Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Ieva Čīka/LETA

Jauni priekšlikumi par akcīzes nodokļa kāpumu alkoholam 1

Koalīcijā ietilpstošo partiju “KPV LV” un Jaunā konservatīvā partija (JKP) deputāti rosina diskutēt par lēnāku akcīzes nodokļa kāpumu alkoholam no šā gada 1.marta.

VIDEO. Sāk palikt nopietni! Milovs draud Latvijas politiķiem sakarā ar “Doždj” slēgšanu: “Ja jūs paši to nesaprotat, biedri jums paskaidros” 224
“Tas patiesībā ir mans trumpis.” Saeimas deputāts pastāsta, kāpēc savulaik nonācis cietumā
Kāpēc par naudu pie ārsta var tikt uzreiz, bet “valsts rindā” bieži jāgaida mēnešiem? Skaidro Pavļuts 136
Lasīt citas ziņas

“KPV LV” plāno uzrunāt koalīcijas partnerus, lai apspriestu lēnāku akcīzes nodokļa kāpumu alkoholam, tādējādi ierobežojot plānoto budžeta ieņēmumu kritumu un nelegālā tirgus izplatību.

Pirmdien notikušajā Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas Nodokļu politikas apakškomisijas sēdē deputāti un nozaru pārstāvji sprieda par akcīzes nodokli un gaidāmo nodokļu reformu 2021.gadā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tomēr diskusijas lielākā daļa tika veltīta šā gada 1.martā gaidāmajam akcīzes nodokļa kāpumam alkoholiskajiem dzērieniem.

No šā gada 1.marta akcīzes nodokļa likmes augs vīnam, raudzētiem dzērieniem (virs 6%) un starpproduktiem (līdz 15%) par 100 litriem – akcīze augs no 101 eiro līdz 111 eiro, starpproduktiem (virs 15% un līdz 22%) par 100 litriem akcīze augs no 168 eiro līdz 185 eiro, bet spirtam un pārējiem alkoholiskajiem dzērieniem par 100 litriem absolūtā spirta akcīze palielināsies no 1564 eiro līdz 2025 eiro. Alum par katru absolūtā spirta tilpumprocentu par 100 litriem akcīze pieaugs no 7,4 eiro līdz 8,1 eiro.

Latvijas Alkohola nozares asociācijas (LANA) pārstāvis Dāvis Vītols informēja, ka līdz šim veiktās izmaiņas akcīzes nodokļa piemērošanā alkoholam nav devusi gaidīto rezultātu.

Viņš atsaucās uz Valsts ieņēmumu dienesta (VID) un nozares pārstāvju apkopoto informāciju, kas liecina, ka alkohola akcīzes nodokļa iekasēšana 2019.gadā būtiski atpalika no plānotā.

Ja 2019.gadā no alkohola tirdzniecības akcīzes nodoklī bija plānots iekasēt 284,2 miljonus eiro, tad 2019.gadā reāli tika iekasēti 255,7 miljoni eiro.

“Nozare jau brīdināja, ka tirdzniecības tendences bremzējas. Līdz ar to arī 2019.gada akcīzes ieņēmumu plāns no alkohola tirdzniecības bija nereāls. Nāvējošs Latvijas akcīzes ieņēmumu plānam bija Igaunijas valdības lēmums samazināt akcīzes nodokli alkoholam. Kopš tā brīža alkohola tirdzniecība pierobežā ir kritusies par 25%,” pauda LANA pārstāvis.

Vītols arī atzina, ka gadījumā, ja šā gada 1.martā stāsies spēkā jaunās akcīzes likmes alkoholam, tas palielinās stiprā alkohola cenu par trim eiro, tādējādi radot nelegālā tirgus aktivizēšanās risku.

Asociācijas un VID dati liecina, ka nodokļa celšana alkoholam no šā gada marta samazinās valsts budžeta ieņēmumus 37 miljonu eiro apmērā. Savukārt, saglabājot akcīzes nodokļa likmi līdzšinējā apmērā, šā gada nodokļu ieņēmumi saruks par 900 000 eiro.

Arī VID pārstāve brīdināja deputātus, ka gadījumā, ja netiks mainīts patlaban likumā paredzētais akcīzes likmju kāpums, Latvijā būs augstākā akcīzes likme alkoholam Baltijas valstīs, kas attiecīgi rada bažas par kontrabandas un nelegālu alkohola ražotņu aktivizēšanos.

VID pārstāve atsaucās uz krīzes laikā – 2009.gadā divreiz veikto akcīzes nodokļa kāpumu alkoholiskajiem dzērieniem, kā rezultātā legālais tirgus samazinājās par vairāk nekā 30%.

Latvijas Alus darītāju savienības izpilddirektors Pēteris Liniņš informēja, ka 2019.gada pirmajos desmit mēnešos alus nozarē bija vērojams kritums, liekot prognozēt, ka kopumā pagājušajā gadā netiks sasniegti plānotie akcīzes nodokļa ieņēmumi.

Liniņa ieskatā, akcīzes nodokļa likmju atšķirība Baltijas valstīs Latviju padara “ievainojamu”, tāpēc viņš ieteica politiķiem veidot prognozējamu nodokļu politiku, kas neparedz nodokļu celšanu, bet gan iesaldēšanu.

Deputāts Gatis Eglītis (JKP) pauda, ka viņa pārstāvētais politiskais spēks ir konservatīvs, kam nepatīk nodokļu sloga pieaugums. Runājot par akcīzes nodokli, Eglītis atzina, ka šā gada martā nebūtu jāmaina akcīzes nodokļa likmes alkoholam, bet par tām drīzāk būtu spriežams 2021.gadā gaidāmās nodokļu reformas kontekstā.

Arī deputāte, labklājības ministre Ramona Petraviča (KPV LV) uzsvēra, ka ir jādara viss, lai aizsargātu uzņēmējus. “Mēs esam solījuši, ka palīdzēsim uzņēmējiem. Jo tie nav tikai budžeta ieņēmumi, bet arī darbavietas,” uzsvēra Petraviča.

Pēc sēdes apakškomisijas vadītāja Iveta Benhena-Bēkena (KPV LV) žurnālistiem atzina, ka pastāv iespēja no šā gada 1.marta lēnāk celt akcīzes nodokli alkoholam un viņas pārstāvētais politiskais spēks būtu gatavs piedāvāt koalīcijai par šo jautājumu diskutēt.

“”KPV LV” neuzskata, ka tik liela un strauja akcīzes nodokļa celšana būtu pragmatiska. Iespējams, varētu celt nedaudz mērenāk, kas dotu pienesumu budžetam un uzņēmējdarbībai,” klāstīja politiķe, piebilstot, ka akcīzes nodokļa kāpums alkoholam varētu būt no 5% līdz 10%.

Finanšu ministrijas (FM) pārstāvis Ilmārs Šņucins atzina, ka mazāks akcīzes nodokļa kāpums būtu efektīvs, jo ļautu saglabāt alkohola tirdzniecību pierobežā, tiesa, mazākā apjomā.

Viņš piebilda, ka vēl ir iespējams mainīt akcīzes nodokļa pieaugumu alkoholam no šā gada 1.martā, bet tam nepieciešamas politisks lēmums. Šņucins arī atzina, ka akcīzes nodokļa kāpuma bremzēšanai nebūtu negatīvas ietekmes uz 2020.gada budžetu.

“No ieņēmumu efektivizācijas viedokļa, ar mazāku nodokļa kāpumu var panākt tādus pašus vai lielākus ieņēmumus, ja noteiktā apjomā tiek saglabāta pierobežas tirdzniecība. Scenāriji ir dažādi, bet ir skaidrs, ka mazāka likme ir efektīvai tikai komplektā ar pierobežas tirdzniecību,” skaidroja FM eksperts.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Sāk palikt nopietni! Milovs draud Latvijas politiķiem sakarā ar “Doždj” slēgšanu: “Ja jūs paši to nesaprotat, biedri jums paskaidros” 224
“Tas patiesībā ir mans trumpis.” Saeimas deputāts pastāsta, kāpēc savulaik nonācis cietumā
Kāpēc par naudu pie ārsta var tikt uzreiz, bet “valsts rindā” bieži jāgaida mēnešiem? Skaidro Pavļuts 136
Tu panāksi veiksmi lēnītēm – soli pa solim! Horoskopi 8.decembrim
“Es ļoti ceru, ka šie abi ministri būs jaunajā valdībā!” Levits nosauc, kurus no kandidātiem uzskata par izciliem 77
Lasīt citas ziņas
Žurnāla “Time” Gada cilvēka tituls tiek Zelenskim un “Ukrainas garam” 10
Uz Vāciju nevar paļauties – tomēr nepiegādās “Patriot” sistēmas Polijas un Ukrainas aizsardzībai
“Tas patiesībā ir mans trumpis.” Saeimas deputāts pastāsta, kāpēc savulaik nonācis cietumā
“Asaras, klusas šausmas, aizžmiegtas acis un saviebtas sejas” – tāda ir reakcija pēc video no zvēraudzētavām. Paraksti iniciatīvu par to slēgšanu!
Apmaksās piederīgā uzturēšanos slimnīcā pie tāda pacienta, kuram vajadzīga īpaša kopšana
07:11
Ar reklāmām Krievija aicina aizstāvēt tēvzemi – apelē pie vīrišķības un sola labu algu
07:05
Taisi ragavas ziemā… Eksperti prognozē – cenu kritums kurināmajam nebūšot uz ilgu laiku
06:51
“Mēs esam kara apstākļos, kāpēc mums kaut kas būtu tai krievu opozīcijai jāpiedāvā?” žurnāliste ir neizpratnē 85
Krievijas uzsāktā kara dēļ Latvijā cilvēki jūtas nedroši par bērnu radīšanu 4
ANO: Jau kara pirmajās dienās Ukrainā tika nogalināti simtiem cilvēku 4
Lavrovs par dzimumneitralitāti: “Eiropā pat uz tualeti nevar kā cilvēks aiziet!”
Brīdinām – ledus nav drošs! Šogad jau pirmais upuris, zemledus makšķernieks 4
LTV: Priestera Zeiļas lietā ir aizdomas par liecinieka ietekmēšanu 2
Kāpēc par naudu pie ārsta var tikt uzreiz, bet “valsts rindā” bieži jāgaida mēnešiem? Skaidro Pavļuts 136
Tas brīdis ir klāt – Latvijā sākusies gripas epidēmija 49
Siksnis: Problēmas ar infotelpu pierobežā nav saistītas ar vadiem vai antenām, bet gan ar galvām
VIDEO. Ukrainas partizāni stāsta, kā cīnījās pret Krievijas spēkiem Hersonā 18
VIDEO. Sāk palikt nopietni! Milovs draud Latvijas politiķiem sakarā ar “Doždj” slēgšanu: “Ja jūs paši to nesaprotat, biedri jums paskaidros” 224
Skatītājs jautā: “Ģimenes ārstu praksē neviens nenēsā sejas maskas. Kā man rīkoties?” 19
paralizēts cilvēks ar traucētu runu var izteikt savu gribu un pilnvarot kādu rīkoties ar savu mantu?
“Nākamos trīs gadus rēķināmies ar augstāku ciparu!” Eksperts konkrēti nosauc elektrības cenas 9
Andis Kudors: Krievu aktīvisti spriež par repatriāciju no Baltijas uz Krieviju
Foto. Krievija sākusi celt plašas aizsardzības būves savā teritorijā 25
Sagaidāms, ka pieaugs ukraiņu bērnu pieplūdums Latvijas skolās 1
“Es ļoti ceru, ka šie abi ministri būs jaunajā valdībā!” Levits nosauc, kurus no kandidātiem uzskata par izciliem 77
“Jūs nevarat paskatīties un paklusēt, ja nesaprotat?” Brante par pēdējā laika skaļāko skandālu
VIDEO. “Visi vienādi, kā pingvīni!”: Aivars Lembergs sūrojas, ka nevar sev nopirkt stilīgu apģērbu pat Parīzē un Milānā 2
VIDEO. Negatīvs rekords! 250 tūkstoši cilvēku ar “nepatīk” novērtē prinča Harija un Meganas Mārklas gaidāmo dokumentālo seriālu
Vīrietim galvā bija maiss un blakus gāzes balons. Ogrē mašīnā atrod cilvēka līķi
Ukraiņiem, kas strādās Latvijā, plāno noteikt obligātu latviešu valodas apguvi 16
Intensīva snigšana turpināsies. Iespējams arī lietus