Arturs Krastiņš: “Pārceļot kādu terminu latviešu valodā, jāskatās gan uz tā izcelsmi, gan labskanību – pat tad, ja kāds termins pēc būtības atveidots veiksmīgi, bet neskan labi, tas, visticamāk, valodā neieiesies.”
Arturs Krastiņš: “Pārceļot kādu terminu latviešu valodā, jāskatās gan uz tā izcelsmi, gan labskanību – pat tad, ja kāds termins pēc būtības atveidots veiksmīgi, bet neskan labi, tas, visticamāk, valodā neieiesies.”
Foto: Timurs Subhankulovs

Terminologs Arturs Krastiņš stāsta par to, kā kovids ietekmējis terminologu ikdienu 0

Linda Kusiņa-Šulce, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Diezgan bieži gadās dzirdēt – 21. gadsimtā pasaule attīstās tik strauji, ka latviešu valoda netiek tai līdzi. Vai paspējam radīt terminus visām jaunajām tehnoloģijām un konceptiem, jautāju Valsts valodas centra Terminoloģijas un tiesību aktu tulkošanas departamenta vadītājam ­ARTURAM KRASTIŅAM.

Kas šobrīd latviešu terminoloģijas jomā ir pats jaunākais un interesantākais?

LA
LA.LV
Ziņas
“Braucot uz Lietuvu, telefonu atstājiet mājās.” Iedzīvotāji atklājuši, kā pārkāpt ierobežojumus 45
20 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Neuzsāc šodien strīdus! Horoskopi 29.novembrim 1
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Drosmīgs dekoltē! Latviešu aktrise Maija Doveika svinīgā ceremonijā pārsteidz ar savu kleitu 11
3 dienas

A. Krastiņš: Strādājam pie jauniem risinājumiem terminoloģijā. Jau kopš 2018. gada nogales pastāv nacionālais terminoloģijas portāls “termini.gov.lv”, un šoruden 1. septembrī palaidām tā jauno versiju. Tajā tika uzlabots saturs, ievērojami papildinājām arī šķirkļus – katru gadu pieliekam pa 2000 jauniem klāt.

Kādu laiku mūs īsti neapmierināja tas, kā mūsu publiskotie šķirkļi izskatījās portālā, tāpēc paralēli pastāvēja arī Latvijas Zinātņu akadēmijas Terminoloģijas komisijas terminu datubāze “AkadTerm”. Tagad, kad esam uzlabojuši saturu, domājam “AkadTerm” iesaldēt, un “termini.gov.lv” kļūs par centrālo terminoloģijas krājumu. Tur būs pieejami visi Valsts valodas centra un gandrīz visi “AkadTerm” šķirkļi.

Gandrīz visi?

Jā, jo “AkadTerm.lv” ietvēra arī IATE, kas ir Eiropas Savienības (ES) terminoloģijas portāls, un “Microsoft” daļas – tās nepārpublicējām “termini.gov.lv”, jo IATE termini tiek regulāri atjaunoti viņu pašu tīmekļa vietnē, mēs šim procesam netiktu līdzi. Lietotāji, kas vēlas meklēt ES terminus, var vērsties “IATE.europa.eu” un, ja interesē “Microsoft” terminoloģija, skatīties viņu tīmekļvietnē.

Vietnē “termini.gov lv” ir arī jauns risinājums – terminrade. Pagaidām esam veikuši tikai nelielus testus, lai redzētu, kā cilvēki reaģē uz atsevišķiem terminiem, taču nākotnē plānojam tos īstenot biežāk – nevis domājot, ko vajadzētu apstiprināt kā terminu, bet gan novērtējot sabiedrības nostāju pret dažādām terminu paralēlformām. Reģistrētie lietotāji var arī komentēt, kāpēc dod priekšroku noteiktai formai.

Vai ir kādi piemēri, ko šādi jau testējāt?

Interesējāmies, kā cilvēki vēlētos saukt, teiksim, tvītus vai arī “Facebook” un “Instagram” stāstus – ne ierakstus, bet šo sociālo tīklu piedāvāto salīdzinoši jauno funkciju “Stories”.

Katrs sociālais tīkls, katrs veidotājs savam tīklam piešķir atšķirīgus funkciju nosaukumus – pēc būtības tā visa ir publicēšana, tvīts ir tas pats feisbuka ieraksts, atšķirība ir tikai garumā un kur tas ir publicēts. No terminoloģijas viedokļa tie nav atšķirīgi jēdzieni, vairāk mārketinga līdzeklis.

Patiesībā, runājot par terminiem, diezgan bieži jāizvērtē, vai katra jaunā tendence sabiedrībā uztverama kā termins. Arī jauniešiem patlaban ir daudz jaunu modes kliedzienu, kurus mēs uzreiz nesteidzamies atveidot, jo, iespējams, pēc gada kāds no tiem jau būs aizmirsies.

Tāpat ir ar sociālpolitiskām norisēm – teiksim, terminu “breksits” sākumā visi rakstīja oriģinālrakstībā un slīpināja, jo neviens neticēja, ka tas būs kaut kas pietiekami ilgstošs un ievērojams.

Kad sapratām, ka breksits ir paliekoša parādība, to latviešu valodā normējām kā terminu – rakstām bez slīpinājuma, bez lielā burta. Tāpat arī ar Covid-19 – ja šī slimība nebūtu tikusi tālāk par dažām valstīm, mēs arī droši vien tik ilgi nediskutētu, kā šo terminu pierakstīt latviešu valodā, un droši vien nebūtu tik daudz citu terminu, kas tā sakarā aktualizējušies.

Kovids tiešām ietekmējis arī terminologu ikdienu?!

Jā, mūsu departaments šajā laikā ļoti cītīgi strādājis, mums bija ļoti daudz darba papildus ierastajiem pienākumiem. Terminrades funkcija mūsu departamentam ir kā blakusdarbs – ikdienā tulkojam Latvijas un starptautiskos tiesību aktus, palīdzam saviem tulkotājiem un redaktoriem, pakalpojumu sniedzējiem, sazināmies ar ministrijām un ekspertiem, lai vienotos par terminiem.

Es, piemēram, vairāk strādāju ar jūrniecības, aviācijas un dzelzceļa terminiem, tādēļ ikdienā pamatā sadarbojos ar Satiksmes ministriju. Citi kolēģi, kuri, piemēram, strādā ar finanšu, ekonomikas terminiem, vairāk sadarbojas ar Finanšu ministriju un Ekonomikas ministriju.

Nav tā, ka apsēžamies un domājam, ko nu tagad radīsim no jauna. (Pasmaida.) Pandēmijas laikā mani kolēģi ļoti cītīgi strādāja, par ko vēlos viņiem pateikties, tas stiprināja mūsu sadarbību arī ar citām Latvijas iestādēm, kā arī ar Eiropas Komisijas Tulkošanas ģenerāldirektorātu, kas mums uzdeva ļoti daudz jautājumu par pandēmiju – kā latviski pareizi atveidot dažādus terminus, kas saistīti ar epidemioloģiju, piemēram, par distancēšanos.

Angļu valodā tā nodēvēta par social distancing – vai arī latviski tā būtu jāsauc par sociālo distancēšanos, sabiedrisko distancēšanos, fizisko distancēšanos vai vienkārši distancēšanos?

Kopā ar Latviešu valodas aģentūras kolēģiem spriedām, ka “sabiedriskā distancēšanās” ir oksimorons, savukārt sociālā distancēšanās pārāk uzsvērtu sociālo aspektu – mēs jau turpinām savā starpā sazināties, nav tā, ka viens otru atgrūžam, tāpēc piemērotāks apzīmējums būtu fiziskā distancēšanās, bet ikdienā noteikti var iztikt ar vārdu “distancēšanās”.

Pa sociālajiem tīkliem klejo latviešu mēmes par to, kādēļ noteikta tik maza distance – tikai divi metri. Starp citu, kā tad ir pareizi: mēmes vai mīmi?

Tomēr mīmi. Mēs šo jautājumu esam cilājuši jau kopš 2014. gada. Tolaik Latviešu valodas ekspertu komisija lēma par labu apzīmējumam “mīmi”, jo tika pētīts arī, no kurienes šis termins cēlies.

To jau 20. gadsimta 80. gados ieviesis Ričards Dokinss – pazīstams angļu biologs un domātājs. Savā grāmatā “Savtīgais gēns” viņš pretnostatīja divus terminus – gēns un mīms. Kāpēc mīmi, ne “mēmi” vai “mēmes” – jo atšķirībā no jēdziena gēni, kas cēlies no grieķu valodas, mīmi ir angļu valodā radīts termins un jāatveido saskaņā ar šīs valodas likumībām.

Vēl šī gada sākumā Latviešu valodas ekspertu komisijā diskutējām par mīmiem, un pie šī apzīmējuma palikām, jo interneta mīmi pēc būtības ir tas pats – lietas, ko mēs viens otram nododam ar valodas starpniecību, vizuāliem līdzekļiem, skaņām. Interneta mīmi ir ļoti spilgts, populārs veids, kā nodot šo informāciju no viena otram.

Esat tādi kā pēddziņi – meklējat, kur katram terminam saknes…

Jā, jāvērtē, vai tas, kuru gribam atveidot latviešu valodā, tiešām ir avotvalodas vārds, vai arī tam ir saknes kādā no antīkajām valodām – grieķu, latīņu, arābu… Pats pēc izglītības esmu angļu filologs, tas lieti noder, jo īpaši angļu valodā termini bieži vien tiek veidoti metaforiski. Tad ir svarīgi, lai kāds šo nozīmi spēj precīzi izskaidrot ekspertiem, kuri tad arī domā par termina izveidi.

Protams, terminradē ir arī daudzi citi aspekti, bet izcelsme ir viens no tiem. Tāpat, pārceļot terminu latviešu valodā, jāskatās uz labskanību – pat tad, ja kāds termins pēc būtības atveidots veiksmīgi, bet neskan labi, tas, visticamāk, valodā neieiesies, cilvēki to nepieņems.

Sākumā sacījāt, ka izvērtējat, cik pastāvīga būs parādība. Reizēm, man šķiet, ir parādības, kuras izrādās pastāvīgas, un tauta tām jau paspēj dot savus vārdus, no kuriem pēc tam grūti atradināt. Teiksim, podkāsts, no kura man rodas zobusāpes, bet arī neviens no piedāvājumiem latviešu valodā nešķiet īsti piemērots…

Jā, šai parādībai latviešu valodā jau diezgan sen pieņemtas dažādas formas – arī podraide, bet mēs Valsts valodas centrā vairāk atbalstām formu “aplāde”. Man personīgi tas vairāk saistās ar apraidi un lejupielādi kopā, tā kā sākotnēji šie faili bija lejupielādējami, kaut gan mūsdienās, protams, tos var klausīties bez lejupielādes.

Kā izvēlaties, pie kādiem terminiem katrā brīdī strādāt?

Kā jau teicu, terminrade mums ir blakusdarbs. Galvenais uzdevums ir Latvijas un starptautisko tiesību aktu tulkošana. Bet paralēli pamatfunkcijai sniedzam arī konsultācijas terminoloģijas jautājumos.

Ir dažādas tendences, teiksim, sezonālā – pirms Ziemassvētkiem mums katru gadu jautā, kā pareizi rakstīt – advents vai advente, tāpat, tuvojoties Dziesmu svētkiem, jautā, kur rakstāmi lielie burti. Tāpat redzam, kādi jautājumi aktuāli sabiedrībā – jauni modes kliedzieni, apģērba gabali, ēdienreizes.

Kad modē atgriezās gurnusomas, tad arī mums jautāja, kā tās pareizi dēvēt. Arī politiski notikumi, tagad, piemēram, jautā par Baltkrieviju – vai tad, ja kaimiņvalstī notiks varas maiņa, baltkrievi vēlēsies aktualizēt ideju, ka latviešu valodā vietvārdi būtu jāsauc atbilstoši baltkrievu valodas izrunai, kā to dara ukraiņi.

Tiešām, bija taču pat diskusijas par to, kā pareizi dēvēt pašu Baltkrieviju…

Jā, taču mēs nespriežam par vietvārdiem, jo tā būtu tāda skriešana pa priekšu ratiem. Par personvārdu atveides nosacījumiem gan esam vienojušies, un arī Latviešu valodas aģentūras kolēģi mums palīdzēja, ka baltkrievu personvārdi būtu jāatveido atbilstoši baltkrievu valodas noteikumiem. Teiksim, opozīcijas līderi latviešu valodā pareizi būtu saukt par Svjatlanu Cihanousku.

Izklausās, ka terminologiem ir interesants darbs.

Saistītie raksti

Darbs tiešām ir interesants, terminologiem rutīnas, manuprāt, ikdienā nav nemaz. Bieži vien cilvēks, kurš nodarbojas ar terminoloģiju, ir arī nozares speciālists, bet, ja nav, tad ir pastāvīgi jāizglītojas.

Pats neesmu ne jūrniecības, ne aviācijas speciālists, bet esmu ļoti daudz lasījis, mācījies, lai spētu piedāvāt labākos variantus ekspertiem, un eksperti tad diskutē, kā jaunie termini var iespaidot citus tiesību aktus, kā tie pārklājas, kā, iespējams, kādā situācijā maldina.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Braucot uz Lietuvu, telefonu atstājiet mājās.” Iedzīvotāji atklājuši, kā pārkāpt ierobežojumus 45
20 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Neuzsāc šodien strīdus! Horoskopi 29.novembrim 1
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Drosmīgs dekoltē! Latviešu aktrise Maija Doveika svinīgā ceremonijā pārsteidz ar savu kleitu 11
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Rakstniece Nora Ikstena vīlusies Latvijas valdībā: es maksāju nodokļus, maksāju tā, ka drīz būšu bez ādas, tāpat kā mēs visi šai valstī 41
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kur reģistrēts vislielākais jauno Covid-19 gadījumu skaits
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kur reģistrēts vislielākais jauno Covid-19 gadījumu skaits
10 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
VID ģenerāldirektore nav mierā ar viņai piemēroto sodu: skaidro, kāpēc saņēmusi rājienu 10
14 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
“Notiks tirgus pārdale.” Kā “Citro” pārdzīvo pandēmiju un gatavojas “Lidl” ienākšanai 5
11 stundas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Simptomi mēdz būt ļoti līdzīgi. Covid -19 vai gripa – kā atšķirt? 1
10 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Latvijā izstrādās zibmaksājumus Maldivu salām
22:26
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Esam pieraduši, ka korupcijas skandālus paslauka zem attiecīgo partiju paklāja 5
21:38
DM
Dagnija Millere-Balandīna
Praktiski
Mīļās urkšķošās draudzenes – jūrascūciņas. Kā Ingas mājās ienāca mīlīgais Rūdis 1
21:00
LA
LA.LV
Ziņas
“Braucot uz Lietuvu, telefonu atstājiet mājās.” Iedzīvotāji atklājuši, kā pārkāpt ierobežojumus 45
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Blakus līķim bezsamaņā gulēja divu bērnu māte: asiņaina izrēķināšanās Olaines pusē
11 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Dažu dienu laikā Latvijas uzņēmumos investē miljonus 2
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kļūs vēsāks un snigs. Laika prognoze svētdienai 1
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Ir pēdējais laiks ieviest kardinālus ierobežojumus.” Aizsardzības ministrs par Covid-19 krīzi 53
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Bārmenis Andris Reizenbergs aizkustina draugus un paziņas: “Iesaki kādu, kam tas ir vairāk vajadzīgs nekā man!” 10
18 stundas
MP
Maija Pastare
Praktiski
Bērns pēkšņi saslimis un jāizņem no dārziņa, bet priekšnieks neļauj atstāt darba vietu. Kā rīkoties? 4
14 stundas
DM
Dagnija Millere-Balandīna
Praktiski
Mīļās urkšķošās draudzenes – jūrascūciņas. Kā Ingas mājās ienāca mīlīgais Rūdis 1
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgā glābējsilītē atstāta četrus mēnešus veca meitenīte 6
21 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Laukos
Ierēdņu kļūdas jālabo zemes īpašniekiem: robežu pārkārtošanā valsts neiejauksies 12
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Madara Kiviča pēc attiecībām ar Andri guvusi skarbu pieredzi: “Es par viņu neko nezināju, tāpēc man nebija domas, ka viņš mainīsies…” 11
23 stundas
Kate Šterna
Medības
Ja sunim nav ciltsrakstu, tas ir krancis, bet mednieks, kas to izmanto medībās, – likumpārkāpējs 7
12 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO: 4 krāsas, kurām jābūt katrā Adventes vainagā 1
22 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Auto tiešām ir visbīstamākais rīks. Trīs drošas braukšanas likumi ziemā
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Infektoloģe Baiba Rozentāle “pieķerta” TV ēterā ar kvalitatīvu, nesen veiktu manikīru: sociālo tīklu lietotāji – kā tas iespējams? 38
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Rakstniece Nora Ikstena vīlusies Latvijas valdībā: es maksāju nodokļus, maksāju tā, ka drīz būšu bez ādas, tāpat kā mēs visi šai valstī 41
2 dienas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Latvija izmisīgi lūdzas, gaudo un mēģina iežēlināt!” Krievijas ziņu lentēs sācies īsts viesulis 113
1 diena
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Pirmo reizi zinātnieki konstatējuši procesu, kas rada galveno enerģijas avotu Visumā 4
1 diena
IA
Ieva Alberte
Veselam
“Mēs neredzam tam beigas.” Infektoloģe pieļauj, ka distancēsimies maskās vēl divus gadus 37
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Nerimst strīdi par troņa mantošanu. Princis Endrjū nokaitināts: “Princis Čārlzs nekad nekļūs par labu karali!” 2
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izdosies pat iesācējiem virtuvē: mājās gatavoti čebureki!
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Rita, Vita un Olita
22 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Ilzes dēļ pie “Alfas” izdzisa kādas sievietes dzīvība. Tiesas procesā atklājas, kas ir nāvējošā “Lexus” vadītāja 110
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Lai īstenotu nodomāto, apstākļi būs labvēlīgi! Horoskopi no 30. novembra līdz 6. decembrim 1
22 stundas