Foto – Shutterstock

Kāpēc vīrietim vajadzīgs hobijs? Kā tas ietekmē attiecības? 5

Bez hobija var iztikt, taču ar to dzīve ir daudz piepildītāka. Ja vīrietim ir vaļasprieks, viņš iepazīst jaunas izjūtas, viņam rodas jaunas prasmes, ko var izmantot gan sociālajā, gan profesionālajā dzīvē. Vīrietis kļūst pārliecinātāks, ar sevi apmierinātāks. Vaļasprieks ir veids, kā attīstīt savu personību un pašizpausties.

Brīvi izpausties

LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 32
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 80
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Divos Latvijas novados fiksēts straujš Covid-19 gadījumu pieaugums 5
20 stundas
Lasīt citas ziņas

“Hobijs vajadzīgs tādēļ, lai cilvēks justos drošs un pārliecināts par sevi,” skaidro ārsts psihoterapeits Jānis Vītiņš. Vai drošības izjūtu drīzāk nesniedz algots darbs, nauda, ar ko nodrošināt cilvēka pamatvajadzības: jumtu virs galvas, ēdienu un apģērbu? “Vaļasprieks sniedz drošības izjūtu par to, ka esmu uz kaut ko spējīgs, bet man nav jābūt pirmajam vīram ciemā, kurš visaugstāk lec vai markas sakrājis vairāk par citiem.”

Speciālists uzsver – vaļasprieks ir kaut kas tāds, kur var brīvi izpausties un darboties neprofesionāli, bet darbā jebkuram izvirzītas striktas prasības, un tām ir jāatbilst. Ja to nespējam, varam pat zaudēt darbu. “Ikviens darbs ir saistīts ar virkni dažādu formālu prasību pildīšanu: jāievēro juridiskas normas, jāraksta pārskati, jāpakļaujas vadītāja norādījumiem. Tas reti kad sniedz gandarījumu, un tam nav nekādas saistības ar vaļasprieku.”

Jānis Vītiņš uzskata, ka teju visiem ir kāds vaļasprieks, jo to spektrs ir plašs. Hobijs var būt pavisam vienkāršs (piemēram, transporta biļešu krāšana) vai arī kaut kas daudz komplicētāks (piemēram, molekulārās ģenētikas laboratorijas iekārtošana, lai nodotos gēnu un aminoskābju sakārtošanai noteiktā sekvencē). Vaļasprieks ir sev tīkamas mūzikas klausīšanās un pleilistes veidošana, bet tiklab arī labsajūtu sagādājoša maršruta izvēle, lai kājām ietu uz darbu. “Ir svarīgi, ka dzīvē ir kāda joma, kurai pievēršoties, vīrietis gūst prieku un drošības izjūtu, pārliecinoties, ka rezultāts ir atkarīgs no paša piepūles. Vēl ļoti būtisks ieguvums, ko sniedz vaļasprieks, ir iespēja komunicēt ar citiem. Tā vīrietis piepilda jeb apmierina vajadzību pēc attiecībām ar līdzcilvēkiem. Turklāt vaļasprieks ļauj šīs vajadzības pēc attiecībām veidot strukturētā veidā, kurā cilvēks par sevi jūtas drošs. Vīrietis ar citiem numismātiem, dejotājiem, beisdžamperiem, kaitotājiem vai frīstailistiem var sarunāties kā līdzīgs ar līdzīgu. Šīs attiecības ir harmoniskākas par tām, kas veidojas starp kolēģiem darbavietā, jo nav konkurences, apdraudējuma izjūtas.”

Brīvā laika nodarbes svarīgs uzdevums ir sagādāt cilvēkam prieku. To parasti rada apziņa, ka esi kaut ko pārvarējis vai sasniedzis mērķi – noskrējis noteiktu distanci, nolēcis ar izpletni no televīzijas torņa un palicis dzīvs, savācis noteikta veida monētas. Ja darbā pirmajā plānā ir pienākumi un citu cilvēku gaidu piepildīšana, tad vaļasprieks ir zona, kur vīrietis var gādāt par savu labsajūtu un prieku.

Pastāv risks

Vaļasprieks lieliski palīdz pārvarēt stresu, attīsta cilvēka spēju efektīvi darboties, un tā ir vērtīga pieredze. Bet hobijs dažkārt var kļūt destruktīvs. Bīstama situācija veidojas tad, ja vaļasprieks paņem ne vien visu brīvo laiku, bet tajā iegulda arvien vairāk un vairāk naudas, radot pamatīgu robu ģimenes budžetā. Tas visbiežāk notiek ar kolekcionāriem, vienalga, vai viņi krāj pastmarkas vai gleznas. Nekontrolēta aizraušanās ar kolekcionēšanu līdzinās atkarībai. Ja vīrietis, lai papildinātu kolekciju, iegulda nevis brīvos līdzekļus, bet regulāri tērē naudu, kas nepieciešama ģimenes ikdienas vajadzību apmierināšanai, viņš ievērojami pasliktina savu un tuvinieku dzīves kvalitāti. Tā ir destruktīva rīcība. “Tiklīdz sacensība ar pārējiem vaļasprieka biedriem kļūst par galveno dzinuli, jo gribas pārspēt visus, vairāk sakrāt, savākt, uzkāpt augstākajā kalnā vai ar gumijām nolēkt no vēl lielāka augstuma, vairs nevar runāt par vaļasprieku, bet jau par atkarības veidošanos,” brīdina ārsts psihoterapeits Jānis Vītiņš.

Arī aizraušanās ar ekstrēmiem sporta veidiem ir ar destruktīvisma iezīmēm, jo tie apdraud dzīvību.

Ja vīrietis izjūt nepieciešamību brīvo laiku veltīt vaļaspriekam, kas balansē uz riska robežas, tas liecina, ka viņam ir izteikta vēlme apliecināt sevi – to, ka spēj pārvarēt grūtības, ir spēcīgāks par citiem. Apkārtējiem jārēķinās ar to un jāsaprot, ka vīrietis nespēj rīkoties citādi, jo tādā veidā viņš kompensē kaut ko savā dzīvē iztrūkstošu, sublimē kaut kādas jūtas vai afektus, risina iekšējus konfliktus. Harmonizē sevi. Aizliedzot nodarboties ar ekstrēmiem sporta veidiem, var panākt to, ka vīrietis sāk aizrauties ar alkohola lietošanu, azartspēlēm vai kā citādi darīt sev pāri.

“Aizraušanās ar ekstrēmiem sporta veidiem vīrietim var būt arī viena no depresijas pazīmēm,” brīdina ārsts. Vīriešiem depresija var nenoritēt ar tai raksturīgo bezcerības, bezpalīdzības un skumju klātbūtni, bet tieši ar tādu kā emocionālu anestēziju. Esot depresīvā noskaņojumā, vīrieši nejūt neko, viss šķiet blāvs un neinteresants. Un tieši tādēļ viņi meklē veidu, kā sevi sapurināt, kā izrauties no depresīvā stāvokļa un dzīvei atgriezt garšu.  Ekstrēmie sporta veidi uz mirkli ļauj izrauties no emocionālās anestēzijas, taču depresiju neārstē. Lai no tās atbrīvotos, jādodas pie ārsta psihoterapeita vai psihoterapiju praktizējoša psihiatra.”

 

Taču, ja vīrieti nenomāc depresija, nodošanās ekstrēmiem sporta veidiem ļauj pārvarēt neticību sev, uzvarēt bailes un adekvāti novērtēt dzīves riskus un apdraudējumus, kas iepriekš viņu sastindzinājuši, nav ļāvuši noticēt saviem spēkiem.

Kā ietekmē attiecības

Dažkārt vīrietis teju katru nedēļas nogali dodas medībās vai makšķerēt, par ko sieva vai draudzene itin nemaz nav priecīga, jo grib brīvo laiku pavadīt kopā ar dzīvesbiedru. “Pārim vajadzētu vienoties, ka vīrietim jāprot organizēt savu laiku tā, lai varētu to veltīt gan savam vaļaspriekam, gan ģimenei. Ja pāris spēj šos nosacījumus jeb kompromisu pieņemt, tad ir brīnišķīgi,” uzskata psihoterapeits Jānis Vītiņš.

Ja sieviete vīrietim liks izvēlēties starp sevi un hobiju, viņa var būt zaudētāja. Iespējams, vīrietis, mīlot sievieti, sākumā padosies, ierobežos savus hobijus, pavadīs laiku ar bērniem un ģimeni, tomēr ar laiku viņš izsīks, skums, kļūs neinteresants un agresīvs. “Vaļasprieks cilvēkam noteikti ir ieguvums. Tas noteikti ir kaut kas tāds, kas viņu bagātina, ir pietiekami skaidrs prieka avots. Līdz ar to cilvēkam, kam ir šī iespēja pašapliecināties un gūt labas izjūtas no tā, ko dara, vairs nav tik izteiktas trauksmes attiecībās ar citiem, viņam nav šis apliecinājums jāiegūst no citiem. Cilvēks ir mierīgāks un komunikācijā patīkamāks. Viņu vairs neinteresē tikai uzvara, viņš spēj ieraudzīt otra intereses, uzklausīt otru,” ieguvumus uzskaita speciālists.

Ja kāds vēl nav atradis sev piemērotu brīvā laika pavadīšanas veidu, nevajag satraukties, gan jau atradīsies īstais. Var droši pamēģināt vienu, otru un trešo hobiju, līdz saprot – jā, trāpīts. Parasti tās nodarbības, kas patīk, nepamet.

Pievēršoties vaļaspriekam, ne vien saturīgi pavadām brīvo laiku, bet arī atrodam domubiedrus, jaunu saskarsmes loku, un tas ir ļoti pozitīvi. Kaut šodien pastāv plašas iespējas komunicēt virtuālajā telpā, kur var izpausties dažādos sociālajos tīklos, cilvēki kļūst arvien vientuļāki, kā arī zaudē prasmi veidot reālas attiecības ar reāliem cilvēkiem. Vaļasprieks ne vien ļauj atrast domubiedrus, bet arī trenē komunikatīvās prasmes. Un tas ir liels ieguvums.

Ar kādiem vaļaspriekiem aizraujas vīrieši

Mani aizrauj medības, motocikli, ģitāras spēle un fotografēšana. Visi šie vaļasprieki man ir vienlīdz svarīgi, nevaru izcelt tikai vienu.

Kalnu slēpošana un lidošana ar paraplānu ir mani hobiji. Arī makšķerēšana.

Hokeju gan spēlēju, gan par to fanoju. Ziemā – snovoju, bet visos gadalaikos saista literatūra par karu un karavadoņiem.

Kas var būt interesantāks par basketbolu un jaunākajām tehnoloģijām!? Šīm jomām man nav žēl veltīt savu brīvo laiku.

Mani saista divi it kā pretēja rakstura vaļasprieki – autobraukšana ekstremālos apstākļos un fotografēšana.

Apmeklēju rallijus un drifta pasākumus, aizrauj braukšana ar kvadriciklu un motociklu, reizēm ar džipu izbraucu pa meža ceļiem. Remontēju un krāsoju automašīnas.

Eju uz svaru zāli. Kad netieku, svaru bumbas cilāju mājās. Vasarā ar draugiem brīvā dabā regulāri spēlēju volejbolu un basketbolu, bet ziemā slēpoju un slidoju.

Kuteris, sporta auto, daivings, cope, medības un hokejs. Ātrums, spēks, izturība, pacietība un veiklība.

Atpūšos ceļojot. Gan pa Latviju, ejot pārgājienos, braucot ar velosipēdu vai automašīnu, gan dodoties uz ārvalstīm.

Viena no manām iecienītākajām nodarbēm ir braukšana ar divriteni. Riteņbraukšana man ir hobijs un dzīvesveids.

Mans hobijs ir ēst gatavošana.

Patiesībā ir vienalga, ko daru brīvajā laikā, bet tam ir jābūt kam sirdij tuvam. Tad negācijas atkāpjas, jo nodarbē esi iekšā ar sirdi un dvēseli.

Interesējos par kino un mūziku, šad un tad uzspēlēju ģitāru. Spēlēju klasisko un pludmales volejbolu, eju uz trenažieru zāli. Ja man nebūtu vaļasprieku, es kristu depresijā. Ar maniem vaļaspriekiem nebūtu garlaicīgi pat vieninieka kamerā.

 

Avots: interneta resursi

Interesanti!

Kāds statistikas cienītājs uzskaitījis, ka cilvēki viscaur pasaulē nododas ap 3000 dažādiem vaļaspriekiem, sākot ar sportiskajām aktivitātēm un beidzot ar daudz mierīgākiem hobijiem, kādi ir adīšana, putnu vērošana un pastmarku kolekcionēšana.

 

Raksts no žurnāla “36,6°C” tematiskā izdevuma “Vīrieša veselības ceļvedis”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Saņemto dīkstāves pabalstu, manuprāt, ļoti negodīgi VID izkrāpa atpakaļ.” Igo skarbi par valsts rīcību 13
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Nekad mūžā nespēju iedomāties, ka kādreiz to teikšu!”. Producents Juris Millers atklāj, ka pašmāju sabiedriskā TV uzdevumu šobrīd veic Krievijas galvenais TV kanāls 20
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Tenis un Dravis
3 stundas
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Viss plūst un mainās, viss notiks citādi nekā iepriekš! Horoskopi no 18. līdz 24.janvārim
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 32
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 80
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Divos Latvijas novados fiksēts straujš Covid-19 gadījumu pieaugums 5
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas Norvēģijā miruši 23 cilvēki 60
23 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī diena ir kā radīta mīlestībai! Horoskopi 17.janvārim
20 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī diena ir kā radīta mīlestībai! Horoskopi 17.janvārim
20 stundas
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Šī nedēļa ienesīs negaidītus pavērsienus tavā dzīvē, garlaicīgi noteikti nebūs! Horoskopi no 18. līdz 24. janvārim
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Lidija un Lida
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Viljams atzinies, ka “izgāzies” ar dzimšanas dienas dāvanu mīļotajai Keitai: tā viņai nepatika 3
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Uzņēmējs Māris Gailis atklāj, ar ko “patiesībā” darba laikā nodarbojas valsts ierēdņi 29
2 dienas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Kinofilmas “Dvēseļu putenis” operators Valdis Celmiņš: “Skatīties filmu telefonā ir kā ēst “fāstfūdu”” 7
Intervija 2 dienas
LE
LETA
Veselam
Aizvadītajā diennaktī pieaudzis Covid-19 pacientu skaits ar smagu slimības gaitu
48 minūtes
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Saņemto dīkstāves pabalstu, manuprāt, ļoti negodīgi VID izkrāpa atpakaļ.” Igo skarbi par valsts rīcību 13
3 stundas
MZ
Māris Zanders
Ziņas
Māris Zanders: “Vai tāpēc mēs stāvējām uz barikādēm?!” Trīsdesmit gadi pēc janvāra notikumiem
14 minūtes
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
“Nekad vēl tā nav bijis, ka nodod preci veikalam un tūlīt vajag vēl.” Audzis pieprasījums pēc zāļu tējām
44 minūtes
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Nekad mūžā nespēju iedomāties, ka kādreiz to teikšu!”. Producents Juris Millers atklāj, ka pašmāju sabiedriskā TV uzdevumu šobrīd veic Krievijas galvenais TV kanāls 20
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
No ceturtdienas laikapstākļi mainīsies: sinoptiķu prognoze nākamajai nedēļai
4 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Ziņas
Kovidsitienam bija gatavi: Kolkas uzņēmuma recepte krīzes rūdījumam 7
5 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Tītars ir ļoti cimperlīgs! Piņķerīgās audzēšanas dēļ Latvijā šos putnus turēt uzņemas vien daži
1 stunda
SK
Skaties.lv
Stāsti
”Piezvanīja, ka ir mirusi, bet izrādījās, ka vēl ir dzīva!” Atklāti par prestižā pansionātā notiekošo 27
1 diena
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Gada necilvēks un vēl daži zvēri 61
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 32
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Daktera vārds tiek izķengāts pa visu valsti!” Ecmanis parāda Jakovina Covid-19 testus un noliedz, ka viņš ārstējis, būdams inficējies 75
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 80
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Uzņēmējs Māris Gailis atklāj, ar ko “patiesībā” darba laikā nodarbojas valsts ierēdņi 29
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Tenis un Dravis
3 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vakarā pirms aiziešanas mūžībā viņa teikusi māsiņai, lai telefonu vairs nelādē.” Kolēģi sēro par Astrīdas Kairišas nāvi 8
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“It kā valdībā netrūktu problēmu…”: jaunā veselības ministra Pavļuta mājoklī pamanītas neizskaidrojamas dīvainības 38
3 dienas
MZ
Māris Zanders
Ziņas
Māris Zanders: “Vai tāpēc mēs stāvējām uz barikādēm?!” Trīsdesmit gadi pēc janvāra notikumiem
14:24
GN
Gints Narogs
Ziņas
Fāzels turpina laipot: kopbildē ar “asiņaino” prezidentu abiem smaids līdz ausīm…
14:08
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
“Nekad vēl tā nav bijis, ka nodod preci veikalam un tūlīt vajag vēl.” Audzis pieprasījums pēc zāļu tējām
13:54