Foto – Shutterstock.com

Izplatītākās kļūdas darba intervijā, ieteikumi atalgojuma apspriešanai un aizliegtie jautājumi 1

Lai gan šobrīd vairums no mums gatavojas atvaļinājumiem, nevis darba pārrunām, zināšanas par to, kā sevi prezentēt potenciālā darba devēja klātbūtnē, vienmēr ir noderīgas. Šai sakarā piedāvājam informāciju, kā izturēties darba intervijās, kā arī izplatītāko kļūdu apkopojumu un vērtīgus padomus, kā runāt par vēlamo algas apjomu un uz kādiem jautājumiem, savukārt, neatbildēt.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Auns – Minhene, Lauva – Parīze: kuru Eiropas pilsētu vajadzētu apmeklēt tavai zodiaka zīmei
Kokteilis
FOTO. Daži no viņiem pat neprecēti! Šī gada 10 iekārojamākie Latvijas vīrieši MI skatījumā 52
Krievijas Federācijā beidzas padomju tehnikas krājumi. Putinam ir kāds neticams plāns 93
Lasīt citas ziņas

Ko vajadzētu izdarīt pirms darba intervijas un tās laikā

 • Ģērbies atbilstoši uzņēmuma specifikai, kurā vēlies strādāt. Izvairies no pārmērīgi konservatīva apģērba, ja darba vide ir samērā neformāla, tomēr nedodies uz pārrunām tā, it kā grasītos pēc darba intervijas uzreiz doties uz rokfestivālu. Tāpat pievērs uzmanību tam, cik tīrs un kārtīgs ir tavs apģērbs. Izrauti diegi, atirušas vīles, pie apģērba pielipušas dzīvnieka spalvas un netīri apavi pārliecinoši izkonkurēs tavas zināšanas, kompetenci un personības šarmu.
 • Izplāno savu ierašanos laicīgi! Noskaidro precīzu uzņēmuma atrašanās vietu, atrodi stāvvietu automašīnai, kā arī atvēli laiku labierīcību apmeklējumam, lai atsvaidzinātos un noskaņotos darba pārrunām. Tāpat ir vēlams, lai arī pēc visa iepriekš minētā paveikšanas tev tik un tā būtu liekās desmit minūtes, ko atstāt rezervē.
 • Izrādi cieņu un laipnību ikvienam cilvēkam, ko sastopi pirms darba interviju sākšanās. Ļoti iespējams, sieviete, kurai atbildēji strupi un neiecietīgi, būs to darbinieku sastāvā, kuri vadīs tavas pārrunas. Atceries, ka, jau ienākot pa uzņēmuma durvīm, tu sevi prezentē un radi pirmo iespaidu, kas var būt noteicošais faktors pozitīvā darba pārrunu iznākumā.
 • Tiekoties ar darba pārrunu vadītāju, turi staltu muguru, neizvairies no acu kontakta un sniedz stingru rokasspiedienu, tā atstājot par sevi pārliecinātas personības iespaidu.
 • Piefiksē pārrunu vadītāja vārdu, kā arī uzņēmumā ieņemto amata pozīciju. Sarunas laikā nekādā gadījumā nelieto familiāras uzrunas formas!
 • Pievērs uzmanību savai ķermeņa valodai! Slēgtas pozas (sakrustotas rokas, potītes un kājas) rada iespaidu, ka nevēlies atklāties, kā arī neesi ieinteresēta notiekošajā. Pārmērīga žestikulēšana un kustīgums savukārt radīs nenopietnu un, iespējams, pat kaitinošu iespaidu.
 • Atbildot uz jautājumiem un raksturojot savu darba pieredzi, mini to pamatojošus un konkrētus piemērus, kad vien tas iespējams. Nekādā gadījumā nesniedz strupas atbildes, kā arī neatkārto vārds vārdā to, kas jau ierakstīts tavā CV un motivācijas vēstulē!
 • Ja neizproti sev adresētā jautājuma būtību, lūdz pārrunu vadītāju to precizēt. Nekautrējies no sava lūguma – ja runāsi, neizprotot lietas būtību, situācija būs krietni muļķīgāka.
 • Esi godīga un atklāta. Cenšoties par sevi radīt nepatiesu iespaidu, apzinātā vadības maldināšana atklāsies tad, kad jau uzsāksi darba attiecības konkrētajā uzņēmumā. Tomēr šādā gadījumā vilšanos piedzīvosi gan pati, gan priekšniecība, atklājot, ka tavas prasmes, personības iezīmes vai kompetence patiesībā nemaz neatbilst konkrētās profesijas specifikai.
 • Izturies pretimnākoši, paud ieinteresētību un pozitīvu attieksmi! Atceries, ka tiek vērtētas ne tikai tavas prasmes un atbilstība amatam, bet arī personība, taviem, iespējams, topošajiem kolēģiem analizējot, cik viegli vai grūti jums varētu būt sastrādāties.
 • Uzdot pārdomātus un precizējošus jautājumus, kas sniegs tev detalizētākas zināšanas par uzņēmuma darbību. Pirms intervijas atceries izpētīt visu tev pieejamo informāciju par konkrēto amatu, kā arī uzņēmumu un tā darbības principiem, kas ļaus tev sagatavot loģiskus un profesionālus jautājumus.
 • Saglabā cieņpilnu attieksmi ne tikai pret darba pārrunu vadītājiem, bet arī sevi. Ja sastopies ar aizskarošiem vai intervijai neatbilstošiem jautājumiem, atceries par savām tiesībām uz tiem neatbildēt.
 • Intervijas noslēgumā pārliecinies, ka esi skaidri sapratusi, kāds ir tālākais rīcības plāns – cik ilgā laikā uzzināsi pārrunu rezultātus un ar ko tev nepieciešamības gadījumā vajadzētu kontaktēties.
 • Atvadies ar cieņu, pateicoties par tev veltīto laiku un neaizmirstot pieklājīgi atsveicināties!
 • Publikācijā izmantota informācija no career.vt.edu.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.