Augstās dobes lieliski der arī dekoratīvo augu audzēšanai. Šāda dobe var kļūt par dārza centrālo objektu. Nokrāsota košā krāsā, glītā konstrukcija jau pati par sevi ir vērtība. Foto – Inita Šteinberga un Sandra Ruska

Jaunākās tendences augsto dobju veidošanā: ne tikai taisnstūra forma 12

Ingrīda Neusa-Luca / Praktiskais Latvietis

Reklāma
Reklāma
Bundesvēra ģenerālinspektors brīdina par draudiem: “Krievijas armija orientējas Rietumu virzienā”
Veselam
Austrumu slimnīcā ar NBS helikopteru nogādāta gados jauna paciente kritiskā stāvoklī 29
TV24
“Ko viņi darīs pirmos mēnešus? Viņi dropēs!” Rajevs skeptiski vērtē Krievijas demobilizācijas plānu
Lasīt citas ziņas

Vēlos uzzināt par jaunākām metodēm, kā veidot augstās dobes. Jautā Ausma O.

Augstās dobes, kas zināmas jau gadsimtiem ilgi, arī mūsdienās gūst arvien lielāku popularitāti gan pilsētās, gan laukos. Tās var izveidot teju jebkur un ir labākais risinājums dārzā ar akmeņainu un barības vielām nabadzīgu augsni.

Var izpausties radoši

CITI ŠOBRĪD LASA

Cēsu pils viduslaiku dārza ekspozīcijas veidotāja Līga Eglīte norāda, ka viss jaunais ir labi aizmirsts vecais. Viņa iedvesmojas no viduslaiku manuskriptu ilustrācijām un mūsdienās fotografēto klosteru dārzu dobēm. Daudz vizuālo ideju var atrast vietnē: pinterest.com, kur dārzkopji savākuši apjomīgas attēlu galerijas.

Ja ir laiks, spēks, resursi un pietiekama zemes platība, var izmēģināt dažādus dobes dizainus, izmērus, pildījumu un apmales – ne tikai ierastos taisnstūrus vai kvadrātus no dēļiem un lazdu kārtiņu pinuma, bet arī no ķieģeļiem, dolomīta plāksnēm, betona, māla kārniņiem, viļņotā skārda.

Var veidot labirintus, renesanses dārza ornamentus, savienot ar vīteņaugu arkām, ieslēpt atpūtas stūrīšus, ūdens baseiniņu vai āra dušu. Galvenais, lai dobes var viegli apkopt un pietiek laika priecāties par rezultātu.

Arī permakultūras praktiķe Daina Zvejsalniece uzskata – veidojot augstās dobes, jāstrādā radoši, pieskaņojot formu sava dārza dizainam. Piemēram, izmantojot vienai dobes malai lokanu materiālu, var iegūt pusmēness formu. Saliekot šīs pusmēness formas dobes pa apli, veidojas it kā puķes ziedlapiņas. Tā var realizēt dažādas formas, pat izveidot mandalas rakstus.

Tomēr vienmēr jāapdomā augsto dobju lietderīgums, īpaši dārzā, kur tāpat ir laba, auglīga augsne.

Diemžēl sarežģītu formu dobes ir grūtāk apkopt. Problēmas var rasties ar celiņu sakopšanu un zāles appļaušanu ap konstrukcijām. Jāizvērtē, kāda izskatīsies dobe ilgtermiņā un cik laika prasīs tās uzturēšana.

Pirmās divas kārtas labi sablīvē, bet komposta zemi un dārza augsni var sajaukt kopā. Visu rūpīgi salej un atstāj uz 2–3 dienām nosēsties. Vislabāk dobi veidot rudenī. Atkarībā no izmantošanas paaugstinātās dobes pildījums pilnībā jānomaina un slāņi atkārtoti jāatjauno aptuveni reizi piecos gados.

Reklāma
Reklāma

Neatkarīgi no tā, kādas formas dobi izvēlaties, augsne joprojām ir vissvarīgākā daļa.

Ideja!

Mazā dārziņā kartupeļus var izaudzēt no četrām eiropaletēm izveidotā augstajā dobē, kas izveidota, paletes novietojot stāvus uz sāniem un sastiprinot tās kvadrātā ar stiepli. Apakšā ieklāj metāla sietu pret grauzējiem, bet malas nosedz ar agroplēvi. Dobi aizpilda ar barības vielām bagātu, irdenu augsni, atstājot 40 cm no paletes rāmja malas. Sagatavotajā dobē iestāda 12 bumbuļus un pēc sadīgšanas substrātu papildina vairākas reizes.

Priekšrocības

+ ergonomiska – apkopjot nav jāsaliecas, ērta cilvēkiem ar kustību traucējumiem

+ var izmantot vietās ar nabadzīgu, noplicinātu augsni

+ piemērota urbāniem dārziem, var ierīkot pat uz jumta vai balkona

+ kalpo kā dizaina elements dārzā

+ iespējams demontēt un pārvietot uz citu vietu

+ pavasarī ātrāk iesilst

+ vieglāk kontrolēt augiem pieejamās barības vielas un ūdeni

Trūkumi

— nepieciešams vairāk resursu un laika dobes izveidošanai

— katru pavasari jāpapildina ar jaunu augsni, jo pa ziemu tā nosēžas par 10–20 cm

— pakļauta temperatūras svārstībām

— vairāk pakļauta izžūšanai, tāpēc vajadzīga papildu laistīšana, vislabāk izveidot pilienlaistīšanas sistēm

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.