Praktiski
Manas tiesības

Kā rīkoties, ja darbavietā paredzēta kolektīvā atlaišana: kas par to teikts likumā?0

Foto: Andrii Yalanskyi/SHUTTERSTOCK

Mūsu uzņēmumā runā par iespējamu kolektīvo atlaišanu. Kas mums, darbiniekiem, būtu jāzina šādā gadījumā? Jautā Andris A.

Kas ir kolektīvā atlaišana

Kolektīvā atlaišana pēc būtības ir tā pati darbinieku skaita samazināšana. No parastās atlaišanas tā atšķiras tikai ar lielāku vienlaikus atlaižamo darbinieku skaitu noteiktā laika periodā – 30 dienās. Kolektīvās atlaišanas gadījumiem ir noteikts speciāls regulējums Darba likumā.

Kolektīvā atlaišana ir, ja 30 dienu laikā tiek atlaisti:

1) vismaz pieci darbinieki, ja darba devējs uzņēmumā parasti nodarbina vairāk nekā 20, bet mazāk nekā 50 darbinieku;

2) vismaz 10 darbinieki, ja darba devējs uzņēmumā parasti nodarbina vismaz 50, bet mazāk nekā 100 darbinieku;

3) vismaz 10% no darbinieku skaita, ja darba devējs uzņēmumā parasti nodarbina vismaz 100, bet mazāk nekā 300 darbinieku;

4) vismaz 30 darbinieki, ja darba devējs uzņēmumā parasti nodarbina 300 un vairāk darbinieku.

Aprēķinot atlaižamo darbinieku skaitu, jāņem vērā arī tie darba tiesisko attiecību izbeigšanās gadījumi, kad darba attiecības tiek izbeigtas uz citiem pamatiem, nevis darba devēja uzteikumu, piemēram, pušu vienošanās, pamatojoties uz Darba likuma 114. pantu.

Savukārt, ja uzņēmumā strādā mazāk par 20 darbiniekiem, likums nenosaka kolektīvās atlaišanas procedūru.

Darbinieku informēšana

Pie kolektīvās atlaišanas būtiska loma ir darbinieku pārstāvjiem. Darbinieku pārstāvji Darba likuma izpratnē ir darbinieku arodbiedrība, kā arī darbinieku pilnvaroti pārstāvji, kas ievēlēti Darba likuma 10. pantā noteiktajā kārtībā.

Darba devējs, kas paredzējis veikt kolektīvo atlaišanu, laikus sāk informēšanu un konsultēšanos ar darbinieku pārstāvjiem, rakstveidā paziņojot viņiem par kolektīvās atlaišanas iemesliem, atlaižamo darbinieku skaitu, profesiju un kvalifikāciju, atlaišanas laikposmu, atlaižamo darbinieku sociālajām garantijām.

Konsultēšanās laikā darba devējs un darbinieku pārstāvji izskata visas iespējas, kā izvairīties no darbinieku kolektīvās atlaišanas vai mazināt tai pakļauto darbinieku skaitu un mīkstināt šādas atlaišanas negatīvās sekas, piemēram, darbinieku nodarbināšanu uz laiku citos darbos, ja tas iespējams, darbinieku pārkvalificēšanu u.c.

Ko darīt, ja uzņēmumā nav arodbiedrības un darbinieku pilnvarotu pārstāvju? Likumā nav paredzēts, ka darba devējam jākonsultējas ar katru darbinieku atsevišķi. Tomēr, lai noritētu likumā paredzētā konsultēšanās, darbinieku pilnvarotus pārstāvjus var ievēlēt arī uz noteiktu pilnvaru termiņu. Lai mazinātu sociālo spriedzi uzņēmumā, darba devējam vajadzētu rīkoties tā, lai visi darbinieki zinātu par gaidāmo kolektīvās atlaišanas kārtību. Tas, kā to izdarīt, ir darba devēja ziņā.

Atlaišana ne agrāk par 60 dienām

Nākamais solis ir darba devēja rakstveida paziņojums par kolektīvo atlaišanu Nodarbinātības valsts aģentūrai (NVA) un pašvaldībai, kuras teritorijā uzņēmums atrodas. Paziņojumā jānorāda likumā noteiktās ziņas par paredzēto kolektīvo atlaišanu un paziņojuma noraksts jānosūta arī darbinieku pārstāvjiem. Tas jādara ne vēlāk kā 30 dienas pirms darbinieku atlaišanas uzsākšanas.

Darba tiesiskās attiecības ar darbiniekiem var izbeigt ne agrāk kā pēc 60 dienām – 30 dienu paziņošanas termiņš un vēl viens mēnesis darba devēja uzteikuma termiņš.

Tātad darba devējam pēc paziņojuma iesniegšanas NVA un pašvaldībā vēl 30 dienas jāgaida un tikai tad drīkst izsniegt darbiniekiem darba uzteikumus, ievērojot Darba likuma 112.1 noteikto uzteikuma paziņošanas kārtību.

Saistītie raksti

Arī kolektīvās atlaišanas gadījumā jāievēro Darba likuma normas par darbinieku priekšrocībām turpināt darba attiecības, uzteikuma ierobežojumi un aizliegumi, atlaišanas pabalsta un visu darbiniekam pienākošos naudas summu izmaksa atlaišanas dienā.

Darba likuma noteikumi par kolektīvo atlaišanu neattiecas uz valsts pārvaldes iestādēs nodarbinātajiem.

UZZIŅA

Kolektīvo atlaišanu regulē Darba likuma 105.–107. pants

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

AK
Aija Kaukule
Kultūra
“Vislabāk būtu, ja mani vispār neviens nepazītu un ieraudzītu tikai kā tēlu uz skatuves!” Aktieris Apinis atklāti par sevi
Intervija 2 stundas
AR
Anda Rožu
kalne
Kultūra
“Notikumi laika jukās, tos ieliekot vērtību plauktos un laika kapsulās!” Rožukalne vērtē raidījumu “TE!”
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Lielākais vienā dienā atklāto Covid-19 slimnieku skaits kopš 26. augusta
31 minūtes
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Sarežģītākās un skaistākās bizes! Kā 17 gadus vecā Milēna pin un tamborē frizūras
2 stundas
Kate Šterna
Medības
Vai nebūs tā, ka tagad visas briežu govju licences tiks izmantotas buļļu medībām?
2 stundas