Bez kārtīgiem gumijas zābakiem šobrīd nav ko darīt uz Latvijas–Baltkrievijas robežas.
Bez kārtīgiem gumijas zābakiem šobrīd nav ko darīt uz Latvijas–Baltkrievijas robežas.
Foto: Atis Klimovičs

“Bez kārtīgiem gumijas zābakiem šobrīd te nav ko darīt.” Dežūra uz Latvijas-Baltkrievijas robežas 17

Atis Klimovičs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Kopš 11. augusta pastiprinājusies Latvijas–Baltkrievijas robežas apsargāšana. Robežsardzei palīgā nosūtītas Nacionālo bruņoto spēku vienības.

“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē 51
Lasīt citas ziņas

Dienas un nakts maiņās robežas kontrolē piedalās Zemessardzes 3. Latgales brigādes zemessargi. Tam, kā labi zināms, bijis nopietns pamats – Lukašenko režīma izvērstais hibrīdkarš, organizējot nelegālo migrantu plūsmu uz Latviju.

Līdz šim iegūts pietiekami daudz apstiprinājumu, ka dažādām Baltkrievijas spēka struktūrām piederīgas grupas vai vienības ar spēku centušās šos cilvēkus burtiski iespiest Latvijas teritorijā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pagājušās nedēļas laikā izplatīta informācija par baltkrievu militāro struktūru palielinātu intensitāti Latvijas tuvumā.

Ar kādu iemeslu tur bez robežsargiem atrodas dažādu citu militāru vienību personāls, nav īsti saprotams, taču aizsardzības speciālisti vērš uzmanību uz to, ar kādiem ieročiem apbruņoti šie cilvēki.

Viņu rīcībā esot ne tikai tradicionālais kalašņikovs, bet arī snaiperu šautenes un ložmetēji.

Tas varot liecināt par gatavošanos militāras provokācijas priekšdarbiem, kas varētu saskanēt ar Baltkrievijas diktatora Aleksandra Lukašenko vēlmi noturēties pie varas.

Pat kaut kāda neliela un nosacīti nenozīmīga konflikta gadījumā viņš varētu paļauties, ka pēc militārajām mācībām “Zapad 2021” Krievijas armija paliks Baltkrievijā. Tādā veidā stiprinot baltkrievu batjkas pozīcijas.

Saņemam ieročus un uz robežu

Zemessardzes 56. Jēkabpils kaujas nodrošinājuma bataljons. Agrs un skaists rīts. Esam vairāki zemessargi, kam jāsaņem ekipējums – uzkabe, triecienšautene G36, bruņuveste, ķivere.

Kājās varam uzvilkt gumijas zābakus – paredzēts pārvietoties pa krietni vien mitrām un mežainām vietām. Sakāpjam mašīnās un dodamies ceļā uz robežpunktu Silenē. Jaunā robežsargu maiņa arī ir klāt.

Jāparak­stās par piedalīšanos robežas apsargāšanas maiņā. Tad lietišķi norit sapulce, kurā tiek paziņoti katras grupas maršruti un sastāvs. Mani iedala grupā ar diviem robežsargiem.

Vienam no viņiem, vārdā Aleksejs, ir sparīgs beļģu vilks Breds. Ļoti kustīgs, ziņkārīgs un neatlaidīgs suns, lai gan jau pārsniedzis desmit gadu vecumu. Katram mums līdzi mugursomas, tajās ūdens un proviants.

Ar apvidus mašīnu dodamies mežā. Ar savu kolēģi Aleksejs spriež par beidzamajās dienās pieredzēto. Par to, kā tikuši aizturēti nabaga apmuļķotie irākiešu migranti. Pēkšņi Aleksejs saka, lai kolēģis aptur automašīnu. Pamanījis aizdomīgas mantas. Netālu, apmēram divdesmit metru attālumā, pamests nedaudz apģērbu, melni neilona zābaciņi.

Noskaidrojam, ka tie nogulējuši šeit jau ilgāku laiku. Vēl pēc neilga laika mašīna apstājas, un visi trijatā kopā ar Bredu izkāpjam ārā. Pievienoju aptveri savai triecienšautenei.

Robežu stabiņi, skaņas mežā

Robežsargs kinologs Aleksejs Seļskis, viņa suns Breds un raksta autors uz robežas atpūtas brīdī.
Foto: Jurijs Dembovskis

Breds ir izcils palīgs, tā vien šķiet, ka viņam patīk darbs robežsardzē. Pavisam nesen abi ar savu saimnieku pieredzējušo kinologu un robežsargu Alekseju esot nokārtojuši kārtējo ikgadējo eksāmenu.

No suņiem migranti baidoties, un tādēļ tie esot labi palīgi, gan lai palīdzētu sadzīt pēdas nelegālajiem robežas šķērsotājiem, gan apturētu viņos vēlēšanos pāriet robežu.

Aleksejs līdz šim aizturējis vairāk nekā piecdesmit irākiešu bēgļu. Ejam gar robežu. Brīžam iešana visai viegla, tad krietni vien sarežģītāka. Nākas uzmanīties, lai nepiesmeltu zābakus ar tumšo purva ūdeni. Laiku pa laikam ejam pa īstu purvu. Pa ciņiem, pa dēļiem, pa tiltiņiem, no kuriem daļa jau krietni sašķobījusies.

Visapkārt liels lērums sēņu, arī baravikas. Žēl noskatīties. Tās, visticamāk, neviens šogad nenolasīs – atļaujas sēņot šajā pierobežas zonā netiek izsniegtas.

Naktī šis gājiens līdzās robežai kļūst daudz bīstamāks, vienam otram gadījies pamatīgi saslapināties. Aleksejs pastāsta, ka esot redzējis dažādās formās ģērbtas personas otrā robežas pusē.

Kas zina, ļoti ticams, ka tur varētu būt arī “viesi” no Krievijas. It īpaši tādēļ, ka drīzumā sāksies militārās mācības “Zapad 2021”, kurās Baltkrievijas teritorijā piedalās Krievijas un Baltkrievijas armija.

Laiku pa laikam Breds uzmanīgi klausās, it kā ziņojot mums par kaut ko aizdomīgu. Tomēr neko saskatīt neizdodas, varbūt otrā robežas pusē arī ir iekārtots kāds novērošanas postenis, bet mēs to nesaskatām.

Suni Aleksejs tur garā pavadā, tā, lai Breds gadījumā nepārskrietu robežai. “Viņi taču varot to nošaut, ja pamanīs.”

Ejam viens otram garām

Irākiešu bēgļu pirms nedaudz dienām pamestās mantas netālu no Latvijas–Baltkrievijas robežas.
Foto: Atis Klimovičs

Rīkojamies saskaņā ar instrukciju. Tā paredz otrā pusē esošo militāro personu maldināšanu. Esam pamanījuši divus stāvus zaļā formā. Tie, visticamāk, ir baltkrievu robežsargi. Tad ātri ieslīdam dziļāk mežā.

Cauri biezajai lapotnei drīz novērojam, kā viņi paiet mums garām, tad turpinām ceļu un, apmetuši nelielu līkumu, izejam atpakaļ uz robežas stigas. Saule karsē aizvien spēcīgāk, tuvojas dienas vidus. Apmetamies uz atpūtu pie kārtējā sasniegtā robežstaba. Tie visi atzīmēti ar kārtas numuriem.

Aleksejs noziņo uz posteni, ka te viss šobrīd ir kārtībā. Padzeramies, ēdam maizītes un smēķējam. Turpinām ceļu. Tas kļuvis pavisam sarežģīts, jālec no ciņa uz cini, jātrāpa uz slideniem baļķēniem. Tad pēkšņi nokļūstam pie neliela meža ezeriņa. Aleksejs skaidro, ka tajā esot daudz zivju. Droši vien tādēļ daudz, ka uz šejieni neatklīst malu makšķernieki.

Pēcpusdienā ieraugām zaļās formās ģērbušos astoņus baltkrievus. Arī viņi ir pamanījuši mūs un mierīgā solī dodas meža virzienā un pazūd tajā. Divi no tiem, skaidri redzams pēc viņu demonstratīvi pārliecinošās gaitas, varētu būt virsnieki, bet pārējie karavīri. Visi tie esot virsdienesta karavīri.

Turpinām savu gaitu, ejam no viena robežstaba līdz nākamajam. Brīžam atpūšamies. Breds pagaidām nenoguris osta gaisu. Aleksejs skaidro, ka maiņas laikā nedod sunim neko ēdamu, varbūt kādu nieku, bet darba beigās Breds tiekot atalgots.

SAISTĪTIE RAKSTI

Tad viņam tiekot pasniegts gardums, un Aleksejs parāda prāvu suņu konservu kārbu. Tuvojas vakars, maiņa uz robežas drīz noslēgsies, un mēs dosimies mājās. Mūsu vietā stāsies nākamie robežsargi un zemessargi.

Aleksejs pastāsta, ka pēc dažādām ziņām otrā robežas pusē gatavojot jaunas migrantu grupas pārdzīšanai uz Latviju.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē 51
Kāpēc Latvijā ražoto medikamentu klāstā joprojām dominē padomju laikā radītās zāles? Sarunā atklāj LZA prezidents Ivars Kalviņš 1
Debešķīgi gards kartupeļu sacepums uz “ātro”
Lasīt citas ziņas
Kāpēc Latvijā ražoto medikamentu klāstā joprojām dominē padomju laikā radītās zāles? Sarunā atklāj LZA prezidents Ivars Kalviņš 1
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
Augstākais saslimstības līmenis ar Covid-19 joprojām Pierīgā
Latvijas kamaniņu braucēji izcīna zelta medaļu Eiropas čempionāta komandu stafetes sacensībās 3
Kāpēc Latvijā ražoto medikamentu klāstā joprojām dominē padomju laikā radītās zāles? Sarunā atklāj LZA prezidents Ivars Kalviņš 1
22:11
Nākamnedēļ Latvijā gaidāmi mainīgi laika apstākļi
20:39
Augstākais saslimstības līmenis ar Covid-19 joprojām Pierīgā
20:13
VIDEO. “Vakcinēties man ir bail!” Ārstu konsīlijs arī pēc būtiskām vakcīnas radītām blaknēm par obligātu nosaka trešo poti
Seniors ar jaunu sirdi: Kā Iveta ar Jāni atjaunoja koka māju Rīgas centrā
Nākamnedēļ Latvijā gaidāmi mainīgi laika apstākļi
Gaidāms neliels sniegs, lietus un apledojums. Laika prognoze pirmdienai
Latvijas budžetā ieskaitīs arestētus 1,3 miljonus eiro, kas atradās “ABLV Bank”
Sestdien reģistrēti 4753 jauni Covid-19 gadījumi
Uzcep gleznu: Itāļu maize fokača
Kamaniņu braucēja Elīna Ieva Vītola izcīna bronzas medaļu Eiropas čempionātā 1
“Zelta likums – nav nekādas ātras peļņas.” Kā neuzķerties uz krāpniekiem internetā?
Veļasmašīnu darbinām pilnu, ūdeni tējkannā vārām, cik nepieciešams: padomi, kā saimniecībā ietaupīt 51
APTAUJA. Ap trešdaļa Latvijas iedzīvotāju neapmierināti ar dzīves kvalitāti Covid-19 laikā
Žurnālists un publicists Ilmārs Latkovskis: es negribētu būt Krišjāņa Kariņa vietā
“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
Olafs Zvejnieks: Pēdējā desmitgadē pieredzētais “lētās naudas” periods tuvojas beigām 40
Kazahstānā vairāk nekā 460 cilvēkiem izvirzītas apsūdzības terorismā un nemieru rīkošanā 64
Kalvītis: Nevaru iedomāties, ka es kā valdības vadītājs varētu vienu sabiedrības daļu izslēgt no sabiedrības, tāpēc ka viņi negrib mani klausīt 331
“Man tas ir labs azarts, bet galvenais, ka prieks maniem abiem bērniem.” Rūjienietis pilnveido tautas bobsleju, gūstot ievērību visā pasaulē 25
Vai cilvēkam vispār ir iespējams saprast, kas ir bezgalība? 55
“Rīgā ievāktais medus ir ļoti kvalitatīvs.” Pēdējos gados galvaspilsētā attīstījusies urbānā biškopība 20
“Čīliešus vieno ģimene, bet latviešus – māksla un kultūra.” Latviete pēc 10 gadiem Čīlē ar ģimeni atgriežas dzimtenē 48
Pēteris Apinis: Cilvēka mikrobioms un rezistence pret mikrobiem, vīrusiem un vakcīnām 56
Nauris Puntulis: Žēl, ka pandēmijas situācija neļauj pulcēt seniorus uz semināriem, lai mācītu medijpratību 134
Vējainu laiku prognozē arī februārī un martā 6
Emocionāli vari justies mazliet iztukšots! Horoskopi no 24. līdz 30. janvārim