 diena
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
“Pašlaik satrauc cietušo ģimenes!” “Olainfarm” valdes priekšsēdētājs Buks par ugunsgrēka zaudējumiem vēl nedomā 7
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Brāļi Šici izcīna uzvaru otrajā Pasaules kausa posmā; Bots/Plūme piedzīvo kritienu
32 minūtes
LE
LETA
Ziņas
RAKUS un PSKUS atklāj, cik darbinieki atlaisti Covid-19 sertifikāta neesamības dēļ 11
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Opozīcija prasa uzdot valdībai izpildīt Saeimas lēmumu par OIK atcelšanu 6
44 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Brāļi Šici izcīna uzvaru otrajā Pasaules kausa posmā; Bots/Plūme piedzīvo kritienu
12:32
LE
LETA
Ziņas
Piektdien reģistrēti 919 Covid-19 gadījumi un 17 saslimušo nāves gadījumi 5
12:30
LE
LETA
Ziņas
Opozīcija prasa uzdot valdībai izpildīt Saeimas lēmumu par OIK atcelšanu 6
12:20
LE
LETA
Ziņas
ECDC: Jaunais Covid-19 variants rada “augstu vai ļoti augstu” risku Eiropai 50
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sniegā līdz ceļiem? Jau novembra pēdējā dienā sola biezu sniega segu
1 stunda
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vienmēr, kad šādi cilvēki aiziet, ir sajūta, ka kaut kas pasaulē mainās.” Atceroties Mārtiņu Braunu… 7
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lāčupes kapos notiks atvadīšanās no žurnālista Askolda Rodina 5
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Romāns Meļņiks: “Ticība interneta saturam ir arvien mazāka” 16
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pētnieks: Baltkrievija neriskētu attīstīt bruņotu konfliktu ar NATO dalībvalstīm 23
5 stundas
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 18
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kanādā “antivakseriem” par vēršanos pret mediķiem draudēs kriminālatbildība 44
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Radio Marija” vadītājs: “Kovida laikā reizēm lūgšana ir pēdējais salmiņš” 11
4 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Rīga – bez atkritumiem? Ko nozīmē galvaspilsētas pievienošanās “Zero Waste City” programmai 10
5 stundas
TA
Tavs Auto TV
Ziņas
nopirkt auto, neizejot no mājām? “Tavs Auto TV” skaidro, kādus rīkus labāk izmantot 1
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Īsi pirms pusnakts “Olainfarm” ražošanas ēkā nograndis sprādziens: ir cietušais un bojāgājušais 25
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Slimnīcā sanitārs saņem vairāk nekā pedagogs skolā.” Kreituse vērtē 2022. gada valsts budžetu 124
15 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Kādus soļus valdība spērusi pretī uzņēmējiem, pašnodarbinātajiem un autoratlīdzību saņēmējiem? 11
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tam ir reālas, konkrētas sekas.” Rinkēvičš komentē NATO 4. panta iedarbināšanu 29
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Valdība liek strādājošajiem darbiniekiem testēties, bet kā process notiks – vēl nav skaidrs 62
1 diena
GP
Gunta Paavola
Ziņas
“Jau testējam 6G. ” Saruna ar Somijas satiksmes ministru Timo Haraku 6
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Papule: savā ziņā veselības ministrs pateica pietiekami atklāti – ārstiem nav vērts vairāk maksāt, jo viņi strādā tāpat 76
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Esmu spiests teikt, ka …” Keris pārmet Pavļutam nevēlēšanos cīnīties par papildus finansējumu mediķu algām 21
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Policija izbeidz pārbaudi. Vai skolotājai no Bauskas izdevās inficēties ar Covid-19? 46
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kartupeļu plācenīši ar cieto sieru: gatavoti uz pannas 2
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Cilvēki satraukti par 95 gadus vecās karalienes Elizabetes II veselību: kas noticis ar viņas rokām? 14
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
“Lūdzu cienīt komponista piemiņu!”: Mārtiņa Brauna ģimene lūdz neizplatīt melus par viņa nāves iemeslu 2
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no no 27. novembra līdz 3. decembrim: kādas vēlmes piepildīsies? 1
1 diena