Foto: Inita Šteinberga / Latvijas Mediji

Kad ir īstais brīdis novākt pupiņas, un kā tās vislabāk uzglabāt? 4

“Kad pupu pākstis nokaltušas, sausā dienā tās norauj un liek apžūt nojumē. Vēl nenobriedušās pupas liek saldētavā,” skaidro dārzeņu kolekcionāre Valentīna Cuznetova no Talsiem.

Reklāma
Reklāma

Izcilākās kāršpupas

Kokteilis
No A līdz Ž – ko par tavu personību atklāj tava vārda sākumburts? 11
Lietotas automašīnas, kuras nevajadzētu iegādāties: eksperts norāda uz trim neuzticamiem modeļiem
Kokteilis
6 lietas, pēc kurām vīrieši klusībā alkst gultā, bet nevēlas to atzīt
Lasīt citas ziņas

Ražības, garšas un skaistuma ziņā izcilas ir kāršpupas. Turklāt daudz šo pupu var izaudzēt pat nelielā zemesgabalā. Pupām ieteicams veidot stabilus vigvamus. Nobrūnējušās pākstis apakšpusē ir gatavas un novācamas. Tās pākstis, kas vairāk galos, vēl nav īsti nobriedušas vai pazaļas.

Daļu šo pupu var atstāt, lai vēl piebriest, ja rudens garš, bet daļu salikt saldētavā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Valentīna pupas saliek plastmasas trauciņos. Šādas pupas ātri izvārās, pirms vārīšanas nav jāmērcē. Garšo gluži kā tikko no dārza. Šādi var uzglabāt visas pupas (arī pākšu un ne apēstos zirņus, lai nepāraug). Šabeļpupiņas gan jāvāc visas, ja tas vēl nav izdarīts.

Pupas uzglabā istabas temperatūrā sausā telpā, gaisa caurlaidīgā kastē vai maisiņā.

Sagatavo augsni rudenī

Kad dārzs būs novākts, sagatavo augsni nākamā gada pupu dobēm. Šim nolūkam Valentīna iesaka lauku nokaisīt ar vistu mēsliem un pelniem, tos ar motobloku iekultivēt augsnē un to safrēzēt.Ziemā, mitrumā spēcīgie vistu mēsli izreaģēs ar zemi un pavasarī vairs augu saknēm nebūs bīstami (neapdedzinās augus). Nedaudz pelnu papildus var uzkaisīt vēl pavasarī. Pavasarī visu irdeni sastrādā un stāda pupas.

Audzē stādus

Lai iegūtu agrāku ražu, pirmos stādus var izaudzēt siltumnīcā. Šim nolūkam labi der dēstu kasetes. Izstāda dobēs, kad salnu briesmas būs garām. Vairākas reizes sezonā Valentīna sēj cūkpupas (pat četras reizes), pākšu, sviesta pupas (divas reizes – maija beigās un jūlijā), cukurzirņus (4–5 reizes, pēdējai ražai ap 15. jūliju).

Lai agrāk tiktu pie kārotajām pupām, pavasarī tās paaudzē zem agrotīkla. Tas pasargā arī no kaitēkļu invāzijas. Zem agrotīkla veselīgi aug arī redīsi un kāpostaugi.

Cīnās ar kaitēkļiem

Sevišķi gardajām cūkpupām raksturīgi kukaiņu bojājumi. Lai tos atvairītu, kolekcionāre gatavo šādu līdzekli: ņem 3 glāzes ūdens, 1 glāzi 9% etiķa, pa tējkarotei melnos piparus un asos čili, 50 gramu pelnu. Ar šķidrumu profilaktiski apsmidzina pupas (pirmoreiz, tiklīdz cūkpupas gatavojas ziedēt) un redīsus, kāpostus. Smidzinājumu var atkārtot divas reizes, ja vajag.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.