Publicitātes foto

Kā nedēļas nogale, tā atkal jāpļauj… Cik ilgi rudenī vēlams turpināt pļaut zālienu? 11

Avita Jasliņa, dārzniece, sertificēta ainavu tehniķe / Praktiskais Latvietis

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Mūsu tētis šodien atkal precas…” Bijusī sieva pavēsta, ka komponists Jānis Lūsēns iestūrējis laulības ostā
TV24
Uzņēmējs Bergs: “Tā bilde ir ļoti sērīga… Valsts strādā pēc tāda pieņēmuma, it kā vidējais latvietis dzīvotu 500 gadus”
Kokteilis
Maestro Raimonds Pauls atklāj Lanas pieminekli Lāčupes kapos: “Vienkārši un ļoti skaisti” 3
Lasīt citas ziņas

Cik ilgi jāturpina pļaut zālienu, un kādu to atstāt pirms ziemas? Vai zālienu var vertikulēt arī rudenī? Kas vēl aktuāls rudenī tā kopšanā? Jautā Uldis Bauskā.

Zāliens ir katra dārza pamatelements. Kopts mauriņš priecē acis un ir fons visam pārējam – stādījumiem, celiņiem, mazajām arhitektūras formām dārzā.

Cik ilgi pļaut?

CITI ŠOBRĪD LASA

Zālienu sāk pļaut pavasarī, tiklīdz tas sācis augt, un to turpina visas augšanas sezonas laikā. Pļaušanas biežumu nosaka zāles augšanas intensitāte. Vasaras pirmajā pusē pļauj biežāk, bet, tuvojoties rudenim, retāk.

Pļaušanas zelta likums – vienā reizē drīkst nopļaut ne vairāk kā 1/3 no stiebra garuma.

Pļaušanas sezona beidzas atkarībā no laika apstākļiem. Ja ir silts rudens un zāle aug, pēdējoreiz var pļaut arī novembra beigās, decembra sākumā.

Patlaban zālienu var turpināt pļaut, par sliktu tas noteikti nenāks! Cik bieži? Ja laiks vēl pieturas samērā silts, zāle lēni, bet turpina augt. Pļaušana ar zāles pļāvēju, kam ir savācēj­grozs, dod iespēju savākt arī lielumu nobirušo lapu un citu nobirumus.

Zāliens pirms ziemas jānopļauj zemu. No zāliena noteikti jānogrābj visas lapas, skujas, čiekuri un citi gruži. Šādi ieziemojot, tā ir laba profilakse pret zāliena slimībām. Izplatītākais ir sniega pelējums, kas biežāk veidojas, ja uz nesasalušas augsnes uzsnieg sniegs, un tas īpaši labi attīstās, ja zāle palikusi nenopļauta, gara.

Zāliena vertikulēšana – kas tas ir?

Zāliena vertikulēšana ir efektīvs, bet ļoti agresīvs kopšanas pasākums. Zāliena vertikālajai kopšanai izmanto īpašu agregātu – vertikulieri. Iekārta ir aprīkota ar daudziem asmeņiem, nažiem, kas sagraiza velēnu. Tādējādi tiek atvērta augsne, zāliena saknēm tiek pievadīts gaiss, zāliens tiek atbrīvots no atmirušajām saknēm un arī sūnas, daļēji tiek iznīcinātas platlapju nezāles, piemēram, pienenes, ceļtekas, mārpuķītes un citas.

Reklāma
Reklāma

Zālienam novecojot, zem zemes no atmirušajām auga daļām veidojas filca kārta. Viens centimetrs šā filca uzsūc sevī 10 litru ūdens. Likvidējot filca kārtu, zāliens arī tiek efektīvāk mitrināts. Vertikulēšanu pēc vajadzības veic vienā vai vairākos virzienos. Arī asmeņu dziļumu regulē, izvērtējot situāciju katrā dārzā. Pēc vertikulēšanas zālienu atkal nogrābj un novāc visu lieko.

Zālienu vertikulē aktīvajā augšanas periodā, jo pēc procedūras zāliens ir samocīts, bet tam jāatjaunojas. Rudenī vertikulēšanu neveic, jo strauji tuvojas augu miera periods. Zālienu vajag vertikulēt pavasarī – ne agrāk kā pēc pirmās pļaušanas, kad skaidri redzams, ka zāle ir pamodusies un aug. Vertikulēt var līdz jūnija vidum.

Jāmēslo pareizajā laikā

Zāliena mēslošanai optimāls ir laiks no augusta vidus līdz septembra vidum.

Rudenī zāliena mēslošanai svarīgi ir lietot piemērotu mēslojumu, kura sastāvā gandrīz nav N (slāpekļa), bet ir daudz K (kālija), kas veicina augu nobriešanu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.