Solvita Āboltiņa
Solvita Āboltiņa
Foto – Evija Trifanova/LETA

KNAB izbeigtajā lietā pastāvēja aizdomas par, iespējams, apjomīgu Āboltiņas, Vējoņa un Trukšņa kukuļošanu 32

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) izbeigtajā tā dēvētajā būvnieku karteļa lietā likumsargiem bija aizdomas par iespējamu bijušā aizsardzības ministra Raimonda Vējoņa, bijušās Saeimas deputātes Solvitas Āboltiņas, Jūrmalas mēra Gata Trukšņa (ZZS) un vēl citu politiķu kukuļošanu, noskaidroja aģentūra LETA.

LL
Lilija Limane
Stāsti
Bigauņciemā, stiprai ziemeļvakara vētrai plosoties, jūra ar lielu paisumu izskaloja kareivju līķus 12
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Slimnīcā sanitārs saņem vairāk nekā pedagogs skolā.” Kreituse vērtē 2022. gada valsts budžetu 60
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Politiķe Ramona Petraviča ļāvusies erotiskai fotosesijai vīriešu žurnāla lappusēs 188
1 diena
Lasīt citas ziņas

KNAB šodien anonimizētā formā publicējis savu lēmumu par lietas izbeigšanu, taču visu šajā lietā iesaistīto, tostarp liecinieku, vārdi ir apzīmēti ar alfabēta burtiem. Personas, pret kuru sākts kriminālprocess, statuss bija personām M, G, A, Z, J, I, V un F.

LETA jau rakstīja, ka šāds statuss bija zināms par piecām personām – par uzņēmējiem Māri Martinsonu, Gunti Rāvi, Artjomu Milovu, Armandu Garkānu un Valmieras mēru Jāni Baiku (“Valmierai un Vidzemei”). Mediji arī 2019.gadā ziņoja, ka tiesības uz aizstāvību šajā lietā bija arī uzņēmējam Ivaram Milleram, taču LETA noskaidroja, ka uzņēmējam nebija piemērots personas, pret kuru sākts kriminālprocess, statuss.

Daļu no šīm personām un lēmumā minētajiem lieciniekiem aģentūrai LETA izdevās atšifrēt.

CITI ŠOBRĪD LASA

No KNAB publicētā lēmuma un aģentūras LETA rīcībā esošās informācijas izriet, ka Martinsons, 2016.gada jūlijā personu grupā, iespējams, nodeva kukuli ne mazāk kā 25 000 eiro apmērā Jūrmalas mēram, lai nodrošinātu labvēlību Jūrmalas pašvaldības rīkotajos iepirkumos.

Tāpat KNAB sākotnēji uzskatīja, ka vēl pirms 2015.gada nogales Martinsons, iespējams, piedāvāja un nodeva izmeklēšanā precīzi nenoskaidrotu summu Saeimas deputātam, “Saskaņas” pārstāvim Jānim Urbanovičam, lai viņš un viņa pārstāvētā partija atturētos vai nepiedalītos balsojumā par Saeimas piekrišanu kādas akciju sabiedrības pamatkapitāla palielināšanai. Šis balsojums notika 2015.gada 3.decembrī.

Aģentūra LETA pārliecinājās, ka saskaņā ar Saeimas stenogrammu toreiz notika balsojums par Saeimas piekrišanu AS “Air Baltic Corporation” pamatkapitāla palielināšanai. Par šo lēmumu nobalsoja 45 deputāti, pret – 13, bet divi atturējās. Par lēmumu nebalsoja 21 deputāts no “Saskaņas”, tostarp, Urbanovičs, kā arī Raivis Dzintars (NA), Rihards Eigims (ZZS) un Inguna Rībena (NA).

Tāpat KNAB bija aizdomas, ka pirms 2015.gada nogales, iespējams, Martinsons piedāvāja un nodeva kukuli – 800 000 eiro – toreizējam Saeimas deputātam, “Vienotības” pārstāvim Dzintaram Zaķim. Kukulis, iespējams, dots, lai viņš un viņa pārstāvētā partija atbalstītu Martinsonu un viņa pārstāvēto uzņēmumu.

Zaķis, nopratināts kā liecinieks, kategoriski noliedza iespējamo kukuļņemšanu, kā arī liecināja, ka ar Martinsonu nav ticies aptuveni desmit gadus. Tāpat viņš kategoriski noliedza, ka būtu pārrunājis ar minēto personu jautājumus, kas skar lidostu “Rīga”.

Likumsargiem arī bija aizdomas, ka Martinsons pirms 2016.gada jūlija, iespējams, piedāvāja un nodeva kukuli 60 000 eiro apmērā toreizējai Saeimas deputātei, “Vienotības” pārstāvei Āboltiņai, kā starpnieku izmantojot viņas vīru, lai tādējādi, iespējams, nelikumīgi finansētu politisko partiju.

Lieciniece Āboltiņa atzinusi, ka Martinsonu pazīst, bet ar šo personu viņai nekādu regulāru attiecību vai kontaktu neesot. Tāpat viņai ar Martinsonu neesot bijuši mantiskie darījumi, tai skaitā Āboltiņa kategoriski noliegusi iespējamo kukuļņemšanu.

Pierādījumi deva pamatu KNAB uzskatīt, ka Martinsons, lai panāktu konkrētu uzņēmumu uzvaru iepirkumos Valmieras pašvaldībā, iespējams, maksāja kukuļus Valmieras pilsētas domes priekšsēdētājam Baikam, slēpjot tos kā ziedojumus, izmantojot starpnieku. Starpnieks apzīmēts ar burtu “Z”.

Kriminālprocesā iegūtie pierādījumi deva pamatu izmeklētājiem arī uzskatīt, ka Rāvis 2016.gada jūlijā personu grupā pēc iepriekšējās vienošanās ar Martinsonu, iespējams, nodeva kukuli ne mazāk kā 25 000 eiro apmērā Jūrmalas pilsētas domes priekšsēdētājam, lai nodrošinātu labvēlību pašvaldības rīkotajos iepirkumos.

Tāpat KNAB sākotnēji uzskatīja, ka Rāvis laikā pirms 12.Saeimas vēlēšanām 2014.gadā, iespējams, piedāvāja un nodeva kukuli ne mazāk kā 200 000 eiro apmērā toreizējam aizsardzības ministram Raimondam Vējonim, lai nodrošinātu labvēlību Aizsardzības ministrijas rīkotajos iepirkumos.

Nopratināts kā liecinieks, Vējonis stāstījis, ka Rāvi pazīst, ir ticies ar viņu pieņemšanās, bet kategoriski noliedza iespējamu pretlikumīgu maksājumu pieņemšanu, lai nodrošinātu Rāvja uzņēmumu intereses, kā arī kategoriski noliedza to, ka būtu pārrunājis iespējamos ziedojumus partijai. Tāpat Vējonis noliedzis, ka Rāvis būtu interesējies par Aizsardzības ministrijas rīkoto iepirkumu un Rāvja pārstāvēto uzņēmumu iespēju uzvarēt šajos iepirkumos.

Pierādījumi deva pamatu uzskatīt, ka Armands Garkāns nav ziņojis par Martinsona iespējamiem nodarījumiem. Tāpat birojam bija aizdomas, ka Garkāns pieļāvis pilnvaru ļaunprātīga izmantošanu, proti, kopā ar lēmumā neminētām personām laikā no 2015.gada sākuma līdz 2018.gada jūlijam vienojās par iespējamo cenu saskaņošanu valsts un pašvaldības uzņēmumu rīkotajās iepirkuma procedūrās.

KNAB pierādījumi sākotnēji deva pamatu uzskatīt, ka Baiks izdarīja kukuļņemšanu, proti, lai panāktu konkrētu uzņēmumu uzvaru iepirkumos Valmieras pašvaldībā, izmantojot personu “Z” kā starpnieku, Martinsons maksāja kukuļus Valmieras pilsētas domes priekšsēdētājam, slēpjot tos kā ziedojumus.

Tāpat KNAB pierādījumi deva pamatu uzskatīt, ka Milovs pieļāvis pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu un pārsniegšanu, proti, kopā ar KNAB lēmumā neminētām personām laikā no 2015.gada sākuma līdz 2018.gada jūlijam, būdams uzņēmuma valdes loceklis, viņš mantkārīgā nolūkā vienojies par iespējamo cenu saskaņošanu valsts un pašvaldības uzņēmumu rīkotajās iepirkuma procedūrās.

Attiecībā uz pārējām personām birojam bija pamats uzskatīt, ka tās, iespējams, pieļāva neziņošanu par citu šajā lietā iesaistīto personu izdarītajiem noziegumiem.

Sākotnējā informācija par iespējamām pretlikumīgām darbībām iegūta no personu sarunām, kas notikušas atpūtas kompleksā “Taureņi” Babītes novadā un Jūrmalā, bijušā zvejnieku kolhoza teritorijā. Tikšanās laikā sarunu dalībnieki runājuši par vienošanās procesiem saistībā ar būvniecības projektiem.

KNAB savā lēmumā atspoguļojis arī 2015., 2016. un 2017.gadā gadā noklausītās sarunas, kurās apspriests bizness un iespējamā amatpersonu kukuļošana. Sarunu dalībnieki plaši izmantojuši necenzētus vārdus krievu valodā un vien sev zināmu cilvēku apzīmējumus. Piemēram, vienā no sarunām tiek pieminēta persona ar apzīmējumu “Mazais”.

KNAB savā lēmumā norāda, ka, analizējot sarunās minētos iespējamos kukuļošanas gadījumus, izmeklēšanas sākotnējā stadijā saskatītas vairāku noziedzīgu nodarījumu pazīmes, taču šie nodarījumi izmeklēšanas gaitā nav apstiprinājušies un arī nav iespējams savākt papildu pietiekamus pierādījumus.

Personas, kuras minētas kā potenciālie kukuļdevēji un pretlikumīgo maksājumu veicēji, kā arī personas, ar kuru starpniecību vai atbalstu iespējamā kukuļošana veikta, kategoriski noraidījušas iespējamo kukuļošanas faktu. Turklāt izmeklēšanā iegūtajās sarunās kukuļu iespējamie adresāti nav piedalījušies.

Lai kriminālprocesā iegūtu apstiprinājumu naudas nodošanai vai saņemšanai, izmeklētāji arī pieprasīja informāciju no kredītiestādēm. Tāpat izmeklēšanas gaitā tika apskatīti vairāki datu nesēji, tai skaitā, mobilo telefonu saturs, tomēr izmeklēšanai nozīmīga informācija iegūta netika.

SAISTĪTIE RAKSTI

“Pamatot, ka konkrētu personu vienošanās par iespējamo būvniecības objektu sadali un cenu saskaņošanu ir radījusi būtisku kaitējumu Krimināllikuma izpratnē, nav iespējams, jo nav nosakāms kaitējums un tā apmērs, kas radies šīs rīcības rezultātā. Turklāt lietā nav iegūti jebkādi pierādījumi (un tas neizriet arī no sarunām, kas pievienotas lietas materiāliem) tam, kuras personas faktiski piedalījušās cenu saskaņošanas procesā,” teikts KNAB lēmumā.

Turklāt sarunās dažkārt runāts par iespējamu cenu saskaņošanu kā par nākotnes plāniem. Ņemot vērā sarunu konkrētības zemo pakāpi un to, ka nav iegūstami papildu pierādījumi, nav iespējams noteikt, vai šie plāni realizēti, norādīts KNAB lēmumā par lietas izbeigšanu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LL
Lilija Limane
Stāsti
Bigauņciemā, stiprai ziemeļvakara vētrai plosoties, jūra ar lielu paisumu izskaloja kareivju līķus 12
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Slimnīcā sanitārs saņem vairāk nekā pedagogs skolā.” Kreituse vērtē 2022. gada valsts budžetu 60
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Politiķe Ramona Petraviča ļāvusies erotiskai fotosesijai vīriešu žurnāla lappusēs 188
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Īsi pirms pusnakts “Olainfarm” ražošanas ēkā nograndis sprādziens: ir cietušais un bojāgājušais 13
2 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien ir kategoriski aizliegts steigties! Horoskopi 27.novembrim 1
12 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Īsi pirms pusnakts “Olainfarm” ražošanas ēkā nograndis sprādziens: ir cietušais un bojāgājušais 13
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
ECDC: Jaunais Covid-19 variants rada “augstu vai ļoti augstu” risku Eiropai
20 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Sestdien snigs un līs. Kur gaidāms sniegs?
45 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Pētnieks: Baltkrievija neriskētu attīstīt bruņotu konfliktu ar NATO dalībvalstīm 3
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Izbraukuma vakcinācija pret Covid-19 šodien notiks piecās pašvaldībās
09:58
LE
LETA
Ziņas
Lāčupes kapos notiks atvadīšanās no žurnālista Askolda Rodina
09:42
LE
LETA
Ziņas
ECDC: Jaunais Covid-19 variants rada “augstu vai ļoti augstu” risku Eiropai
09:34
LA
LA.LV
Ziņas
“Radio Marija” vadītājs: “Kovida laikā reizēm lūgšana ir pēdējais salmiņš”
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Romāns Meļņiks: “Ticība interneta saturam ir arvien mazāka” 4
2 stundas
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 6
1 stunda
TA
Tavs Auto TV
Ziņas
nopirkt auto, neizejot no mājām? “Tavs Auto TV” skaidro, kādus rīkus labāk izmantot
33 minūtes
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Rīga – bez atkritumiem? Ko nozīmē galvaspilsētas pievienošanās “Zero Waste City” programmai 3
2 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vienmēr, kad šādi cilvēki aiziet, ir sajūta, ka kaut kas pasaulē mainās.” Atceroties Mārtiņu Braunu…
54 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Lāčupes kapos notiks atvadīšanās no žurnālista Askolda Rodina
13 minūtes
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Kādus soļus valdība spērusi pretī uzņēmējiem, pašnodarbinātajiem un autoratlīdzību saņēmējiem? 5
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Slimnīcā sanitārs saņem vairāk nekā pedagogs skolā.” Kreituse vērtē 2022. gada valsts budžetu 60
12 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Māris Antonevičs: Politiķu mēģinājumi ietekmēt mediju saturu ir sarkanā līnija 12
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valdība nosaka aizliegumu ceļojumiem uz vairākām Āfrikas dienvidu daļas valstīm 59
14 stundas
VG
Visvaldis Gercāns
Ziņas
Visvaldis Gercāns: Kad Latvijā beigsies dekomunizācija? 39
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgā ierobežos satiksmi NATO ārlietu ministru sanāksmes laikā 10
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Aldis Baumanis: Latvijā trūkst informācijas par balstvakcināciju 53
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tam ir reālas, konkrētas sekas.” Rinkēvičš komentē NATO 4. panta iedarbināšanu 27
22 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Valdība liek strādājošajiem darbiniekiem testēties, bet kā process notiks – vēl nav skaidrs 62
23 stundas
GP
Gunta Paavola
Ziņas
“Jau testējam 6G. ” Saruna ar Somijas satiksmes ministru Timo Haraku 5
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Papule: savā ziņā veselības ministrs pateica pietiekami atklāti – ārstiem nav vērts vairāk maksāt, jo viņi strādā tāpat 66
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Esmu spiests teikt, ka …” Keris pārmet Pavļutam nevēlēšanos cīnīties par papildus finansējumu mediķu algām 21
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Policija izbeidz pārbaudi. Vai skolotājai no Bauskas izdevās inficēties ar Covid-19? 46
23 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kartupeļu plācenīši ar cieto sieru: gatavoti uz pannas 1
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Cilvēki satraukti par 95 gadus vecās karalienes Elizabetes II veselību: kas noticis ar viņas rokām? 12
22 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
“Lūdzu cienīt komponista piemiņu!”: Mārtiņa Brauna ģimene lūdz neizplatīt melus par viņa nāves iemeslu 2
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no no 27. novembra līdz 3. decembrim: kādas vēlmes piepildīsies? 1
22 stundas