Ekonomika
Bizness

Izveidots atjaunotās Latvijas 100 vecāko un veiksmīgāko uzņēmumu saraksts0


SIA “Creditreform Latvija” valdes priekšsēdētājs Māris Baidekalns
SIA “Creditreform Latvija” valdes priekšsēdētājs Māris Baidekalns
Publicitātes foto

Latvijas simtgade devusi ierosmi atskatīties ne vien uz nozīmīgiem vēstures un kultūras dzīves notikumiem, bet arī uz Latvijas biznesa jaunāko laiku vēsturi, vēstīts laikraksta “Latvijas Avīze” pielikumā “Latvijas Bizness”.

Latvijas 100. dzimšanas dienas priekšvakars ir piemērots brīdis, lai atskatītos un izvērtētu, kā biznesam veicies 27 neatkarības gados, cik ir veiksminieku, kuri spējuši pārdzīvot krīzes un biežo spēles noteikumu maiņu un, neskatoties uz šķēršļiem, ar staltu muguru iesoļot Latvijas otrajā gadu simtā.

Tādēļ Latvijā vecākais kredītinformācijas un parādu piedziņas uzņēmums SIA “Creditreform Latvija” sadarbībā ar informācijas portālu “CrediWeb” un “Latvijas Avīzes” pielikumu “Latvijas Bizness” izveidojis atjaunotās Latvijas 100 vecāko un saimnieciski veiksmīgāko uzņēmumu sarakstu.

Izdzīvojusi trešdaļa

Interesanti, ka tālajā 1991. gadā (kas uzskatāms par pirmo oficiālo uzņēmumu reģistrēšanas gadu atbilstoši likumam “Par uzņēmējdarbību”) Latvijā reģistrēti pavisam 16 289 uzņēmumi, no tiem vēl joprojām aktīvi darbojas 4790 (10 658 tikuši likvidēti, bet 612 – reorganizēti).

Varam secināt, ka līdz mūsdienām izdzīvojusi un vēl joprojām darbojas aptuveni trešdaļa atjaunotās Latvijas vecāko uzņēmumu.

Ņemot vērā to, ar kādiem apstākļiem atjaunotās Latvijas uzņēmīgajiem cilvēkiem un biznesam kopumā bija jārēķinās, kā arī ar vēlākajos gados sekojošajām krīzēm un tirgus orientācijas maiņu, šis uzskatāms par samērā labu rādītāju.

Mēs apsveicam visus joprojām aktīvos vecākos Latvijas uzņēmumus. Tomēr, veidojot šo sarakstu Latvijas dzimšanas dienai, nolēmām pievērsties tikai pašiem veiksmīgākajiem, izvēloties stingrus atlases kritērijus.

Sarakstā iekļauti uzņēmumi, kas, atjaunojoties Latvijas valstij, gan tikuši reģistrēti kā paši pirmie (1991. gadā), gan vienlaikus spējuši sekmīgi savu biznesu attīstīt līdz pat šī gada rudenim – Latvijas 100. dzimšanas dienai.

100 vecāko un veiksmīgāko vidū ir gan lielākie valsts un pašvaldību uzņēmumi, piemēram, “Latvenergo” un “Rīgas ūdens”, gan daudzi sekmīgi un atpazīstami privātie uzņēmumi – “Dobeles dzirnavnieks”, žurnāls “Santa”, viesnīca “Latvija” – no dažādām Latvijas pilsētām un novadiem.

Sarakstā iekļautas tikai kapitālsabiedrības – AS un SIA (gan privātie, gan sabiedriskie (ar valsts un/vai pašvaldību kapitālu)), jo šīs tiesiskās formas veido Latvijas uzņēmējdarbības “mugurkaulu” un par tām gan publiski, gan oficiāli ir pieejama visplašākā informācija.

Teicams finanšu stāvoklis un labas nākotnes perspektīvas

Otrs kritērijs – atlasīti tikai visaugstākajai – 1. un 2. “CrefoScore” maksātspējas riska klasei piederīgi uzņēmumi, kas atbilst starptautiski atzīta “CrefoCert Gold” sertifikāta prasībām, kas ir izcilas maksātspējas apliecinājums.

Tas nozīmē, ka saraksta veidošanas brīdī (2018. gada novembrī) uzņēmumam ir teicams finanšu stāvoklis un labas perspektīvas nākotnē. “CrefoScore” ir īpašs maksātspējas noteikšanas indekss, kas apliecina, ka uzņēmums ir ilgtermiņa stabilitātes un atbildīga sadarbības partnera paraugs Latvijas uzņēmēju vidū.

Piederību riska klasēm (pavisam tādas ir desmit) nosaka kopumā 36 faktori – paša uzņēmuma finanšu stāvoklis, nozares finanšu stāvoklis, saistīto uzņēmumu stāvoklis, negatīvu maksājumu vēsture un citi.

Iekļauto 100 uzņēmumu vidū ir 32 1. riska klases uzņēmumi, kā arī 68 uzņēmumi no 2. riska klases, kas sagrupēti pēc lielākā apgrozījuma 2017. gadā. Uzņēmumi tabulā sakārtoti, vadoties pēc to reģistrēšanas datuma.

Jāpiebilst, ka 100 vecāko un veiksmīgāko uzņēmumu sarakstā iekļuvuši arī vairāki uzņēmumi ar “negatīvu” nodokļu maksājumu bilanci, kas nekādā veidā nav uzskatāma par nodokļu nemaksāšanu.

Šāda situācija iespējama, ja attiecīgajā periodā uzņēmuma atgūto nodokļu apjoms bijis lielāks par samaksāto, kā arī ar PVN atgūšanas specifiku, kas saistīta ar uzņēmuma darbības veidu.

Kritērijus iztur pavisam 251 uzņēmums

Kopumā tādu uzņēmumu, kas atbilst minētajiem kritērijiem (dibināti 1991. gadā, darbojas līdz mūsdienām un atbilst pirmajām divām “CrefoScore” maksātspējas klasēm), ir vairāk – pavisam 251, tādēļ nolēmām tos publicēt interneta versijā.

Ar pilno uzņēmumu sarakstu var iepazīties www.la.lv un www.crediweb. lv. Uzņēmumu saraksti gan nedaudz atšķiras. Proti, pilnais saraksts, kas pieejams interneta versijā – 251 – satur visus uzņēmumus, kas reģistrēti 1991. gadā un atbilst 1. un 2. riska klasei.

Savukārt atlasītais 100 uzņēmumu saraksts ir pēc apgrozījumiem lielākie no šiem 251.

Tā kā abi saraksti sakārtoti pēc reģistrācijas datuma, tie nedaudz atšķiras, jo pilnajā (251) sarakstā tiek iekļauti arī uzņēmumi, kuri ir dibināti ātrāk, taču šobrīd strādā ar mazāku apgrozījumu un nav iekļāvušies “TOP100” sarakstā.

Sveicot visus Latvijas valsts svētkos, vēlos atgādināt, ka neviena mūsdienu valsts nevar pastāvēt bez attīstītas uzņēmējdarbības un čakliem un drosmīgiem uzņēmējiem. Pārmaiņu straujais temps liek būt īpaši modriem un vērīgiem ikvienā dzīves jomā.

Lai Latvijas simtgades noskaņas dod spēku un ierosmi pievērsties jauniem izaicinājumiem un turpināt jau sekmīgi iesāktos darbus!

Latvijas vecākie un veiksmīgākie uzņēmumi

Saraksts apkopo 100 uzņēmumus, kas reģistrēti Uzņēmumu reģistrā 1991. gadā, joprojām veiksmīgi darbojas un atbilst pirmajām divām augstākajām CrefoScore maksātspējas riska klasēm, kas liecina par lielisku uzņēmuma finansiālo stāvokli.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ekonomika
Sievietes par pilotēm! “Riga TechGirls” un “airBaltic” aicina uz mācībām 3
10 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Asociācija: Darba apjoma samazināšanās dēļ ceļu būves nozarē strādājošo skaits šogad varētu samazināties par vairāk nekā 35% 4
14 stundas
Raivis Šveicars
Ekonomika
Mākslīgā intelekta zobu birste
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
ENAP, iespējams, sācis kriminālprocesu par “Olainfarm” padomes veiktajām darbībām Rebenoka laikā
2 stundas
LE
LETA
Sports
Mediji: Helikoptera avārijā gājis bojā leģendārais basketbolists Kobe Braients
15 minūtes
LE
LETA
Laukos
Raidījums: “Latvijas valsts meži” izveido amatu Gerharda uzticamības personai 1
2 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Nemiro apturējis dienesta pārbaudi par ministrijas valsts sekretāra vietnieka Valanta nepadarītajiem darbiem 1
2 stundas
IP
Ilze Pētersone
Kultūra
Vai mulda ir meita, kas melo? Izveidota Blaumaņa valodas vārdnīca
5 stundas